Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Víkendový draft s minimálne 16 nasadenými Slovákmi, doteraz 90 vybraných

TASR|22. jún 2001 o 11:45

Florida 22. júna (TASR) - V 39. ročníku vstupného draftu NHL, ktorý v tomto roku hostí cez víkend 23.-24. júna hala Floridy Panthers National Car Rental Center v Sunrise, bude na zozname figurovať minimálne šestnásť slovenských hokejových nádejí. Prvýk

rát sa táto šou, spojená so snahou získať čo najlepšiu budúcu hokejovú hviezdu, uskutočnila v roku 1963 a do sietí zámorských manažérov spadlo za toto obdobie 90 slovenských hokejistov.

V konečnom zozname Centrálneho skautského úradu NHL (CSB) 180 hráčov a 30 brankárov zo zámorských klubov a 129 hráčov a 7 brankárov z európskych klubov stoja najvyššie brankár Toronta-St. Mike Peter Budaj, ktorý medzi severoamerickými gólmanmi skončil na 8. mieste a 21. hráč zo starého kontinentu Tomáš Slovák z Košíc.

Najväčšie prepoklady stať sa draftovou jednotkou má podľa skautov CSB líder hráčov spoza "veľkej mláky" Jason Spezza z Windsoru (OHL), alebo najcennejší talent z Európy a čerstvý zlatý medailista z MS hráčov do 18 rokov Rus Iľja Kovaľčuk. Ako prvá by si mala vybrať Atlanta, pravda, je možné, že ešte tesne pred procesom v taktických rokovaniach možno vymení prvú pozíciu za iné výhody. V sobotu sa uskutočnia prvé tri kolá, v nedeľu zostávajúcich šesť.

Vo vlaňajšom drafte si zámorské kluby vybrali 16 Slovákov, v prvom kole Mariána Gáboríka z 3. pozície Minnesota a Marcela Hossu zo 16. tej pozície, získanej od San Jose, Montreal, pričom legendárni Canadiens siahli historicky po prvom Slovákovi. Slovákmi v doterajšej histórii pohŕdajú len Atlanta a Florida. Naopak, najviac si ich, po šesť, doposiaľ vybrali New York Islanders a Philadelphia.

Celkovo by mal opäť stúpnuť počet Európanov vybraných v prvom, i ďalších kolách. Spomedzi tridsiatich výberov v 1. kole skauti očakávajú draftovanie až trinástich Európanov a celkovo 289 hráčov, čo by bol európsky rekord. Počet mladých hokejistov zo starého kontinentu stále stúpa, keď v roku 1996 ich bolo na kompletnej listine 58, o rok neskôr 63, v 1998 75, ďalej 94, a vlani 123. Podieľ Európanov sa preto výrazne prejavil i v tomto ročníku NHL, kde pôsobilo v uplynulej sezóne 280 hokejistov, čo tvorilo 28 percent všetkých hráčov. Podľa renomovaného periodika The Hockey News by sa ich malo v prvej stovke objaviť až 40. Na post draftovej jednotky sa však podarilo doposiaľ dostať iba trom Európanom. V roku 1989 Matsovi Sundinovi, 1992 Romanovi Hamrlíkovi a v roku 1999 Patrikovi Štefanovi.

Súvisiace články