Nedeľa, 19. septembra, 2021Dnes je Deň prvého verejného vystúpenia Slovenskej národnej rady, Meniny má Konštantín

Víťazom košického krajského kola McDonalds Cupu je škola zo Šace

Víťazný tím zo ZŠ Šaca. (Autor: Korzár/ Judita Čermáková)
Patrik Fotta, Judita Čermáková|15. máj 2018 o 00:00

Vo finále si poradila s Michalovcami 2:1.

20. ročník McDonald's Cupu - košické krajské kolo: fotogaléria

14.5.2018

KOŠICE. V rámci jubilejného 20. ročníka McDonald's Cupu na košickom krajskom kole v areáli futbalového klubu Galaktik štartovalo celkovo deväť škôl, štyri z nich sa prebojovali až do semifinále.

V tom prvom uspela Šaca proti Moldave nad Bodvou 6:1 a v druhom semifinále si Michalovce hladko poradili so ZŠ Požiarnická 11:1.

Finále malo podstatne vyrovnanejší priebeh a po dramatickom boji v ňom zvíťazili futbalisti a futbalistky zo ZŠ Šaca 2:1 nad Michalovcami.

"Už asi tri roky sa potácame na krajskom kole medzi druhým až tretím miestom, takže sme veľmi radi, že sa nám konečne podarilo uspieť, je to pre nás akási satisfakcia. Všetky deti sú nielenže z jednej základnej školy, ale aj z jedného klubu. V roku 2013 sme založili občianske združenie FK Junior Šaca a robíme s deťmi, ktoré majú záujem o šport," povedal tréner víťazného družstva zo ZŠ Šaca Štefan Piga.

Uspeli najmä vďaka dievčatám

Zaujímavosťou bolo, že vo víťaznom tíme bolo viacero dievčat, ktoré sa svojím futbalovým umením dokázali vyrovnať chlapcom.

"Musím povedať, že vo finále sme uspeli najmä vďaka našim dievčatám, ktoré boli chlapcom viac ako rovnocenné partnerky. Slovenský futbalový zväz prišiel asi pred dvoma rokmi s myšlienkou, aby sa talenty začali hľadať nie až v pätnástich rokoch, ale už na prvom stupni. Túto novinku som privítal a naše dievčatá sa už asi tri roky venujú futbalu. Možno už o pár rokov sa podarí vychovať v ženskom futbale veľké talenty, ktoré nám teraz chýbajú," uviedol Piga.

V celoslovenskom finále pohára, ktoré sa uskutoční v Poprade 13. - 14. júna, chcú víťazi košického krajského kola čo najlepšie reprezentovať východ.

"Určite si tam nechceme spraviť hanbu," pousmial sa Piga a na margo turnaja, ktorý sa hral na klasickom futbalovom trávniku, dodal:

"Po minulé roky sa hralo na malom ihrisku s mantinelmi a ja som sa domáhal toho, aby sa to organizovalo na živej tráve na ihrisku s čiarami, pretože pri tých mantineloch sa akosi stráca futbalovosť detí." Hlavnou cenou pre víťazný tím je letecký zájazd na futbalový zápas v Londýne.

Najlepšia hráčka fandí Lionelovi Messimu

V rámci krajského kola boli vyhlásení aj najlepší jednotlivci. Medzi dievčatami vyčnievala Simona Tobiášova zo ZŠ v Michalovciach.

"Ocenenie pre najlepšiu hráčku som nečakala, prekvapilo ma to. S chlapcami sa mi hralo výborne, som už na to zvyknutá. Na turnaji som dala dva góly," povedala najlepšia hráčka turnaja, ktorej obľúbeným futbalistom je Lionel Messi.

Organizátorka krajského kola z Centra voľného času Košice Andrea Tilková bola s priebehom turnaja maximálne spokojná.

"Som veľmi rada, že sme mali možnosť hrať na živej a nie umelej tráve. Dôvodom bolo, že sa hral jubilejný 20. ročník turnaja a podmienkou bolo, aby sa hralo na živej tráve. Potešilo ma aj počasie a som rada, že nebolo potrebné, aby som volala na Olymp ako pred dvoma rokmi," zažartovala Tilková a dodala:

"Úroveň turnaja bola skutočne vysoká. Ten kto videl finále mi dá za pravdu, že o celkový triumf sa bili skutočne tí najlepší. Minulý rok bolo prvýkrát pravidlo, že na ihrisku musí byť minimálne jedno dievča a tentoraz sme videli, že viaceré družstvá už mali aj dve až tri dievčatá, takže mám z toho radosť. Je vidieť, že to zvládajú a poniektoré dokonca aj predbehnú chlapcov."

Tímy, ktorým sa nepodarí dosiahnuť na najvyššie priečky môžu zabojovať o zaujímavé ceny v rámci internetovej súťaže Srdcom spolu.

Ďalšie krajské kolo sa uskutoční už v utorok na štadióne MFK Slovan Sabinov.

Súvisiace články