Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Vladimír Labant a spol. počítali aj s anglicko - tureckou nevraživosťou

Sportnet|Publikované 10. dec 2003 o 23:00

Košice/ Praha - V Prahe sa v utorok večer oslavovalo, pražská Sparta dokázala gólom Kincla v 3. minúte nadstaveného času zdolať Lazio Rím (1:0) a

keďže v Gelsenkirchene zdolala londýnska Chelsea istanbulský Besiktas (2:0), do ďalšej fázy postupuje český majster. Medzi jeho opory v zápase s Rimanmi patril i 29 - ročný slovenský reprezentant Vladimír Labant. Skúsenému ľavému obrancovi, rodákovi z Čadce, ktorý hrával za MŠK Žilina (1984 - 1995), Duklu Banská Bystrica (1993 - 1994), 1. FC Košice (1995 - 1996), opäť Duklu Banská Bystrica (hosťovanie 1996 - 1997), Sláviu Praha (1997 - 1999) a Spartu Praha (1999 - 2002), West Ham United Londýn (2002, odkiaľ sa vrátil do Sparty), sme najprv zablahoželali k výbornému výsledku a zaujímavému divadlu, ktoré sme vďaka priamemu prenosu na ČT mohli vidieť i na Slovensku.

Aké boli oslavy?

"Myslím, že nie veľmi dlhé, ono to ešte len prebehne. Už bolo dosť hodín, boli sme unavení zo zápasu. Vo štvrtok a v piatok tu ešte máme nejaký hokej, takú srandovnú akciu, popritom určite niečo prebehne."

Ste futbalisti, ale ten hokej sa asi za momentálnej situácie bude hrať ľahko...

"Asi áno."

Skúste, ak sa to dám trochu opísať eufóriu v Sparte.

"Je to super! Zvládli sme rozhodujúci zápas o postup. Keď sme si hovorili, že by to takto mohlo byť, tak sa to skutočne aj takto stalo. Sme radi, že nám pomohla aj Chelsea, dúfali sme, že oni sú schopní poraziť kohokoľvek. Sústredili sme sa však na svoj zápas a ten nám vyšiel. Hoci v určitých fázach sme mali aj šťastie a podržal nás Jarda Blažek. Vychádzali sme zo zabezpečenej obrany a vedeli sme, že nejaká šanca sa určite vyskytne a chceli sme ju premeniť."

Kinclov gól v nadstavenom čase bol asi najcennejší, aký Sparta za posledné dva roky dala.

"Predovšetkým však padol v pravú chvíľu. V predchádzajúcich zápasoch sa od nás šťastie aj trochu odvracalo (inkasovaný gól v závere zápasu Sparta - Chelsea, 0:1, rovnako v závere inkasovaný gól v stretnutí Besiktas - Sparta, 1:0, otočenie skóre v zápase Lazio - Sparta z 0:2 na 2:2 pozn. red.), tvárou k nám sa obrátilo v najdôležitejšiu chvíľu."

Na bránu Lazia ste vystrelili aj vy, nie prudko.

"Bolo to z diaľky, veľa času na strelu som nemal, nemyslím, že patrila medzi nebezpečné."

Vôbec, s akým vedomím ste proti Laziu nastupovali? Brali ste istého vrabca v hrsti, teda Pohár UEFA, s tým, že sa nebudete hrnúť vpred alebo ste to aj chceli risknúť, ísť za holubom na streche a pokúsiť sa o ďalšiu fázu Champions League?

"Vedeli sme, že proti nám stojí silné mužstvo, ktoré v talianskej lige počas tohto víkendu porazilo Juventus. Všetci sme chceli vyhrať, ale nechceli sme to nejako otvoriť. Taliani majú vhodné typy na brejky, čo potvrdili aj v zápase. Chceli sme preto vychádzať z defenzívy. Ak by nám dali gól, tak by to bolo ťažké, talianske mužstvá už potom vedia hrať vzadu a proti takému manšaftu by sa to otáčalo veľmi ťažko. Ako mužstvo sme však hrali kompaktne a dobre, čakali sme na svoje šance. Mali sme nejaké predtým, avšak dobre, že sme im to dali po 90. minúte, to už nemali čas vyrovnať (smiech)."

Ako hráči Lazia prijali prehru? Menili dresy či utekali do šatne?

"Niektorí si dresy menili, ale bolo ich málo, asi traja - štyria. Ostatní boli znechutení, rýchlo išli do kabíny."

Keď sme pri dresoch. V televízii to vyzeralo dosť čudne, splývala sparťanská "rudá" a tmavomodré dresy Lazia. Na ihrisku ste s tým nemali problémy?

"Na ihrisku nám to tak nepripadalo. Oni boli v dosť tmavej farbe. Možno, že v televízii to vyzeralo ináč, ale ako hráči sme s tým problémy nemali."

