Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Viete, kedy hráme v Soči hokej? Televízie sú pripravené

Hokejový turnaj v Soči začína pre našich vo štvrtok 13. 2. o 13.30 zápasom s USA. Vysiela ho­ Markíza (Autor: TASR/AP)
Michal Trško|Publikované 2. feb 2014 o 18:07

Časový posun presunie hokej na olympiáde aj do predpoludnajších hodín. Slováci hrajú v skupine o deviatej ráno a dvakrát o pol druhej popoludní.

BRATISLAVA. Najbližšie dva týždne si šport na televíznej obrazovke všimnú aj jeho najväčší odporcovia. Súťaže zimnej olympiády v Soči budú spoločne prenášať tri domáce a viaceré zahraničné u nás dostupné televízne kanály.

Pre fanúšikov sú pripravené stovky hodín priamych prenosov a záznamov.

Medzi súťažami bude však treba prepínať. Hokej si z balíka športov vybrala súkromná televízia Markíza a bude ho vysielať spoločne na hlavnom kanáli aj na stanici Dajto.

Nadnárodná spoločnosť CME, ktorá vlastní Markízu a v Česku Novu, práva na hokejový turnaj kúpila pre obe krajiny. V Česku sa však situácia napokon zvrtla a zápasy Jágra so spoluhráčmi odvysiela nielen Nova, ale aj Česká televízia. Majiteľ Markízy sa však u nás rozhodol inak a hokej si ponechal.

Hokej v HD kvalite

„Naše domovské štúdio do začiatku olympiády prejde výraznými technologickými úpravami tak, aby sme okrem samotných zápasov mohli

prinášať aj sprievodné hokejové štúdiá v HD kvalite,“ povedala hovorkyňa Markízy Tatiana Tóthová.

Súkromná televízia si na externú spoluprácu zavolala aj momentálne jediného komentátora veľkých zápasov Slovenska v hokeji Pavla Gašpara. O vlastné postrehy ho v úlohe spolukomentátora bude dopĺňať bývalý reprezentant Miroslav Hlinka.

Odborníci predpovedajú Markíze vysokú sledovanosť. Jediný problém by mohol byť vysielací čas – naše zápasy v skupine sa hrajú o deviatej ráno a o pol druhej popoludní. Dva sú však počas víkendu.

Markíza pripravila aj televíznu šou s manželkami hokejistov.

Päť televíznych kanálov s úplným programom pripravuje televízia aj na svojom webe.

Kuzminová pobeží na Dvojke

Ostatné športy zostali verejnoprávnej RTVS, ktorá nimi počas dvoch týždňov zaplní vždy viac ako desaťhodinový programový blok denne.

Kto by však mal predsa len záujem o verejnoprávny prenos z hokejových zápasov našich, dočká sa ho na Rádiu Slovensko. Tradiční rozhlasoví komentátori zápasy Cháru a spol. priblížia vo vysielaní Rádia Slovensko.

Rozhlas na celú olympiádu posiela skupinu skúsených redaktorov ako je Jozef Jarkovský či Martin Šeďo.

„Na televíznej Dvojke bude taká malá športová Trojka,“ hovorí šéf športového oddelenia v RTVS Marcel Merčiak. Olympiádu počas dňa preruší najskôr ženský tenis, potom basketbal z Košíc a futbal.

RTVS vysiela do Soči 26 ľudí a asi 800 kilogramov televíznej a rozhlasovej techniky. Zabezpečia stovky hodín priamych prenosov, záznamov a reportáží.

Krasokorčuľovanie súperom hokeja

„Našim najatraktívnejším programom by asi malo byť krasokorčuľovanie, ale aj biatlon má dobré vysielacie časy,“ hovorí Merčiak.

Súťaže v Soči pôjdu s trojhodinovým časovým posunom. Ruskí organizátori zrejme aj preto pripravili olympijskú novinku – celý biatlonový program bude až večer pri umelom osvetlení.

Program potom zvyčajne zakončí práve spomenuté krasokorčuľovanie. Súťaže v tomto na olympiáde dlhodobo veľmi populárnom športe sú na programe prakticky počas celých dvoch týždňov.

„Vysielanie krasokorčuľovania bude podvečer približne od sedemnástej do dvadsiatej. V niektorých chvíľach to bude možno aj súper hokeja, samozrejme ak nebudú hrať naši,“ hovorí Merčiak.

Pre RTVS bude krasokorčuľovanie komentovať bývalý redaktor Stanislav Ščepán, ktorý je v súčasnosti hovorcom bratislavského primátora.

Bez hokeja sa na obrazovky Dvojky však dostanú aj menšie športy ako curling, rýchlokorčuľovanie či akrobatické lyžovanie. „Chceme, aby to bolo pestré aj pekné, hoci si uvedomujeme, že výsledkové očakávanie našich športovcov nebude také silné,“ hovorí Merčiak.

Program, samozrejme, postavia na priamych prenosoch, chýbať však nebudú ani dokumenty z histórie zimných olympiád a hokeja na Slovensku.


Televízne tipy

 • piatok 7. 2. 17.00 h - otvárací ceremoniál, Jednotka a Dvojka STV,
 • nedeľa 9. 2. 8.00 h – zjazd mužov ­ Dvojka STV,
 • nedeľa 9. 2. 15.25 h ­ - biatlon, 7,5 km žien ­ Dvojka STV,
 • utorok 11. 2. 15.55 h - biatlon ­ stíhacie preteky žien - Dvojka STV,
 • streda 12. 2. 18.00 h - hokej Česko ­ - Švédsko ­ Dajto,
 • štvrtok 13. 2. 13.30 h - hokej Slovensko – USA, ­ Markíza,
 • sobota 15. 2. 9.00 h - hokej Slovensko ­ Slovinsko ­ Markíza,
 • nedeľa 16. 2. 13.30 h ­ hokej Rusko ­ Slovensko ­ Markíza,
 • utorok 18. 2. 9.00 h play off hokej – Markíza a Dajto,
 • streda 19. 2. a piatok 21. 2 od 9.00 h ­ hokej štvrťfinále a semifinále ­ Markíza a Dajto,
 • piatok 21. 2. 13.45 h - slalom žien - Dvojka,
 • nedeľa 23. 2. 13.00 h - finále hokej - Markíza,
 • nedeľa 23. 2. ­ záverečný ceremoniál ­ Jednotka a Dvojka.
Autor: Michal Trško

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.