Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Vo štvrtok na Australian Open štyri vystúpenia Slovákov

SITA|Publikované 17. jan 2007 o 10:56

MELBOURNE 17. januára (SITA) - Vo štvrtok sa na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open (dotácia 20 miliónov AUD, tvrdý povrch Rebound Ace) uskutočnia štyri stretnutia so slovenským zastúpením.

Z minulotýždňovej celkovej slabosti a ľahkej intoxikácie sa zotavujúca Daniela Hantuchová vstúpila do diania najneskôr zo slovenských aktérov v súťažiach dospelých, až v stredu, ale teraz na ňu čaká náročný "dvojboj". Hrať budú aj Dominik Hrbatý a Martina Suchá, zhodne štvorhru.

Pätnásta nasadená vo dvojhre Hantuchová si - znova už o 1.10 h SEČ - zmeria sily s ďalšou Francúzkou. Po mladučkej kvalifikantke Alizé Cornetovej, ktorú za 77 minút zdolala 6:4, 6:1, tentokrát bude proti 23-ročnej popradskej rodáčke stáť skúsená 27-ročná ľaváčka Emilie Loitová. Rodáčka zo Cherbourgu v stredu v takisto z utorka pre extrémnu horúčavu odloženom súboji 1. kola singlovej hlavnej súťaže zdolala svoju krajanku Aravane Rezaiovú za 109 minút 6:3, 4:6, 6:3. Hantuchová, 18. vo svetovom renkingu, sa s dvojnásobnou účastníčkou bratislavského turnaja, aktuálne 46. na rebríčku WTA Tour, v minulosti stretla raz. V auguste 2004 na podujatí v Montréale súperka za stavu 3:5 odstúpila pre zranenie zápästia. Robustná 167 cm vysoká a 61 kg vážiaca Loitová vtedy prežívala dozvuky najvýraznejšieho obdobia svojej kariéry: v apríli 2004 bola 27. v počítačovom poradí. Držiteľka dvoch titulov vo dvojhre na okruhu WTA (Casablanca a Estoril - zhodne antuka a sezóna 2004, pričom v Maroku vo finále zdolala Ľudmilu Cervanovú) a siedmich na úrovni ITF štartuje v Melbourne Parku deviatykrát. Najďalej sa dostala hneď pri premiére už v roku 1999 - do 4. kola.

Hantuchová (14. na rebríčku WTA Tour vo štvorhre) sa potom približne po 6.00 h SEČ objaví na dvorci č. 6 vo štvorhre - už siedmykrát na Australian Open. Rovnako ako vlani bude hrať spolu s Japonkou Ai Sugijamovou. Šieste nasadené sa minulý rok dostali do 3. kola a teraz si na úvod zmerajú sily s francúzsko-austrálskym párom s voľnou kartou Tatiana Golovinová - Alicia Moliková. Doterajším deblovým maximom v Melbourne Parku je pre Slovenku finálová účasť v roku 2002 po boku Španielky Arantxe Sanchezovej-Vicariovej.

Martina Suchá (až 896. vo WTA Tour vo štvorhre) zatiaľ nehrala ani s Bulharkou Cvetanou Pironkovovou, ani v ženskom debli v Melbourne. Premiéru si odkrúti približne po 4.00 h SEČ na dvorci č. 11. Zaujímavosťou je, že žreb jej ako vo dvojhre prisúdil na druhú stranu siete Češku Evu Birnerovú. Spoluhráčkou tejto premožiteľky Novozámčanky z pondelňajšieho stretnutia 1. kola dvojhry (7:5, 6:3 za 98 minút) bude Rakúšanka Sybille Bammerová.

Reprízu absolvuje aj Dominik Hrbatý. Spolu s čerstvo 28-ročným Talianom Danielem Braccialim totiž v 1. kole štvorhry približne po 2.30 h SEČ na dvorci č. 8 nastúpia proti česko-americkej dvojici Jan Hernych - Vincent Spadea. Tridsaťdvaročného veterána Spadeu v stredu zdolal v 2. kole dvojhry za 173 minút 5:7, 6:4, 6:4, 6:3. Hrbatý, aktuálne 73. v deblovom svetovom rebríčku vo štvorhre, sa na Australian Open v tejto disciplíne predstaví šiestykrát a vždy mal iného spoluhráča. Za pripomenutie stojí kooperácia so Švajčiarom Rogerom Federerom, súčasným "dominátorom" mužského tenisu, v roku 2001. Nedostali sa však vtedy cez úvodné kolo. Vyhrať aspoň jedno párové stretnutie sa držiteľovi dvoch deblových titulov (Rím 2000, Taškent 2001) podarilo na AO dvakrát, vrátane vlaňajška, keď sa s krajanom Michalom Mertiňákom lúčili v 2.


Štvrtkový program slovenských tenistov na úvodnom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne (dotácia 20 miliónov AUD, tvrdý povrch Rebound Ace):


Dvojhra žien - 2. kolo:

Daniela Hantuchová (15-SR) - Emilie Loitová (Fr.) - prvý zápas na dvorci č. 2, začiatok o 1.10 h SEČ


Štvorhra žien - 1. kolo:

Daniela Hantuchová, Ai Sugijamová (6-SR/Jap.) - Tatiana Golovinová, Alicia Moliková (Fr./Austr.) - štvrtý zápas na dvorci č. 6, začiatok približne po 6.00 h SEČ

Cvetana Pironkovová, Martina Suchá (Bulh./SR) - Sybille Bammerová, Eva Birnerová (Rak./ČR) - tretí zápas na dvorci č. 11, začiatok približne po 4.00 h SEČ


Štvorhra mužov - 1. kolo:

Daniele Bracciali, Dominik Hrbatý (Tal./SR) - Jan Hernych, Vincent Spadea (ČR/USA) - druhý zápas na dvorci č. 8, začiatok približne po 2.30h SEČ


Súvisiace články