Na Lazio máte v Champions League šťastie. Hrali ste s ním pred troma rokmi. Dá sa to porovnať?

"Pred tými troma rokmi sme s nimi jednoznačne prehrali 0:3, doma 0:1, ťahali sme za ten kratší koniec. Tieto zápasy boli vyrovnanejšie a možno, že sme navrch mali my. Už ten zápas na Laziu sme si nemali nechať ujsť. To šťastie, ktoré nás opustilo tam, i na Besiktasi, sme si teraz vybrali naspäť."

Víťazstvo s Laziom bolo skvelé, aj tak ste však boli závislí od toho, čo sa bude diať medzi Chelseou a Besiktasom v Gelsenkirchene. Chelsea vás potešila, ukázala istý druh charakteru.

"Vychádzali sme z toho, že si to nedovolia vypustiť. Chelsea má fakt výborné mužstvo a je schopná poraziť kohokoľvek. Navyše, medzi Turkami a Angličanmi je istá nevraživosť, ten Alpay Özalan ešte prilial olej do ohňa.. Myslím, že aj z toho sa dalo vychádzať, navyše, aj manažér Chelsey Ranieri tvrdil, že Turkom nič nedarujú a že budú hrať na víťazstvo."

Myslíte, že bola náhoda, že tureckí fanúšikovia zahádzali ihrisko v Gelsenkirchene, takže "odsunuli" záver stretnutia?

"Ťažko povedať a ťažko sa vyjadruje k tomu, či to bolo práve tak. Faktom je, že sme čakali, ako to dopadne. Ale dopadlo to dobre, sme radi, že sa nám tie výsledky takto zhodli."

Práve remízou s Chelseou (0:0) na jej pôde ste urobili veľký krok za vysnívaným postupom.

"Boli sme presvedčení o tom, že ak tam mohol vyhrať Besiktas, tak by sa niečo mohlo podariť aj nám. Zamerali sme sa však na obranu, smerom dopredu sme toho veľa nepredviedli. Ten bodík však bol naozaj veľmi dôležitý."

Ako ste preciťovali návrat do Londýna? Tam ste hrávali, za West Ham United.

"Ja som takto nebral. Chcel som tam niečo dokázať, niečo som tam odohral. Teraz som však na to nemyslel, myslel som na náš zápas, ktorý sme chápali kolektívne."

Fanúšikovia vás, myslím konkrétne vás, chvália, vraj sa vracia starý Labant. Ešte pred pár mesiacmi ste hrávali za béčko Sparty, mám dojem, že ste sa našli práve v Champions League.

"Po ťažkom zranení som sa dostával zas hore. Trvá nejakú dobu, kým sa človek rozohrá a dostane do pohody. Na takéto ťažké zápasy sa musí pripraviť mužstvo i hráč. Ja sám som sa cítil dobre, mal som dosť síl až do konca. Som rád, že to takto vyšlo."

Koho by ste chceli dostať do skupiny v ďalšej fáze Ligy majstrov?

"Tam už niet z čoho vyberať, všetko sú to kvalitné mužstvá. Na výber už niet... Ale osobne by som si želal AC Miláno."

Sparta však už možno bude oslabená. Hovorí sa o odchode Kincla, Sionka, gólmana Blažeka.

"Uvidíme. Niektoré veci možno rozrobené sú, neviem, ako ďaleko. Pohyb tu isto bude, ale nemyslím, že dôjde k veľkým zmenám. Budú sa týkať možno dvoch - troch hráčov. A nejakí hráči aj prídu. Určite to však nebude tak, ako pred rokom, keď prišli šiesti - siedmi hráči. Ale ako vravím, uvidíme."

A čo vy? Ostávate v Sparte?

"Ešte neviem, bude to otázka najbližších hodín. Uvidíme, na čom sa zhodneme. Zatiaľ sa ešte bližšie neviem vyjadriť."

Kmeňovo ste hráčom West Ham United, takže pôjde o prestup naostro?

"Myslím, že s Anglickom to je definitívne preč. Uvidíme, akým smerom sa to poberie (záujem o Labanta vraj má aj Austria Viedeň - pozn. red.)..."

Na skok ku slovenskej reprezentácii. Čo hovoríte na náš žreb v kvalifikácii na MS 2006? Portugalsko, Rusko, Lotyšsko, Estónsko, Luxembursko, Lichtenštajnsko.

"Určite je lepšie, že tam nemáme vyložených favoritov, akými teraz boli Anglicko a Turecko. S Portugalskom sme už raz hrali, s ním sa dá hrať skôr. Určite sú práve Portugalci kandidátom na prvé miesto, o to druhé sa s Lotyšskom a Ruskom budeme snažiť pobiť my. Dúfam, že konečne to budém niečo iné ako tretie miesto."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.