Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Víťazná trofej do vitríny Sloviniek

Sportnet|Publikované 29. júl 2008 o 22:00

PORÁČ. Futbalový turnaj Memoriál Janka Galajdu písal uplynulú nedeľu svoju deviatu kapitolu. Janko Galajda, bývalý aktívny futbalista Poráča,

tajomník niekdajšej TJ Baník Poráč, funkcionár územných telovýchovných a futbalových orgánov nášho okresu, ale predovšetkým šľachetný a skvelý človek sa nezmazateľne zapísal do 45. ročnej histórie poráčskeho futbalu. Zanechal po sebe evidentný rukopis, týkajúci sa rozvoja futbalu vo svojej rodnej obci.

Penaltová dráma

Prológom turnaja bolo o 8. hodine uctenie si pamiatky nebohého položením kvetín na jeho hrob. Po hekticky daždivom týždni v poslednú júlovú nedeľu žičilo turnaju slnečné počasie. Štvoricu turnajových účastníkov tvorili Sokol Chrasť n/H, Družstevník Odorín, Baník Slovinky a domáci OŠK Baník. Nedarila sa bývalému piatoligistovi z Chraste n/H. Na turnaji štartoval už bez trénera Jozefa Šofranka. Sokol v zápase základnej časti turnaja iba remizoval v riadnom hracom čase 2:2 s Odorínom. V nasledujúcom penaltovom rozstrele šťastie stálo na strane staronového účastníka I. triedy SOFZ. Chrasťania neuspeli ani v boji o 3. miesto, keď prehrali duel s hostiteľmi a skončili poslední.

Poráčania v otváracom turnajovom súboji napriek štartu dvoch Srbov, nečakane podľahli Slovinkám, čo pre zverencov trénera Mariána Poláčeka znamenalo účasť vo finále. Súboj o prvé miesto mal pomerne vyrovnaný priebeh. Gól však v riadnom hracom čase nepadol a o víťazovi 9. ročníka Memoriálu Janka Galajdu musel rozhodnúť penaltový rozstrel. Prvé dve série nepremenil nikto. Nasledujúcich päť edícii sa naopak nikto zo strelcov nemýlil. Za stavu 5:5 nasledovala ôsma séria. K jej realizácii sa odhodlali dvaja Jozefovia. Najprv odorínsky Maďar zahodil a podnet k explózii radosti Slovinčanov dal Hudec, ktorý prekonal odorínskeho brankára. Pre slovinský Baník bol tento turnajový triumf hojivým balzamom na ich zostupom ubolenú futbalovú dušu a k tomu ešte prirátať záplavy, ktoré im poškodili futbalový areál.

Spestrením internacionáli

Prestávku turnaja spestril už tradičný zápas internacionálov Poráča a Rudnian. Tentoraz mali herne evidentne navrch Rudnianci. V ich bráne chytal "Fafo" Miro Užík, ktorý svojimi výletmi až na súperovu polovicu hracej plochy a neustálou rétorikou zabával divákov. Poráčania v tomto dueli skórovali len dvakrát a je kuriózne, že gólové podpisy patrili trénerovi Poráča a starostovi obce.

Slnko, chutný guláš, dostatok neodmysliteľného tekutého moku, adekvátne športové výkony štvorice turnajových účastníkov a tiež trojice rozhodcov. To bol súhrn faktorov, ktoré dotvárali správnu turnajovú atmosféru. Výraznú pozitívnu stopu pod úrovňou kvality deviateho ročníka zanechali iniciatívni a zanietení organizátori z výboru OŠK Baník na čele s predsedom Petrom Volčkom.

FAKTY

Výsledková listina turnaja:

n OŠK Baník Poráč Baník Slovinky 1:2 (1:1), Liška Cicoň, Župa. Družstevník Odorín Sokol Chrasť n/H 2:2 (2:2), M. Čuj, Zekucia Vojtila, Ján Šefčík, na pokutové kopy 3:2.

n Zápas o 3. miesto: Sokol Chrasť n/H Baník Poráč 1:2 (0:0), Vojtila Dunka, Kukič.

n Zápas o 1. miesto: Baník Slovinky Družstevník Odorín 0:0, na pokutové kopy 6:5.

n Stretnutie starých pánov: Poráč Rudňany 2:5 (0:4), P. Slovinksý, Volčko P. Stanislav, Antal, Mikuš, P. Mrovčák, P. Kinik.

Povedali po turnaji:

n Marián Poláček tréner Baníka Slovinky: "S výkonom mojich zverencov som nadmieru spokojný. Chýbali nám viacerí hráči základnej zostavy. Príjemne ma prekvapili dorastenci, ktorým som dal šancu. S úrovňou turnaja a výkonmi rozhodcov som spokojný."

n Peter Danko tréner Odorína: "Po organizačnej stránke to bol dobre pripravený turnaj. V kolektíve som mal viacerých dorastencov, ktorých hernú výkonnosť som skúšal. Ďakujem usporiadateľom za hodnotný priebeh turnaja.

n Peter Slovinský tréner Baníka Poráč: "Organizácia turnaja bola na žiaducej úrovni. Aj s kvalitou turnaja vyjadrujem spokojnosť. Podujatie z môjho pohľadu splnilo predpoklad jednej z foriem prípravy na majstrovskú sezónu."

n Marián Šefčík brankár Sokola Chrasť n/H: "Chcem vysloviť slová vďaky Petrovi Volčkovi, predsedovi OŠK Baník Poráč a v jednej osobe starostovi obce Poráč za pozvanie na turnaj. Na tomto tradičnom podujatí sa zišli kvalitné tímy a v rámci prípravy sme si dobre zahrali. Podali sme priemerný výkon, čo potvrdzuje naše umiestnenie na turnaji."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.