Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Vlašičová je extra trieda: 204 cm

Chorvátka Blanka Vlašičová skočila v Banskej Bystrici výkon extra triedy - 204 cm. (Autor: ČTK)
Sportnet|6. feb 2008 o 00:00

Blanka Vlašičová už nie je večným talentom, ale hviezdou kamenného divadla sveta výšky. Svetová šampiónka včera v tretích pretekoch zimy zasa zlepšila svetový výkon sezóny.

BANSKÁ BYSTRICA. Z chorvátskej skokanky Blanky Vlašičovej je odvlani skokanka celkom inej triedy. Extra triedy. Súťaže končí zásadne výkonom nad dva metre. Čo preteky, to svetový výkon sezóny.

Začiatok ako nikdy

Pred týždňom v Göteborgu začala zimu roka pekinskej olympiády skokom 201 cm. „Takým kvalitným výkonom rok ešte nikdy neodštartovala,“ pochvaľoval si Joško Vlašič, jej otec a tréner.

V sobotu v nemeckom Arn­stadte zdvihla latku svetového maxima sezóny o ďalšie dva centimetre. Včera v Banskej Bystrici na 15. ročníku výškarského mítingu Europa SC High Jump pridala ešte centimeter: na druhý pokus skočila 204 cm.

Hodinu pred pretekmi takmer hermeticky uzatvorená hala na Štiavničkách bola pred siedmou večer na nohách. V napätí ju držala 24-ročná Chorvátka. Po pokusoch na rovných dvoch metroch ostala v súťaži sama. Škoda. Výšku 202 cm vynechala a 204 cm, znamenajú­cich zlepšenie vlastného svetového výkonu roka, skočila na druhý pokus. Potom tri razy skúšala o centimeter zlepšiť svoj predvlaňajší rekord mítingu známeho z minulosti pod názvom Banskobystrická latka - 206 cm odolalo.

„Už som bola emočne prázdna,“ pokrčila plecami dlhonohá Spliťanka. „Tretí pokus však nebol najhorší.“

Ak si Vlašičová nevymýšľa, je úžasná herečka. Rolu „emočne prázdnej“ dámy zahrala so šarmom, ktorý ju oprávňuje na hlavné roly v národnom divadle.

Trpezlivá Blanka

Chorvátka, ktorá zaiskrila juniorským titulom majsterky sveta 2001, bola dlho talentom, o ktorom sa už pejoratívne začalo hovoriť ako o večnom. Vlani nastal zlom. V minulom lete z 19 pretekov nevyhrala len jediné.

„Prerod vyžadoval veľa skúseností a veľa trpezlivosti. To prvé som získala, to druhé som mala. Verila som si, aj keď bolo najhoršie. A učila som sa aj z vlastných chýb,“ vravela včera v Banskej Bystrici. Na strednom Slovenska sa, ako priznala, cíti už ako doma. Úplne doma je len v Splite. „Tam si už na mňa zvykli, aj na to, že bežne chodím po ulici či nakupovať,“ konštatuje. „Prestali dokonca aj podpásové útoky tlače. Čím ďalej, tým viac mi všetci držia palce.“

Kto bol včera večer na Štiavničkách, vie prečo.

Banskobystrická latka vo faktoch

Ženy: 1. Vlašičová (Chorvátsko) 204 - najlepší svetový výkon roka, 2. Savčenková (Rusko) 197, 3. Aitovová (Kazachstan) 194, 4. Straková (Česko) 194, 5. - 8. Laláková, Dubnová (obe Česko),Greenová (Švédsko) a Gyorffyová (Maďarsko) po 190.

Súvisiace články