Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Viac peňazí novým trénerom, tvrdí bronzový biznisman

Sportnet|Publikované 29. aug 2007 o 22:00

Osaka - Slovenský kladivár vyštudoval v Amerike odbor biznis a financie. O peniazoch v jednotnom čísle hovorí nerád. Rozhodne však tvrdí, že

slovenský šport ich potrebuje viac na budovanie štadiónov a na lepšie platy pre absolventov telovýchovnej fakulty. Libor Charfreitag (na snímke) ma bakalársky diplom zo Southern Methodist University v Dallase. Začal i magisterské štúdium ekonomiky. Momentálne ho prerušil. Má dosť športových povinností. Tvrdí tiež. "Nie je to lacný špás, musím si na to zarobiť."

Rodený Trnavčan sa dostal do Texasu v podstate náhodou. Po juniorských majstrovstvách sveta v Austrálii roku 1996 ho oslovil tréner z Moskvy, ale tej v štáte Idaho. Začal si vybavovať všetky potrebné papiere, ponuka však neprišla. Už sa vzdal, keď dostal fax. Nie z Idaha, ale z Dallasu od trénera Davea Wollmana. "Napísal mi, že tam majú výborný vrhačský tím, či by som neprišiel. Na jar 1997 som bol tam. Išlo to bleskovo," hovorí Libor.

Rýchle a šťastné rozhodnutie

Charfreitagovci sú atletická rodina, sú dušou trnavskej kráľovnej športov. "Neodchádzalo sa mi od rodičov ľahko. Našťastie, mal som krátku dobu na rozmýšľanie. Nemohol som špekulovať. Išiel som a urobil som najlepší ťah svojho života. Ak by som to nespravil, nesedíme teraz v Osake a nerozprávame sa o bronzovej medaile zo svetového šampionátu." Trnavský vrhač, ktorý začínal šprintami, diaľkou, až neskôr hodom kriketkou, našiel v Dallase ideálne podmienky na športovú prípravu. Chválila ju neraz i naša plavkyňa Martina Moravcová, ale tiež napríklad slávna švédska výškarka Kajsa Bergqvistová, obe absolventky tamojšej univerzity.

Chýrna univerzita

Dallaská univerzita je chýrna. "Podľa dlhodobých štatistík je deviata najvážnejšia v USA v oblasti biznisu. Naučil som sa veľa mimošportového. Minimálne, som dobrý angličtinár. Viem pracovať s počítačmi. Samozrejme, chcem dokončiť magisterské štúdium. To je dobrý základ do života."

O mimošportovej profesnej kariére Charfreitag zatiaľ nepremýšľa. "To je skoro. Nie som človek dlhodobého plánovania, to je nanič. Ak príde ten čas, že budem musieť skončiť s atletikou alebo už nebudem mať výkonnosť, potom..."

Ako s počítačovým softvérom

Charfreitag sa vo finaciách vyzná. "Slovenskej atletike by sa zišlo viac peňazí, aby bolo viac štadiónov. Aj špeciálnych, ak mám hovoriť za moju disciplínu. A je tu ešte jedna vážna vec. Absolventi fakulty telesnej výchovy a športu idú z finačných dôvodov robiť všeličo iné, len nie do športu. Všetka česť trénerom, funkcionárom, ktorí robia za fazuľky v našej atletike desaťročia. Musia však byť opotrebovaní, nemajú čas sa vzdelávať. To je ako s počítačovým softvérom, neustále doň plynú nové informácie. U nás dostane tréner sedem vrhačov a všetci robia to isté. Menší, vyšší, silnejší, slabší, rýchlejší, pomalší. To je chyba, pomohol by lepší systém odmeňovania."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.