Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Vnenčáková podáva úžasné výkony

Soňa Vnenčáková. (Autor: archív)
Danica Božová|Publikované 20. sep 2016 o 22:00

V Nitre súťažila na slovenskom šampionáte. A opäť podala excelentný výkon.

SVIT. Iba štyri dni po úžasnom 4. mieste na svetovom šampionáte v behu do vrchu v Bulharsku sa 22-ročná Sviťanka Soňa Vnenčáková postavila na štart opäť.

V Nitre súťažila na slovenskom šampionáte v cestnom behu na 10 km. A opäť podala excelentný výkon.

V konkurencii 42 pretekárok zvíťazila časom 35:09 min. s náskokom dva a trištvrte minúty pred druhou ženou v poradí, známou slovenskou reprezentantkou Luciou Janečkovou, Novozámčankou v drese bratislavského klubu. O Soninom vynikajúcom výkone svedčí i fakt, že zo 67 mužov bolo rýchlejších iba osem.

Tesne po dobehnutí odcestovala do Brna, kde študuje na Masarykovej univerzite fyzioterapiu. Podarilo sa nám však skontaktovať s jej mamou Janou Vnenčákovou: „Sonička bola po dobehnutí veľmi potešená, že prvýkrát v živote sa jej podarilo predbehnúť slovenskú reprezentantku Luciu Janečkovú. Doteraz sa vždy pozerala iba na jej chrbát. Prípravu na svetový šampionát v behu do vrchu tak zúročila i v behu na ceste. Povzbudiť ju bol i jej tréner Jiří Šmiták, ktorý ju trénuje v Brne. Z jej výkonu bol nadšený.“

Uvidia priaznivci športu teraz Soničku niekde na bežeckej súťaži v regióne?

Jana Vnenčáková: „Žiaľ, v najbližšej dobe nie. Sonička má teraz časovo náročné obdobie, pretože potrebuje skĺbiť vysokoškolské štúdium v Brne a náročné bežecké tréningy. Ani doma si ju príliš neužijeme. Nepríde ani do Tatier obhajovať dvojnásobný titul z Memoriálu Pavla Antala, ktorý vybojovala v predchádzajúcich dvoch rokoch. Sústredí sa na jesenný slovenský šampionát v cezpoľnom behu (v krose) a potom by chcela Slovensko reprezentovať na majstrovstvách Európy v krose, kde by ešte mohla súťažiť v kategórii do 23 rokov."

Priaznivci behov Soničku mohli koncom augusta vidieť v Gerlachove, odkiaľ bežala na Sliezsky dom a dobehla iba minútu a 20 sekúnd za víťaznou Keňankou. Vtedy však nikto netušil, že na stupni víťazov vedľa Keňanky stojí pretekárka, ktorá na svetovom šampionáte v behu do vrchu dobehne 12 sekúnd za medailou.

Z výsledkov MSR v behu na ceste: Muži: 1. Boris Csiba – Maratón SC Bratislava – 32:13 min., 2. Branislav Šarkan – MKŠS AK Kys. N. Mesto – 32:27 min., 3. Jaroslav Szabo – TJ Obalservis Košice – 33:27 min., ženy: 1. Soňa Vnenčáková – AO Svit – 35:09 min., 2. Lucia Janečková – Maratón SC Bratislava – 37:54 min., 3. Veronika Zrasťáková – ŠK ŠOG Nitra – 39:22 min.

Autor: Danica Božová

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.