Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

V hádzanárskom semifinále narazia Prešovčania na Šaľu

(Autor: ilustračné archív)
Sportnet|Publikované 17. apr 2016 o 22:00

Nadstavbová časť extraligy hádzanárov skupina o 1. - 6. miesto vyvrcholila desiatym kolom.

Už pred ním boli postupové karty do 
play–off ale rozdané. Prvý Prešov bude hrať v semifinále so štvrtou Šaľou, druhé Topoľčany s tretím Hlohovcom.

PREŠOV. Pre piatu Považskú Bystricu, ostatného súpera Prešova v nadstavbe, bol sobotný zápas v Tatran handball arene (THA) rozlúčkovým. Sezóna 2015/2016 skončila aj pre šieste Nové Zámky. Súboje o postup do finále začnú tento víkend.

Obhajca prvenstva, úradujúci jedenásťnásobný majster republiky Tatran Prešov, odohrá prvé semifinále (hrá sa na tri víťazstvá) so Šaľou v THA v nedeľu 24. apríla so začiatkom o 16. hodine. Druhé v Šali je na programe 27. 4., tretie v Prešove v sobotu 30. apríla.

Hádzaná ustúpila výstave

Dôvod posunutia semifinálového štartu extraligového play–off nám povedal generálny manažér Tatrana Prešov Branko Benko.

„V Tatran handball arene vyvrcholí v piatok vopred zmluvne dojednaná tradičná predajno– výstavná akcia. Keďže technicky dať priestory haly znovu do pôvodného stavu je časovo dosť náročné, nemalo zmysel riskovať ohrozenie začiatku hádzanárskeho zápasu Prešov – Šaľa. Preto sme namiesto tradičnej soboty, zvolili nedeľňajší termín od šestnástej hodiny. Počas týždňa sa mužstvo bude pripravovať na prvé semifinále v našej športovej hale na Nábrežnej, ktorú inak majú k dispozícii na prípravu naše mládežnícke družstvá.“

Druhý raz vyrovnali tesne pred koncom

Mohlo by sa zdať, keďže ako sme už napísali, všetko v otázke ďalšieho pokračovania extraligy bolo vopred jasné, že v stretnutí Prešovčanov s Považanmi vlastne už nič nepôjde. Lenže úradujúci majster jednu z dvoch doterajších extraligových prehier v prebiehajúcej sezóne (predtým v základnej časti Topoľčanoch) utrpel práve s Považskou Bystricou.

Na jej ihrisku pred mesiacom prehral Tatran 28:29. Aj preto hodlal tomuto súperovi oplatiť prehru aj s úrokmi. A vyzeralo to sľubne. Čupryna chytil sedmičku M. Kozákovi, vzápätí otvoril skóre Krok, ďalší pridal L. Urban.

Lenže snaživí hostia kontrovali a domáci sa do výraznejšieho gólového trháku vlastne celý zápas nedostali. Najvyšším, päťgólovým rozdielom vyhrávali v 27. minúte 16:11.

Druhý polčas mal ešte vyrovnanejší priebeh. Tréner Trtík poslal na ihrisko viacerých prešovských mladíkov, keďže nehrali zranení Peskov, Rábek, Pogány, Ľ. Šárpataky, Furlan sedel iba na lavičke, Kopčo a Sadovyi, podľa trénera tiež zdravotne nie celkom fit, nemohli ísť zase naplno.

Hostia z prešovského náskoku ukrojili a desať minút pred koncom vyrovnali prvý raz v zápase na 23:23. Nuž a o necelých päť minút aj druhý raz, tentoraz na 26:26. V závere ale sedmička skúsenejších Prešovčanov, ktorá vlastne odtiahla podstatnú časť zápasu, to „ukočírovala“ do víťaznej koncovky.

Návrat do známeho prostredia

Po čase sa v útrobách i na ihrisku THA znovu pohyboval Peter Tumidalský, odchovanec Tatrana Prešov, ktorý z maďarskej Nyíregyházy zamieril do tábora niekdajšieho veľkého rivala Prešova z Považskej Bystrice.

„Nič zvláštne pred príchodom na zápas v Prešove neprežíval. Koncentroval som sa na svoj výkon, na svoje mužstvo, ktoré momentálne hrávam. Tatran sme doma prekvapili a myslím, že ani v THA sme nehrali zle. Prešov je však najlepší na Slovensku, o tom, niet pochýb. Naši chlapci mohli v zápase s takýmto súperom iba získať nejaké ďalšie skúsenosti. Zvučných mien nezľakli, ukázali mnohom pozitívneho, čo ich v budúcnosti môže len posunúť viac dopredu.“

Voľakedy boli spoluhráči, tentoraz súperi. Súboje zvádzali v obrane i v útoku. Radovan Pekár, kapitán Tatrana Prešov, nekompromisný obranár, oprášil v zápase s Považanmi aj ofenzívne činnosti. Dvom jeho prienikom nezabránil ani jeden o obranných pilierov hostí.

„Čo sa týka Pepeho Tumidalského, tak ten patril k najlepším hráčom súpera. Naše zámery boli ale iné, než ako to napokon vyzeralo na ihrisku. Mali sme v úmysle získať taký náskok, aby sa na ihrisko dostali viacerí mladí z lavičky. Faktom je, že stále v našom mužstve cítiť absenciu viacerých maródov. Potiahnuť to musí užší okruh hráčov. Nuž to, prečo sme nezískali výraznejší náskok, sme si spôsobili len a len sami. Zahodili sme množstvo šancí, nepremenili sedmičku a razom sa dostali do nečakaných problémov. Hostia dvakrát vyrovnali, ale nakoniec sme zápas, pred koncom trochu viac zdramatizovaný, zvládli. Tie zranenia sa s nami vlečú od začiatku tohto ročníka. Táto sezóna je teda veľmi nešťastná. Verím ale, že aspoň jej záver vyznie i v tomto smere lepšie.“

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.