Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Víťaznú jazdu si Farkašová užila

Zjazdová lyžiarka Henrieta Farkašová a jej navádzačka Natália Šubrtová. (Autor: SITA/Roman Benický)
Sportnet|Publikované 10. mar 2014 o 00:00

O prvú medailu na ZPH v Soči, a hneď zlatú, sa v sobotu postarala zrakovo postihnutá lyžiarka Henrieta Farkašová.

Spolu s navádzačkou Natáliou Šubrtovou štartovali v zjazde s číslom jeden a ich čas 1:31,55 neprekonala žiadna zo súperiek.

SOČI. V tej istej disciplíne medzi mužmi skončil Miroslav Haraus s navádzačom Marošom Hudíkom strieborný.

Skvelú slovenskú bilanciu prvého dňa paralympijských súťaží zvýraznili curleri, ktorí v historicky prvom zápase na tomto športovom zimnom sviatku zdolali Američanov 6:4. V nedeľu zdolali aj Čínu 8:3.

Slovenský lyžiar Jakub Krako tiež v nedeľu získal pre Slovensko ďalšiu zlatú medailu v kategórii zrakovo postihnutých v disciplíne super-G.

Náskok takmer tri sekundy

Svoju druhú paralympiádu teda začala H. Farkašová víťazstvom. Potvrdila, že zjazd jej svedčí. Na druhú J. Etheringtonovú mala takmer trojsekundový náskok.

Na televíznej obrazovke vyzerala vaša jazda pohodová, bezproblémová. Aká bola v skutočnosti?

„Nevyhla som sa nejakým zaváhaniam, zo dvakrát som sa dostala do záklonu, ale ustála som to. No s jazdou som celkom spokojná, užila som si ju,“ napísala pre Korzár zo Soči Henrieta Farkašová a pridala aj „smejka“.

Počas tréningových jázd sa ozývali hlasy, že trať je náročná. Ukázalo sa to aj počas súťaže, keď sa viacerí lyžiari nevyhli pádom. Bolo na trati veľa zradných miest?

„Bola tam jedna brána, ktorá sa na prvý pohľad nezdala byť komplikovaná, ale mnoho pretekárov v nej malo problémy. Dôležité bolo dobre prejsť hrany a nájazdy do roviny. V týchto pasážach je možné veľa získať aj veľa stratiť,“ vysvetlila H. Farkašová.

Na trať sa vydala ako prvá. Malo to svoje klady aj zápory. Po kvalitnom čase nastalo čakanie na súperky. Aké boli tieto minúty?

„V cieli sme vedeli s navádzačkou, že to bola slušná jazda, aj časovo sme sa zlepšili o tri sekundy oproti tréningovej jazde. Samozrejme, to čakanie je sprevádzané nervozitou, ale o to intenzívnejšie potom prežívame emócie z víťazstva,“ uviedla H. Farkašová.

V pondelkovom super-G diskvalifikácia

Slovenskú lyžiarku Henrietu Farkašovú na XI. zimných paralympijských hrách v Soči napokon v pondelňajšom super G zrakovo postihnutých diskvalifikovali.

Farkašová, ktorá už v sobotu vyhrala zlatú medailu v zjazde, pôvodne vo výsledkovej listine figurovala s piatym najrýchlejším časom, v oficiálnych výsledkoch však už pri jej mene figurovala skratka dsq.

Zlato putuje do Veľkej Británie zásluhou Kelly Gallagherovej. V kategórii telesne postihnutých stojacich nedokončila preteky Petra Smaržová, ktorá počas debutu na ZPH minula jednu z bránok a neklasifikovali ju.

Farkašová na trati spadla a do cieľa prišla s výraznou časovou stratou, napokon o čas po diskvalifikácii ani nešlo.

"Som veľmi sklamaná, super G je moja obľúbená disciplína a práve v nej som urobila chybu, ktorá sa už nedala napraviť. Zomlelo sa to veľmi rýchlo. Vykĺzol mi úchop paličky z ruky, tri brány som s tým bojovala, trochu ma to rozhodilo a odrazu som po terénnom zlome zle zahranila," uviedla Slovenka rozladene pre oficiálny web Slovenského paralympijského výboru (SPV).

V utorok je na zjazdovke v Roza Chutor na programe superkombinácia žien i mužov.

tasr

Súvisiace články