Nedeľa, 9. mája, 2021Meniny má Roland

Vo finále Šarapovová proti Ivanovičovej

SITA|24. jan 2008 o 10:27

MELBOURNE 24. januára (SITA) - Vo finále dvojhry žien na úvodnom grandslamovom podujatí sezóny Australian Open v Melbourne (dotácia 20,6 mil. AUD, tvrdý povrch Plexiocushion) sa stretnú Ruska Maria Šarapovová ...

MELBOURNE 24. januára (SITA) - Vo finále dvojhry žien na úvodnom grandslamovom podujatí sezóny Australian Open v Melbourne (dotácia 20,6 mil. AUD, tvrdý povrch Plexiocushion) sa stretnú Ruska Maria Šarapovová a Srbka Ana Ivanovičová. Pôjde o piaty vzájomný súboj oboch špičkových tenistiek, ale prvý vo finále niektorého z grandslamových turnajov. Skóre je zatiaľ vyrovnané 2:2.

Piata nasadená Šarapovová si po hladkom štvrťfinálovom vyradení svetovej jednotky Justine Heninovej rovnako suverénne poradila aj v semifinále s Jelenou Jankovičovou. Tretiu nasadenú Srbku zdolala za 78 minút 6:3, 6:1 a v Melbourne dokráčala do finále bez straty setu. Dvadsaťročná Ruska svoju súperku prestrieľala vo víťazných úderoch 30:8 a až 83% svojho prvého podania premenila na body. Na Floride žijúca rodáčka zo Sibíri ani raz počas stretnutia nenechala nikoho na pochybách, že by práve ona nemala byť jeho víťazkou. Jankovičovej výkon opäť ovplyvnilo zranenie v krížovej oblasti, ale bojovala a v prvom sete sa ešte dostala zo stavu 0:5 na 3:5. V ďalšom priebehu však už získala len jediný gem. "Súperka hrala vynikajúco, mňa ale limitovalo zranenie. Aj som si myslela, že skrečujem, ale kvôli divákom som to nechcela urobiť. Bolo to predsa grandslamové semifinále, a tak som to chcela dohrať," komentovala 22-ročná Jankovičová. Šarapovová postúpila do svojho štvrtého grandslamového finále, po roku druhého v Melbourne. Vlani jej v Austrálii finálový súboj nevyšiel, podľahla vtedy nenasadenej Američanke Serene Williamsovej hladko 1:6, 2:6. Víťazná Ruska poznamenala: "Dnes mali moje údery dostatočnú dĺžku aj presnosť. Toto je jedno z tých lepších období mojej kariéry, ale ešte nie je koniec turnaja. Vlani som bola v Melbourne tiež vo finále a viete, ako to dopadlo."

V druhom semifinále medzi Srbkou Anou Ivanovičovou a Slovenkou Danielou Hantuchovou sa v kvalitnom a v závere aj emóciami nabitom stretnutí v závere po výsledku 0:6, 6:3, 6:4 tešila 20-ročná Belehradčanka. Pod zatiahnutou strechou Arény Roda Lavera semifinálová grandslamová debutantka Hantuchová zvládla fantastickým spôsobom prvý set a za 25 minút nadelila súperke nepopulárneho "kanára". Potom však poľavila a nechala súperku vrátiť sa do zápasu. V druhom sete od stavu 3:3 pasívnejšou hrou už Hantuchová neuhrala ani gem. Vo vyrovnanom treťom dejstve prehrala nešťastne svoj servis za stavu 4:4 a záver už nabudená Ivanovičová pri svojom podaní zvládla. "Prvý set bol pre mňa veľkým sklamaním. Nenachádzala som rytmus hry, slabo podávala, zle som sa pohybovala. Až keď som súperku prvýkrát brejkla, pocítila som, že ak zlepším svoju hru, môžem ešte so zápasom niečo urobiť. Súperka hrala v prvom sete takmer bez chyby, ale vnútorne som si vravela, že táto fazóna jej nemôže vydržať po celý zápas," komentovala Ivanovičová.

Napriek prehre je aktuálne semifinále z Melbourne pre 24-ročnú Hantuchovú najlepším grandslamovým výsledkom jej kariéry, keď o jedno kolo vylepšila tri svoje štvrťfinálové účasti z rokov 2002 (Wimbledon, US Open) a 2003 (Australian Open). V dlhodobom svetovom rebríčku WTA Tour by sa mala najlepšia Slovenka posunúť z 9. na 8. miesto. "V tomto momente som veľmi sklamaná, ale s pribúdajúcimi dňami sa budem dívať na tento turnaj inak a prevažovať budú pozitívne myšlienky. Celkovo bolo tohtoročné Melbourne pre mňa krásnou skúsenosťou a poznaním, že keď robím na kurte správne veci a hrám svoju hru, patrím medzi najlepšie na svete," povedala na oficiálnej tlačovej besede po stretnutí Hantuchová.

Šarapovová bude v sobotu vo finále dvoch 20-ročných tenistiek bojovať o svoj tretí grandslamový titul, Ivanovičová zatiaľ nemá na konte ani jedno prvenstvo z turnajov najprestížnejšej tenisovej série. Ruska je víťazkou Wimbledonu 2004 a US Open 2006, vo finále bola aj vlani v Melbourne. Ivanovičová má za sebou zatiaľ jedno neúspešné grandslamové finále z vlaňajška na Roland Garros v Paríži.