Pondelok, 17. mája, 2021Meniny má Gizela, Aneta

Vnuk mafiánskeho bosa okúsil trpkosť porážky, dokáže teraz pokračovať v „očiste“ svojho mena?

Adrián Mečiar|15. okt 2020 o 02:00

Dokáže John Gotti III aj po prehre odolávať pokušeniu a nepokračovať v rodinnej tradícii?

Dokáže John Gotti III aj po prehre odolávať pokušeniu a nepokračovať v rodinnej tradícii?

Keď ste vnukom slávneho mafiánskeho bosa a ešte máte aj identické meno, len ťažko môžete ujsť pozornosti médií a fanúšikov. 

John Gotti III pritom nepôsobí ako človek, ktorý by si užíval popularitu. Koniec koncov, byť populárny vďaka rodinnej mafiánskej minulosti väčšinou nie je to, o čom ľudia snívajú. 

Najmladší Gotti v rodine sa s tým dokázal zmieriť. „Bude sa o tom hovoriť pri každom mojom zápase, pretože máme úplne rovnaké meno. Nehanbím sa za moje meno. Chcem ho hrdo reprezentovať, aby sa moji synovia a pravnuci tiež nemuseli hanbiť za to, ako sa volajú,“ povedal Gotti pre stránku MMAFighting.com.

John Gotti bol obávaným bosom newyorského podsvetia. Na verejnosti si budoval elegantný imidž. Večeral s celebritami a pravidelne sa objavoval na titulkách prestížnych novín. 

Vo svete mafie sa už ale na nič nehral. O Gottim sa vedelo, že nemá zábrany a vraždy mu nerobia žiadny problém. Za všetko hovorí skutočnosť, ako sa dostal k moci. Na vraždu svojho predchodcu na čele rodiny dozeral osobne z tesnej blízkosti.

Dobre známa je tiež hrozivá historka, ktorú spustila tragická smrť jeho v tom čase 12-ročného syna. Ten nešťastne vbehol pod auto suseda Johna Favaru. Favara sa chcel zo strachu pred Gottim odsťahovať, no to už nestihol.

Hovorí sa, že Favaru deň pred odchodom uniesli a Gotti ho osobne rozrezal motorovou pílou. Faktom je, že ho už nikto nikdy nevidel.

Počas svojej zlatej éry bol Gotti zrejme najmocnejším gangstrom v Spojených štátoch amerických. Celkom určite bol najznámejším predstaviteľom organizovaného zločinu a hoci bol pre mnohých tŕňom v oku, polícia ho dlho nevedela poslať za mreže. 

Pre svoju schopnosť vyhýbať sa usvedčeniu si Gotti vyslúžil prezývku "Teflónový Don"

Teflónový Don sa rád vysmieval polícii, keďže roky unikal spravodlivosti.

Avšak nič netrvá večne. Aj Gotti sa napokon zodpovedal pred zákonom a zamieril do väzenia, kde aj umiera v roku 2002. Práve na smrteľnej posteli sa s ním prvý a posledný raz stretol jeho vnuk John Gotti III, ktorý akurát navštevoval tretiu triedu.

„Vtedy už ani nemal hlas,“ spomína Gotti na jediné stretnutie so starým otcom, ktorý krátko na to zomrel na rakovinu hltanu. 

Vnuk mafiánskeho bosa bol tichým dieťaťom. Isté obdobie vyrastal bez otca, Johna A. Gottiho, ktorý sa taktiež nevyhol trestu odňatia slobody. Keď sa jeho otec vrátil z väzenia, chcel synovi vynahradiť stratené roky. Spoločne sledovali box a tiež MMA.

Mladý Gotti hral na škole americký futbal, no aj vďaka spoločne strávenému času s otcom pri sledovaní bojových športov si postupne zamiloval MMA. Profesionálna kariéra sa preňho stala prioritou číslo jeden.

„Nechodí po baroch, vôbec nepije. 10 týždňov pred súbojom prestane randiť. Sústredí sa výlučne na zápas,“ hovorí o synovi John A. Gotti.

Gotti pristupuje ku svojej kariére naozaj veľmi zodpovedne. Včera sa mu však príliš nedarilo a na turnaji CES 61 v domovskom New Yorku po prvýkrát v kariére okúsil chuť porážky. Na body ho zdolal Nick Alley.

Prehra v MMA ani náhodou neznamená koniec nádejám na úspešné kariéru. Gotti má 27 rokov a bojovým športom sa venuje pomerne krátko. Premiéru medzi profesionálmi absolvoval v roku 2017.

Gottiho kariéru pozorne sleduje novinár Nolan King z redakcie MMA Junkie. „Dufam, že John Gotti III túto prehru vezme ako ponaučenie a vráti sa ešte lepší. Napriek tomu, že je v podstate od profi debutu neustále pod drobnohľadom médií, sa doteraz vždy správal veľmi zrelo a na úrovni,“ podotkol King.

John Gotti III sa nehanbí za svoju minulosť, jeden z citátov neslávne známeho starého otca má dokonca vytetovaný na ruke. Zároveň je si dobre vedomý rodinnej povesti. „Je to moje meno, musím si ho ctiť. Mám rovnaké meno ako starý otec, no idem vlastnou cestou, nenamočím sa do podobných vecí,“ povedalGotti pre Boston Globe.

Otázka znie, či dokáže Gotti využiť prehru vo svoj prospech a naďalej bude pokračovať v akejsi očiste svojho mena prostredníctvom kariéry profesionálneho športovca, alebo neodolá pokušeniu a dopadne podobne ako jeho rovnako starý bratranec, ktorý si vo väzení odpykáva trest.

Ak sa Gottimu podarí udržať na správnej ceste, môže byť veľkou inšpiráciou pre ľudí v podobnej situácii. Pre ľudí, ktorých tiež prenasleduje temná minulosť.

Adrián Mečiar je súčasťou redakcie Svet MMA je od roku 2017. Zaujímajú ho inšpiratívne príbehy z prostredia bojových športov, stará sa o YouTube kanál, kde je autorom magazínu Týždeň V klietke. Okrem MMA sleduje najmä basketbal, ale aj ďalšie športy.

Súvisiace články