Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Veľmoci Amerika a Rusko vo finále prepadli

Sportnet|18. dec 2006 o 00:00

PETROHRAD - Zo štyroch prémií 25-tisíc dolárov pre absolútnych víťazov svetovej krasokorčuliarskej Grand prix nezískala žiadnu ani Amerika, ani Rusko. A to napriek tomu, že finále lukratívneho seriálu hostil Petrohrad.

Najväčším rozčarovaním bolo až šieste, posledné miesto domácej športovej dvojice Petrovová - Tichonov. Svetoví exšampióni odmietli tvrdenie, že by pokles formy mal súvis s ich účasťou v televíznej reality šou Hviezdy na ľade. "Na výkone sa podpísala Mašina bolesť v dôsledku zranenia," tvrdil Tichonov pre webovú stránku gazeta.ru.

Rusko sa muselo uspokojiť s jedným tretím miestom (v tancoch), Spojené štáty vyšli úplne naprázdno. Lysacek odstúpil pre zranenie v rozjazde na krátky program a jeho krajan Weir z rovnakého dôvodu pred voľným, takže muži dokončili súťaž iba štyria. Keďže chýbali aj olympijský víťaz Rus Pľuščenko (vynecháva sezónu) a majster sveta Švajčiar Lambiel, jasným favoritom bol dvojnásobný strieborný medailista MS Francúz Brian Joubert. V Moskove nedávno ako prvý na svete skočil v jazde tri štvorité skoky, tentoraz mu na víťazstvo stačil aj jeden v kombinácii s dopadom s pomocou ruky. "Bola to moja štvrtá súťaž za päť týždňov - všetky som vyhral, ale na výkone sa odrazila únava," povedal pre francúzske médiá.

Súťaž dvojíc už po piaty raz a s 23-bodovým náskokom vyhrali Číňania Šen Xue a Žao Hong-bo (28, resp. 33 r.). Po lanskom partnerovom zranení achilovky sú majstri sveta z rokov 2002-03 zasa v skvelej forme. Výborný výkon podali aj bulharskí víťazi tancov Albena Denkovová a Maksim Stavijski.

Ženská súťaž bola súbojom dvoch 16-ročných Ázijčaniek: obhajkyňu Japonku Asadovú, ktorej v čardášovej voľnej jazde nevyšlo takmer nič, zdolala o 20 dní mladšia Juhokórejčanka Kim Ju-na. Juniorská majsterka sveta sa z tretieho miesta po krátkom programe vyhupla na prvé kombináciou dvoch trojitých skokov a dvoma trojitými lutzmi.

Finále Grand Prix ISU

Muži: 1. Joubert (Fr.) 233,46, 2. Takahaši 224,83, 3. Oda (obaja Jap.) 216,86, ženy: 1. Kim Ju-na (Kórejská rep.) 184,20 b, 2. Asadová (Jap.) 172,52, 3. Meierová (Švajč.) 170,28, tance: 1. Denkovová, Staviskij (Bulh.) 161,24 b., 2. Dubreuilová, Lauzon (Kan.) 156,34, 3. Domninová, Šabalin (Rus.) 156,14, dvojice: 1. Xue Šen, Žao Hong-bo (Čína) 203,19 b., 2. Savčenková, Szolkowy (Nem.) 180,67, 3. Dan Žang, Hao Žang (Čína) 175,93, ... 6. Petrovová, Tichonov (Rus.) 154,59.

(mo)

Šampiónka je prezidentkou, partner jej bodyguardom

Albena Denkovová a Aleksander Stavijski vytancovali v marci pre Bulharsko vôbec prvý titul majstrov sveta a v sobotu aj premiérový primát v Grand Prix. V októbri sa 32-ročná Sofijčanka ešte raz zapísala do histórie: hoci je stále aktívnou krasokorčuliarkou, zvolili ju za prezidentku národného zväzu. Stavijskému sa funkcia neušla. "Omyl," namieta s úsmevom rodák z ruského Rostova na Done. "Som sivá eminencia, navyše prezidentkin šofér a ochrankár."

"Po minulej zime sme tri mesiace odpočívali a uvažovali, či skončiť, alebo nie," povedala Denková v rozhovore pre ruskú webovú stránka gazeta.ru. "Tréneri však s takou mimoriadnou nástojčivosťou tvrdili, že sme vôbec nevyčerpali svoje možnosti, až sme sa rozhodli ostať." Bulharský pár si na prahu minulej zimy vzali do parády legendárni ruskí tanečníci Natália Liničuková a Gennadij Karponosov. "Sú úplne pobláznení, naháňajú nás po ľade do umretia: zatiaľ nie je jasné, či ich, alebo nášho," smeje sa Stavijski.

Jasné nie je ani to, dokedy bulharskí tanečníci potiahnu aktívnu kariéru. Až do vancouverskej olympiády 2010? "Vylúčiť to nemožno," krčí ramenami zrejme najmladšia šéfka zväzu na svete. "Nikdy neviete, čo vám skrsne v hlave." (mo)

Súvisiace články