Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Veslovanie: Aténsky dvojgeneračný dvojskif zanikne, Babač túži po singli

TASR|22. aug 2004 o 08:49

Atény 22. augusta (TASR) - Existencia slovenského dvojskifu ľahkých váh Lukáš Babač, Ľuboš Podstupka nemala dlhé trvanie. Dvojica sa prvýkrát spolu chytila ...

Atény 22. augusta (TASR) - Existencia slovenského dvojskifu ľahkých váh Lukáš Babač, Ľuboš Podstupka nemala dlhé trvanie. Dvojica sa prvýkrát spolu chytila vesiel len v novembri minulého roku na Sĺňave a už sobotňajšie olympijské B-finále bolo s najväčšou pravdepodobnosťou posledným predstavením dvojgeneračnej posádky.

"Nikto nám neveril, že sa do Atén vôbec prebojujeme, no my sme to stihli a za necelých osem mesiacov sme rozhodli o našom postupe," neskrývala po derniére jej zverencov na olympiáde i celkovo trénerka Oľga Šeholková. Ostrieľaný Podstupka a "ucháň" Babač, ktorý je vôbec najmladším členom slovenskej výpravy a bol i benjamínkom celej regaty v Schinias, síce neúspešne atakovali zatiaľ najlepší výsledok slovenského veslovania pod piatimi kruhmi - 10. miesto Jána Žišku zo Sydney, ale ich výkon si v očiach trénerky aj tak získal veľké uznanie: "Možno to mohli spraviť do prvej desiatky, ale konkurencia, ktorá sa tu zišla bola naozaj veľmi silná - veď len v B-finále skončili traja bývali majstri sveta z uplynulých šampionátov."

Len 19-ročný Babač bilancoval so slovníkom skúseného veterána. "Nevadí, že to nebolo vyššie umiestenie, veď aj Slovinci Lukáš Pik a Iztok Čop skončili na prvej olympiáde jedenásti a ďalšiu vyhrali. Uvidíme, čo bude ďalej," naznačil smelé plány napodobiť menovca zo Slovinska Babač.

Takmer s určitosťou to však na OH v Pekingu a už ani na bližších vrcholných podujatiach nebude práve táto dvojica v novej lodi, ktorá má tiež veľký podiel na príjemnom malom prekvapení slovenského tandemu. "Loď je skvelá. Hotová paráda. Však tá stará, na ktorej sme ešte jazdili kvalifikáciu, mala už desať rokov a opadávala z nej farba. Toto je niečo úplne iné - darmo, nový materiál je nový materiál." Kto však bude jej "motorom" v najbližšom období zatiaľ nikto netuší. "Tento dvojskif končí, teda aspoň z mojej strany určite. Chcem ďalej spolupracovať s mojím trénerom Václavom Kacířom, ktorý ma sem prakticky dostal a ktorému chcem za všetko poďakovať," načrtol plány Babač. Matematický rozdiel takmer trinástich rokov rozmenil na drobné: "On má tridsaťdva, ja mám devätnásť a tie rozdiely sú tam badateľné. Nielen generačné, ale celkovo, prejavujú sa všade."

Obaja borci smerujú asi k singlom. Zatiaľ čo Podstupka ho jazdí už dlhé roky, pre Babača je to v seniorskej kategórii vízia. "Určite budem ešte musieť najskôr pokračovať v dvojskife, črtajú sa dvaja chalani v mojich rokoch, s ktorými by som mohol jazdiť, postupom času však určite chcem prejsť k singlom, najkôr k ľahkým a keď priberiem, tak aj k ťažkým."

Bez ohľadu na vek, pre oboch bola ich prvá olympiáda obrovským zážitkom. Mladý Babač to dal jasne najavo už počas otváracieho ceremoniálu, keď poskakoval popri pochodujúcej výprave a radostne mával publiku. "Len pre tie skoky sa mi nič nepodarilo nahrať na kameru. Dúfam, že v Pekingu to bude lepšie." Podstupka si tiež odnesie silné dojmy: "Keď vidíte toľko známych športovcov, ťažko ten pocit vôbec opísať. Toľko špičkových hviezd možno stretnúť asi naozaj len raz za štyri roky."

Súvisiace články