Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

VLOČKY Z IX. ZOH V INNSBRUCKU 1964

Sportnet|Publikované 19. jan 2002 o 16:54

*Do veľkého športového sveta po prvýkrát nakukol trinásťročný krasokorčuliar Ondrej Nepela. Skončil na 22. mieste, jeho vzor Karol Divín bol štvrtý. Začínala tu aj pätnásťročná Hana Mašková, ktorá o štyri roky dozrela na olympijskú medailu.

*Čs. hokej odchádzal do Innsbrucku s novou, prevratnou taktikou, ktorú odpozoroval na kanadskom zájazde. Prvýkrát sa v novinách začalo skloňovať slovo forčeking, teda nátlaková hra, ktorú presadil tréner Jiří Anton. Ľadovou sprchou však bola prehra 5:7 so Sovietskym zväzom, čs. hokejový tím napokon získal bronzové medaily. Sovietsky tréner Anatolij Tarasov vtedy povedal: "Vaši hráči i tréner sa príliš spoliehali na forčeking. Preto ste z nominácie vyradili Františka Vaňka, ktorý nebol na forčeking dosť tvrdý a rýchly. Ale kto hral proti nám skutočný forčeking? Iba Jozef Golonka a Jaroslav Walter. Ostatní nemali na tento náročný spôsob hry dosť tvrdosti. Telesnej ani povahovej."

*Švéd Sixten Jenberg v 35 rokoch uzavrel na hrách v Innsbrucku svoju slávnu bežeckú kariéru. Triumfom v behu na 50 km skompletizoval svoju medailovú zbierku na štyri zlaté, tri strieborné a dve bronzové.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.