Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Víťaz Kiyeng chválil košickú atmosféru

Obrovské vyčerpanie v cieli. Víťaz so zlatým vencom na krku. (Autor: Judita Čermáková)
Patrik Fotta|Publikované 2. okt 2016 o 22:00

Najstarší maratón v Európe vyhral kenský bežec David Kemboi Kiyeng.

KOŠICE. Najstarší maratón v Európe pozná meno víťaza 93. ročníka, stal sa ním kenský bežec David Kemboi Kiyeng.

Tridsaťtriročný atlét dobehol do cieľa v čase 2:08:57 a jeho krajan Elijah Kiprono Kemboi za ním zaostal 25 sekúnd.

Spomedzi žien bola najrýchlejšia Chaltu Tafa Waková z Etiópie, ktorá mala výsledný čas 2:32:20.

Až 20 stupňov

Na začiatok októbra bolo v Košiciach neobvykle horúco, keď teplomer ukazoval vyše 20 stupňov.

Práve slnečné počasie prilákalo do ulíc košického centra vyše 50-tisíc ľudí, ktorí svojím potleskom a povzbudzovaním prispeli k už tradične vrúcnej a vrelej atmosfére.

Práve tú vyzdvihol víťaz David Kemboi Kiyeng z Kene, ktorý už pred samotnými pretekami patril k najväčším favoritom.

„Atmosféra na trati bola úžasná, ľudia sú tu v Košiciach skutočne veľmi milí. Počasie bolo ideálne, možno trochu teplejšie, ako som dúfal, ale napriek tomu som veľmi spokojný s výsledkom,“ uviedol Kiyeng.

Bol to pre neho zážitok

Bežec z Kene svoj osobák, ktorý má hodnotu 2:06:26 z roku 2009 z Paríža, neprekonal, no napriek tomu bola jeho premiéra na Medzinárodnom maratóne mieru skutočne vydarená.

„Bol to pre mňa skvelý zážitok. Prvýkrát som sa zúčastnil košického maratónu a o to viac ma teší, že sa mi ho podarilo vyhrať,“ povedal Kiyeng.

Patrik Fotta pôsobil 6 rokov v denníku Korzár ako športový redaktor. Píše predovšetkým o hokeji, hádzanej, basketbale, či atletike. Ako reportér sa zúčastnil na MS v hokeji 2019 a šesťkrát na Medzinárodnom maratóne mieru.