Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

V III. lige bude len len pätnásť tímov, bez Krásnej

Pribudli nové farmy. Svidníku (v červenom) budú vypomáhať hráči Bardejova. (Autor: Judita Čermáková)
_novy|Publikované 29. júl 2016 o 00:00

Krásna definitívne mimo hry. Nasledovať ju zrejme budú aj Čierne nad Topľou a Vyšný Mirošov.

Sezóna s množstvom vypadávajúcich. Rozhodcovia od novej sezóny s uplatňovaním 95 zmien vo futbale. Zhruba takto vyzerá výber toho najzaujímavejšieho pred štartom regionálnej sezóny 2016/17.

KOŠICE. Včera popoludní sa v Košiciach uskutočnila konferencia pred štartom nového futbalového ročníka regionálnych súťaži Východoslovenského futbalového zväzu (VsFZ).

Pred zástupcov treťoligových klubov si zasadli vedúci sekretár VsFZ Marcel Eperješi, predseda Športovo-technickej komisie Štefan Olšavský a predseda Komisie rozhodcov Gabriel Ádám.

Béčka a farmy v odlišný deň ako áčka

To, čo bolo doteraz prakticky verejným tajomstvom, je od stredy oficiálne potvrdené.

„Mužstvo FK Krásna nebude štartovať v novom ročníku III. ligy. Tá tak v zmysle súťažného poriadku bude prebiehať len s pätnástimi účastníkmi,“ potvrdil Olšavský.

Z V. ligy Vihorlatsko-duklianskej sa včera odhlásilo Čierne nad Topľou a dnes by sa mal vyjasniť osud štvrtoligového Vyšného Mirošova.

Zaujímavá novinka sa týka B-tímov a fariem jednotlivých družstiev.

„V majstrovských stretnutiach nie je možné odohrať stretnutia B-družstiev v rovnaký deň ako u A-družstiev. Ak sa kluby nedohodnú inak,“ prečítal výklad pravidla Eperješi.

Bude to teda na dohode klubov, ak by k nej nedošlo a zápas by nebol preložený zo soboty na nedeľu alebo opačne, bude musieť byť odohraný v pracovný deň.

V III. lige k takejto situácii môže dôjsť v prípade štyroch tímov – Vyšného Opátskeho, Veľkých Revíšť, Svidníka a prešovskej juniorky.

Tieto celky môžu v každom z duelov využiť služby maximálne piatich hráčov z vyššej súťaže.

Kým jedna strana si od tohto kroku sľubuje konštantnejšiu výkonnosť týchto mužstiev a to, že ich súpisky by v jednotlivých stretnutiach nemuseli pripomínať deň a noc, druhá sa obáva, že proti nim prakticky v každom stretnutí nastúpi takmer polovica mužstva s prvoligovými alebo druholigovými futbalistami.

Jeden postúpi, maximálne piati zostúpia

Ďalšou témou na pretrase bol systém postupujúcich a vypadávajúcich. Počas tohto leta táto téma rezonovala na východe viac než je zvyčajné, a preto sa už teraz vynárajú otázniky, ako to bude budúci rok, keď sa k slovu dostane reorganizácia súťaží.

„Víťaz III. ligy Východ má zaručený postup do novovytvorenej II. ligy,“ povedal Eperješi.

Prirodzene, nemusí toto právo využiť. V tom prípade by mal byť oslovený už len klub, ktorý skončil na druhej priečke, nižšie postavené tímy takúto možnosť nedostanú.

Ak by záujem nemal ani v poradí druhý, do druhej ligy nepostúpi z východoslovenskej tretej ligy nik.

A čo zostup? „Ak by nastala situácia, že z II. ligy Východ vypadnú len východniari, z III. ligy by mali vypadávať mužstvá od 12. miesta nadol,“ prezradil Eperješi skutočnosť, ktorú sme veľmi presne odhadli už vo v štvrtkovom vydaní nášho denníka.

Jeden zostupujúci je už po odhlásení Krásnej istý. Potenciálnych záujemcov o postup do vyššej súťaže upozornil, aby nezabúdali na to, že sa až do roku 2018 neustále zvyšujú nároky infraštrukturálneho vybavenia štadiónov.

A obísť nemožno ani podmienky z hľadiska počtu fungujúcich mládežníckych tímov.

Dva druhy trestov

Večne diskutovanou témou sú rozhodcovia.

„Pri delegovaní rozhodcov na jednotlivé zápasy sa snažíme zohľadňovať viaceré kritériá, stále si pozrieme napríklad to, koľko zápasov už konkrétny rozhodca pískal mužstvám v aktuálnej sezóne. Do veľkej miery sme limitovaní celkovým počtom arbitrov. Tak ako sa kluby boria s odchodmi hráčov za prácou, veľmi podobné je to aj u rozhodcov,“ načrtol Ádám jeden z problémov rozhodcovskej komisie VsFZ.

Aj hráč, ktorý vo vyššej súťaži dostane kartový trest, môže v drese svojho béčka alebo farmy nastúpiť. Ale len za určitých okolností.

„Súčasný disciplinárny poriadok rozlišuje dva druhy trestov, a to na stretnutia a na obdobie. Ak napríklad hráč Michaloviec dostane trest na konkrétny počet zápasov, za Veľké Revištia nastúpiť môže. Ak ale to bude trest na určité obdobie, v tom čase nemôže hrávať nikde,“ vysvetlil Eperješi.

Kluby si tieto veci musia ustriehnuť cez svojich ISSF manažérov.

Penaltu môže spôsobiť aj masér

Od 1. júla tohto roka vstúpilo na Slovensku do platnosti 95 zmien vo futbale. Ide o viaceré novinky, ktoré sa v rôznej miere dotknú aj tunajších trávnikov.

„Niektoré zmeny sú výrazné, iné skôr kozmetické. Napríklad pri rozohratí zo stredového kruhu nemusí byť lopta prvým dotykom posunutá dopredu,“ vysvetľoval Ádám pravidlo, ktoré bolo možné zhliadnuť už aj na nedávnom Eure.

„Najväčšia zmena sa udiala pri takzvanom „trojitom treste“. Pri fauloch v pokutovom území totiž dochádzalo k nariadeniu penalty, vylúčeniu hráča a jeho následnom zápasovom treste. Po novom to bude tak, že ak dôjde k faulu podrazením v súboji o loptu, faulujúci hráč bude napomenutý žltou kartou. Zdôrazňujem ale, že sa tak stane len pri tomto druhu previnenia. Pri ostatných prehreškoch zostáva všetko po starom. Rovnako tak červená karta zostáva v platnosti v prípade ak dôjde k faulu na hráča, ktorý by mohol postupovať sám na brankára, mimo pokutového územia,“ dodal Ádám.

Aby sme na štadiónoch predišli zbytočnému rastu nervozity z dôvodu neznalosti pravidiel, z reči predsedu rozhodcovskej komisie VsFZ vyberáme ešte jednu pasáž.

„Ak v pokutovom území dôjde k prehrešku hociktorej v zápise delegovanej osoby, a to aj napríklad pri ošetrení hráča, automaticky bude proti mužstvu daného previnilca nariadený pokutový kop,“ dodal Ádám.

Súvisiace články