Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Vniknúť pod kožu a zalarmovať svedomie

Sportnet|Publikované 22. aug 2008 o 00:00

Ako je známe, pri slovenskom národnom hokejovom tíme po majstrovstvách sveta došlo k zmene, keď lodivodom sa stal Ján Filc, ktorý vystriedal Júliusa

Šuplera. Vybral si i nových asistentov a jedným z nich je František Hossa.

POPRAD. Ten sa vracia na striedačku národiaku, ktorú opustil pred časom v pozícii hlavného lodivoda.

Mapovať adeptov

Keď Filc kontaktoval klubového kormidelníka Popradu, tak prebrali rôzne varianty, spôsob fungovania, súčinnosti, dĺžku kontraktu. Okrem toho bolo treba vyžiadať si odobrenie vedenia kamzíkov. "Zatiaľ je to na dva roky a po olympiáde vo Vancouveri sa uvidí, čo bude ďalej. Šéf popradského klubu Anton Danko prijal túto možnosť pozitívne. Ale dohodli sme sa, že nebudem na každej akcii národiaku. Uprednostnené budú dôležité zápolenia," poznamenal rodák zo Smižian. Na základe rozdelenia úloh by Hossa mal mať na starosti hru obrancov, čo je pochopiteľné, keďže kedysi bol výborným bekom. "Pri orientovaní zverencov treba brať na zreteľ to, odkiaľ hráč prichádza, z akej súťaže. Skúsenejších treba len miestami usmerniť, kým mladším prichodí pripomenúť niektoré veci, aby sa lepšie zorientovali pri taktických zámeroch." Keďže sa bude pohybovať v najvyššej súťaži, pozornejšie mieni sledovať výkony nielen svojich hráčov, ale aj súperových, aby tých, čo sa osvedčili, navrhol do nominácie na jednotlivé akcie.

Dobré vzťahy

V trénerskej kariére preskákal už tiež všeličo (dva razy predtým bol už v reprezentácii asistentom). Ako potvrdil, pri rozhodnutí prijať novú rolu zavážilo i to, že šéfom realizačného tímu Slovenska je Filc. "Po ňom som prevzal štafetu po zlatých majstrovstvách sveta v Göteborgu. Mali sme spolu veľa odborných debát a navyše som ho zažil aj v úlohe asistenta už na Svetovom pohári. Nejde však o pozície, ale o to, aby sme sa dostali s hokejom na ten stupienok, ktorý nám vo svete patrí." Iste pri uvažovaní o obsadení stoličiek zohralo rolu i to, že F. Hossa má nielen dvoch synov-reprezentantov, ale tiež prostredníctvom Mariána a Marcela má aj výborné vzťahy s chlapcami účinkujúcimi v NHL. A vôbec túto profiligu má dobre zmapovanú. Prebehli už aj prvé "zoznamovacie" večierky v podobe zrazu v Piešťanoch pre mladších kandidátov a potom sa konal i míting borcov z NHL v Tatrách. "Je dobré, že chlapci aj spoza mora sa nebránia účasti na majstrovstvách sveta v budúcnosti. Nechceme sa dožiť takej situácie ako naposledy, keď mnohí do Kanady neprišli. Podstatné je, že ani jeden z oslovených jednotlivcov nezavrhol v rámci svojich možností šancu absolvovať ďalšie akcie štátneho mužstva." Nuž, bodaj by nezostalo len pri sľuboch a poznatky z minulosti potvrdzujú, že Ján Filc aj František Hossa vedia rovnako účinne ovplyvniť počínanie si hviezd aj nosičov vody.

Súvisiace články