Utorok, 22. júna, 2021Meniny má Paulína

Vlajka pomazaná olivovým olejom

Sportnet|13. aug 2004 o 00:00

ATÉNY - "Naša vlajka veje. Všetci športovci sú zdravotne v poriadku. Hry sa môžu začať. Gréci stihli gigantické dielo na 99 percent. Rozhodujúce systémy im fungujú. Tešíme sa na medaily," povedal predseda Slovenského olympijského výboru František Chmelár

po včerajšom slávnostnom vztýčení slovenskej vlajky v olympijskej dedine.

Vedúci výpravy Vladimír Miller spolu s plavkyňou Martinou Moravcovou obdaroval včera krátko po deviatej dopoludnia starostu dediny Joanisa Manosa zmenšeninou korintského stĺpa, naša výprava dostala na revanš čašu s olivovým olejom uloženú v dreve. "Symbolizuje slnko a mentalitu gréckeho národa. Starovekí atléti sa ním zvykli natierať pred víťaznou cestou," povedal F. Chmelár.

Na protokole, na ktorý nastúpilo Slovensko vo svojej várke ako piate v poradí po Belgicku (na pódiu sa podobne ako Moravcová predstavila tenistka Heninová-Hardenová), bol prítomný aj minister školstva Martin Fronc. Ako minister, pod ktorého gesciu patrí šport, pricestoval do Atén na náklady Medzinárodného olympijského výboru.

"Som rád, že sa nám napokon podarilo finančne zabezpečiť olympijskú reprezentáciu. A budem rád, keď budeme nútení zháňať sľúbené finančné odmeny pre čo najväčší počet medailistov, hoci ich zatiaľ nemáme. I keď istá rezerva existuje," povedal M. Fronc, ktorý si posunul odlet o deň neskôr, aby stihol predpokladané finále Moravcovej na 100 metrov motýlik v nedeľu večer.

F. Chmelár ho doplnil: "Boli by sme šťastní, keby v dôsledku medailovej úrody vznikla mimoriadna udalosť, ktorá by si vynútila zasadanie vlády."

Včera dosiahol stav prítomných slovenských športovcov v olympijskej dedine číslo 26, dnes okolo šestnástej priletia do Atén ďalší, ktorí sa budú ponáhľať naskočiť do nástupu na otvárací ceremoniál. Športovci sa začnú zoraďovať 90 minút pred začiatkom (20.30 nášho času), čakajú ich po dve hodiny státia, chôdze i sedenia (v hľadisku gymnastickej haly pred veľkoplošnou obrazovkou v rámci presunu).

"Takmer všetci sa chcú na otvorení zúčastniť a tešia sa," povedal vedúci výpravy Vladimír Miller.

Pre vlajkonosiča Michala Martikána bude špeciálne pripravené auto, ktoré ho čo najskôr po splnení jeho úlohy odvezie späť do olympijskej dediny, aby sa dostal do postele podľa svojich predstáv. Športovci nastúpia v inej kolekcii oblečenia ako pri prezidentskom sľube na Bratislavskom hrade. Všetci v bielych nohaviciach, ženy v červených a muži v modrých bundách.

Včera absolvovala prvý tréning v Aténach aj tenistka Daniela Hantuchová. Vzdala sa úvah o individuálnom hotelovom ubytovaní, mala za sebou prvú noc v olympijskej dedine.

Súvisiace články