Pondelok, 6. decembra, 2021Meniny má Mikuláš

Víťazstvo Vancouveru by malo zvýšiť tlak na NHL

TASR|3. júl 2003 o 15:32

Praha 3. júla (TASR) - Tesné víťazstvo Vancouveru vo voľbách o usporiadanie Zimných olympijských hier 2010 by malo zvýšiť tlak na NHL v súvislosti so ...

Praha 3. júla (TASR) - Tesné víťazstvo Vancouveru vo voľbách o usporiadanie Zimných olympijských hier 2010 by malo zvýšiť tlak na NHL v súvislosti so štartom najlepších hokejistov z profisúťaže na olympijskom turnaji. Po ZOH 2002 v Salt Lake City totiž vypršala zmluva medzi NHL a IIHF a preto nie je isté, či budú môcť hráči z NHL štartovať už na najbližšej olympiáde v Turíne 2006.

Situáciu komplikuje aj vypršanie kolektívnej zmluvy medzi NHL a Hráčskou asociáciou NHL (NHLPA) v septembri 2004. Ak sa obe strany nedohodnú na novej zmluve, nastane všeobecne predpokladaný štrajk. "Ten by mohol trvať aj dlhšie ako jednu sezónu a keby hráči boli roztrúsení po Európe, nebol by z ich účasťou v Turíne problém. Môže sa však stať, že bude skrátená sezóna, čo už z nedávnej histórie poznáme a potom by sa podľa môjho názoru veľmi ťažko našiel priestor na prerušenie súťaže NHL," povedal k téme bývalý tréner slovenskej reprezentácie a súčasný šéf trénersko-metodickej komisie SZĽH Ján Filc.

Po pozitívnych skúsenostiach z Nagana 1998 a zo Salt Lake City 2002, kde sa predstavili špičkoví hráči a turnaj mal mimoriadnu kvalitu, prejavili predstavitelia IIHF vôľu o predĺženie zmluvy. "Ak bude všetko fungovať normálne, tak by nemal byť problém. Pripravuje sa nová zmluva medzi NHL a IIHF a už na budúci týždeň by obe strany mali o tejto téme rokovať. Víťazstvo Vancouveru by mohlo byť v tomto smere pozitívom. Podľa mňa sa na turnaji severoamerickom kontinente predstavia hráči z NHL," dodal Filc.

Šéf Medzinárodnej hokejovej federácie René Fasel, ktorý je zároveň aj členom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) má podobný názor: "Verím, že Vancouver bude výhodou. Potrebujeme čo najskôr rozhodnutie o najbližšej olympiáde a budeme sa baviť aj o Vancouveri." Za účasť profihráčov v Turíne je aj legenda NHL a súčasný spolumajiteľ Phoenixu Coyotes Wayne Gretzky, ktorý bol najvýraznejšou športovou postavou vancouverskej kandidatúry: "Keby všetko záviselo odo mňa, tak by sme do Turína išli. Nemám však jediný a rozhodujúci hlas, takže uvidíme. Som však presvedčený o tom, že vo Vancouveri budú hráči z NHL hrať. Kanaďania hokej milujú a dokážeme to vybaviť."

Súvisiace články