Vianoce v znamení šortreku

Sportnet|3. jan 2008 o 00:00

Na Spiši pretekári zo sedemnástich krajínSPIŠSKÁ NOVÁ VES. V závere roka 2007 sa v metropole Spiša uskutočnilo finále prvého ročníka Európskeho

Na Spiši pretekári zo sedemnástich krajín

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V závere roka 2007 sa v metropole Spiša uskutočnilo finále prvého ročníka Európskeho pohára juniorov v rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe - šortreku. Organizáciou bol poverený Slovenský rýchlokorčuliarský zväz v spolupráci s oddielom v Spišskej Novej Vsi.

"Som rád, že prvé finále Európskeho pohára juniorov máme už za sebou. Bolo to náročné podujatie nielen prípravou, ale hlavne realizáciou. Môžem konštatovať, že podľa vyjadrenia zahraničných hostí preteky dopadli dobre, bez vážnych zranení a že hostia odchádzali zo Spišskej Novej Vsi spokojní," uviedol predseda Slovenského rýchlokorčuliarskeho zväzu Ján Magdoško. Európskemu poháru juniorov predchádzali tri kvalifikačné preteky v Rumunsku, Maďarsku a v Poľsku, z ktorých sa kvalifikovali do Spišskej Novej Vsi z každej disciplíny desať pretekárov z východnej a západnej skupiny.

Súťažili v troch disciplínach

Pretekárov bolo celkom 148. Jednotlivci súťažili v kategórii A do 19 rokov muži a ženy, v B kategórii do 17 rokov, v C - kategórii do 15 rokov a v "déčku" do 13 rokov. Pretekári súťažili v troch disciplínach a to 1500 metrov, 1000 metrov (800 metrov ženy), 500 metrov. Z troch disciplín sa sčítavali dosiahnuté časy a najlepší sa stretli vo finále a to rozhodlo o poradí na Európskom pohári juniorov podľa vekových kategórií. Tohto prvého podujatia pre juniorov sa zúčastnili pretekári zo 17 štátov Európy.

Naši sa nepresadili

Zo Slovenskej republiky sa do finále Európskeho pohára kvalifikovali deviati pretekári z oddielov Trnava, Prešov, Púchov a Spišská Nová Ves. Zo slovenských šortrekárov sa najväčšie nádeje vkladali do Štefana Drába zo Spišskej Novej Vsi v kategórii do 19 - rokov, žiaľ v disciplíne 1500 metrov mal problémy a to ho odsunulo na piate miesto vo svojej kategórii. Dobre zajazdila aj Táňa Bodová a Boris Frankovič, doplňovali ich Sakmár z Prešova a Horváth z Trnavy. "V spomenutých troch kvalifikačných pretekoch možno povedať, že naša účasť deviatich pretekárov vo finále je pre Slovensko u juniorov úspechom. Je potrebné sa mládeži venovať ešte viac, ako doteraz. Treba otvorene priznať, že aj v rýchlokorčuľovaní na krátkej trati zápasíme so záujmom detí a mládeže vôbec. Je to niečo podobné, ako nezáujem mladých o kolektívne športy.

Spišská Nová Ves je centrum talentovanej mládeže pre šortrek. Pretekári v tomto športe majú možnosť spoznať celú Európu nielen v súťaži, ale aj ako turisti. Motiváciou pre tento druh športu budúcich talentov by mal byť aj druhý ročník Európskeho pohára, ktorý sa uskutoční v Nemecku. Znova mu budú predchádzať tri kvalifikačné preteky a veľký boj o postup do Nemecka.

Verím, že aj tento prvý ročník povzbudí našu mládež aspoň v mestách, kde rýchlokorčuľovanie už existuje o zvýšenie záujmu o boj na krátkej trati.

Ak máme v tomto športe ďalej sa zlepšovať , musíme zlepšovať kvalitu štadiónov. Naše zimné štadióny nezodpovedajú svetovým podmienkam pre uvedený šport. Zimné štadióny v Nemecku, Maďarsku i Poľsku spĺňajú podmienky pre šortrek. Naše štadióny sú veľmi studené a chladné. Na Slovensku však lepší zimný štadión ako je v Spišskej Novej Vsi nemáme," uviedol predseda Ján Magdoško.

Výsledky kategória A do 19. rokov:

Muži: 1. miesto: Jerge Plancher, Francúzsko, ....5. miesto: Štefan Dráb, Slovensko.

Ženy: 1. miesto: Malwina Zawada, Poľkos.

Kategória B do 17. rokov:

muži : 1. miesto: Jack Whelbourna, Veľká Británia

ženy: 1. miesto: Debora Secchi, Taliansko, ...14. Tatian Bodová, Slovensko.

Kategória C do 15. rokov:

muži: 1. miesto: Tomasu Dotti, Taliansko, ....10. miesto: Boris, Frankovič, 15. miesto: Matúš Surovec, 18. Juraj Sakmar, 19. Štefan Horváth (všetci Slovensko).

ženy: 1. Elena Viviani, Taliansko, ...18. Júlia Pivovarníková, Slovensko.

Kategória D do 13. rokov:

muži: 1. Alexis Yang, Francúzsko, .....16. Radovan Gábriš, Slovensko.

ženy: 1. Zsofia Konya, Maďarsko, .... 18. Miriam Barutiaková, Slovensko.

Štafeta muži 2000 metrov: 1. Taliansko, 2. Maďarko, 3. Poľsko.

ženy 2000 metrov: 1. Francúzsko, 2. Taliansko, 3. Holandsko.

Nachádzate sa tu: