Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Veľký Lipník vstúpil do piatej ligy s ambicióznymi cieľmi

Víťaz okresnej staroľubovnianskej súťaže. Veľký Lipník sa stal zaslúženým nováčikom piatej ligy, skupiny Šarišskej. (Autor: archív)
Marián Dic|Publikované 10. aug 2017 o 22:00

Richard Želonka nám priblížil aj minulú úspešnú sezónu v okresnej lige.

VEĽKÝ LIPNÍK. Medzi nováčikov piatoligovej súťaže, skupiny šarišská, patrí v práve rozbehnutej novej sezóne aj kolektív zo staroľubovianskeho okresu, FK Veľký Lipník.

Tento klub, ktorému sa podarilo dosiahnuť síce dosť neočakávaný, ale vytúžený postup zo VI. okresnej ligy, je v súčasnosti nielenže už tretí účinkujúci tím v tejto regionálnej súťaži, ale momentálne aj neznámejšie mužstvo medzi ostatnou konkurenciou piatoligových družstiev.

Cenný postup, ktorý bol zároveň aj oslavou futbalu vo Veľkom Lipníku, dokázal priniesť nielen vedeniu klubu, ale i súčasnému mužstvu množstvo ďalších očakávaní a plánov do nastávajúcej sezóny.

V nasledujúcom rozhovore sme aj kvôli tomu oslovili terajšieho prezidenta klubu Richarda Želonku, ktorý nám priblížil nielen minulú úspešnú sezónu v okresnej lige, ale i postavené ciele do novej regionálnej súťaže, v ktorej bude tento klub pôsobiť po prvý raz.

Po niekoľkoročných očakávaniach stať sa nováčikom V. ligovej súťaže, skup. šarišská, sa vám minulú sezónu podarilo dosiahnuť jeden z vytúžených vrcholov. Považujete postup medzi regionálnu elitu tímov v tejto súťaži za najväčšiu odmenu za dlhodobo odvedenú a spoľahlivú prácu pri napredovaní vášho klubu v poslednom období?

„Ak sa spätne pozriem na celkový priebeh minulej sezóny, musím poznamenať, že pred jej začiatkom nebol pre nás vôbec prvoradý cieľ dosiahnutie celkového prvenstva, ale v prvom rade sme sa zamerali na predvádzanie skvelých kvalitných výkonov. Tento cieľ sa nám takmer od samého začiatku sezóny darilo výraznou mierou napĺňať, čo s pribúdajúcim časom vnieslo nielen do tímu, ale i celého klubu vynikajúcu atmosféru. Vydarené stretnutia, v ktorých sme sa s ostatnými súpermi stále držať krok, vlievali samotným hráčom čoraz viac odhodlania do nastávajúcich meraní síl. Keďže krivka hernej i fyzickej výkonnosti postupom času neprestajne stúpala čoraz viac nahor, vytvorená tímová sila dokázala v majstrovských zápasoch prinášať želaný úspech. Dosiahnuté víťazstvá navyše v ďalšom priebehu ligy priťahovali nielen na domáce zápasy, ale i na ihriská súperov čoraz väčší počet priaznivcov. V týchto dueloch sa naši fanúšikovia dokázali pravidelne nielen potešiť z hry svojho družstva, ale zo stretnutí taktiež odchádzať s veľmi príjemným zážitkom.

Postupom sezóny, vzhľadom na celkový vývoj ligy, začali klásť určité čiastkové plány, vďaka ktorým sme si dokázali vytýčiť ciele a plány, zásluhou ktorých by sme sa mohli posúvať v okresnej lige čoraz vyššie. Tie sa v nastávajúcom čase preukázali ako nesmierne prospešné, pretože vo finiši VI. ligy sa nám ukázala vhodná príležitosť pokúsiť sa dosiahnuť neočakávaný, no vytúžený vrchol. V samotnom závere sme sa ponúknutej vynikajúcej príležitosti postupu do regionálnej súťaže dokázali chopiť už naplno a v jej vyvrcholení sme si všetci boli takmer istí, že náš klub má najvýhodnejšie predpoklady na to, aby sa mu túto vytúženú métu podarilo dosiahnuť. Dosiahnutý nesmierne cenný triumf v okresnej lige považujem najmä za odmenu za dlhodobo vynaloženú prácu všetkých najskalnejších priaznivcov, ktorým tunajší futbal prirástol k srdcu.

Dôležitý pre zisk tohto úspechu je aj vynaložený niekoľkoročný systematický tréningový proces, ktorý nám pravidelne prinášal želané ovocie. Napriek všetkým týmto pozitívam si však uvedomujeme, že momentálne sme len na samotnom začiatku tejto vytýčenej cesty. Osobne ma však popritom aj veľmi teší, že počas doterajšieho pomerne krátkeho jedenapolročného vedenia tohto FK postupne je v ňom vidieť neustály, čoraz lepší vzostup, pod čo sa podpísal počas môjho doterajšieho pôsobenia nielen postup v oblastnej lige, ale aj postup do regionálnej piatoligovej súťaže.“

Prebojovať sa z okresnej ligy určite nebola pre váš FK a tím vôbec jednoduchá záležitosť, čo potvrdzoval aj priebeh samotnej VI. ligy. Čo podľa vás v najväčšom rozsahu rozhodlo o postupe do najnižšej regionálnej súťaže?

„Napriek tomu, že počas celej sezóny sme sa usilovali predvádzať príťažlivý futbal a pravidelne držať krok s každým mužstvom, v majstrovských zápasoch sa nám častejšie podarilo nášho súpera prevýšiť, či už herne alebo aj fyzicky. Vďaka tomu sa nám podarilo veľmi rýchlo načerpať dostatok dôležitých bodov, ktoré nám hlavne v jarnej odvete priniesli veľký osoh. Keďže v blížiacom sa finiši okresnej ligy bola situácia okolo boja o postup v tejto súťaži stále otvorená, stále sme očakávali, čo nám samotný záver dokáže priniesť. Keďže karty v lige boli rozdané až do posledného kola, s myšlienkou získania celkového prvenstva sme sa začali pohrávať až pred posledným kolom sezóny. V ňom sa napokon všetky tajné očakávania a vytúžený veľmi cenný triumf na našu stranu dokázali predsa len nakloniť a v celom klube i mužstve sme mohli prežívať nespútanú radosť z dosiahnutého úspechu.

Musím ale dodať, že o samotnom postupe medzi piatoligovú elitu o niečo vyspelejších regionálnych družstiev rozhodlo aj mnoho iných faktorov. Najväčšiu rolu pri ňom zohralo predo-všetkým vedenie obce na čele so starostom, ktoré nám umožnilo nielen samotnú účasť v novej súťaži, ale po-pritom i vytvorilo adekvátne podmienky, ktoré vo veľkom rozsahu pomôžu klubu napredovať aj v V. lige – skup. šarišskej. V neposlednom rade bolo rozhodujúci činiteľ výborne vytvorené mužstvo, v ktorom sa počas sezóny dokázal vytvoriť nielen silný tímový duch, ale všetci hráči v meraniach síl neustále ťahali za jeden koniec povrazu. Tento vynikajúci kolektív, ktorý počas celej sezóny vynaložil v majstrovských zápasoch maximálne úsilie a do tréningových jednotiek nastupoval nielen veľmi zodpovedne, ale taktiež aj s túžbou, čo najviac hájiť farby nášho klubu ako nováčika piatoligovej súťaži. Nesmieme zabudnúť ani na ďalšie faktory, ale ani na mnoho ďalších subjektov a fanúšikov, ktorí počas celej sezóny neprestajne stáli po našom boku a bez nich by účasť medzi elitou piatoligových tímov nebola možná, za čo im patrí tiež naše poďakovanie.“

Stať sa nováčikom medzi konkurenciou o niečo vyspelejších obecných klubov i mužstiev vždy vyžaduje nielen vytvorenie kvalitnejších podmienok a celkového zázemia, ale i zvýšenie potrebnej hernej sily kádra zloženého zo skúsenejších hráčov. Ste naplno presvedčení, že s týmito dôležitými základmi pre nastávajúce nerušené pôsobenie v tamojšej súťaži nebudete mať vážnejšie starosti a počas účinkovania v V. lige si so všetkými nepríjemnými prekážkami dokážete hravo poradiť?

„Sme si plne vedomí, do akej súťaže a spoločnosti FK i kolektívov náš klub momentálne vstupuje. Vzhľadom na to, že sme sa stali nováčikom V. ligy, budeme to pre nás dozaista náročnejšie, pretože v tejto súťaži sa nenachádza podľa mňa slabšie mužstvo. Každý kolektív navyše disponuje dostatočne kvalitným kádrom, vytvoreným zázemím, ale i celkovými podmienkami, v ktorých každý klub funguje. Z našej strany je preto práve vytvorenie prvotriednych podmienok a vyhovujúceho zázemia hlavná priorita nielen z hľadiska celkových predpokladov pri tréningovom procese, ale aj vytvoreného pohodlia každého hráča pri jeho napredovaní vo svojej kariére.

Keďže každý z nich je jednoznačná súčasť nášho klubu, náš najhlavnejší cieľ je nielen napredovanie klubu ako celku, ale zároveň rozvoj každého jeho článku. Nezabúdame určite ani na to, že so vstupom do regionálnej súťaže sú spojené pre nás aj mnohé starosti a prekážky. Spoločne však pevne veríme, že tie sa nám podarí bez vážnejších problémov vždy prekonať. Som si preto úplne istý, že žiaden z klubov sa v tejto súťaži neocitol náhodou a musel absolvovať určitý progres, ktorý ho dokázal dostať na požadovanú úroveň, aká je pre účinkovanie v tejto lige najpotrebnejšia. Nepochybujem o tom, že po postupe, ktorý nás stál v okresnej lige nemálo síl, sme tentoraz už aj my na správnej ceste pokroku „koženej“ nielen v našom FK, ale aj obci.“

Celkový vývoj „koženej“ v tunajšom okrese sa počas posledných rokoch akoby dostal do určitého úzadia, čo potvrdzuje aj zvýšený nezáujem futbalových priaznivcov a obcí o rozvoj tohto kolektívneho športu, ktorý by si to v tomto okolí určite omnoho viac zaslúžil. Veríte, že očakávaný vzostup futbalu, ktorý tu v minulosti existoval, v blízkej dobe opäť ožije a atmosféra okolo tejto kolektívnej hry bude znova narastať?

„Nepochybujem určite o tom, že bude pre nás iste veľmi príjemné, že v tejto piatoligovej súťaži sa po dlhej dobe v súčasnosti nachádzajú až tri kluby z nášho okresu. Navzdory tomu, že futbal v okresnom meste Stará Ľubovňa by si určite zaslúžil pôsobiť v o niečo atraktívnejšej súťaži vo východoslovenskom kraji, predsa len je isté, že pre oko fanúšika bude pravidelne zaujímavé sledovať ktorékoľvek okresné derby medzi týmito kolektívmi a pre tímy to bude nielen veľký ťahák, ale aj vítané spestrenie súťaže.

Z hľadiska terajšieho záujmu o tento kolektívny šport, ktorý má v porovnaní s minulosťou klesajúcu tendenciu, je teraz určite ťažké predpovedať, akým smerom sa bude vývoj celkového futbalu v nastávajúcej dobe v našom okolí uberať . Nesmierne dôležité vždy bude, aby vedenia jednotlivých mužstiev pristupovali k všetkým činnostiam vo svojich kluboch veľmi svedomito, so zanietením pre túto hru a nehľadali za všetkými okolnosťami odmenu, ale zamerali sa najmä na tých, ktorým je tento šport venovaný, teda hlavne divákom.“

S akými predsavzatiami a cieľmi vstupujete v role nováčika do neľahkej V. ligy šarišskej?

„Musím podotknúť, že pred vstupom do V. ligy šarišskej si vôbec nerobíme veľké ilúzie. V plnej miere si uvedomujeme náročnosť súťaže, kvalitu každého mužstva, s prvoradým predpokladom, že pôjde o beh na dlhé trate. Popritom zároveň ale veríme vo svoje načerpané schopnosti, že sa nám podarí byť nielen konkurencieschopným kolektívom. Najdôležitejšie pre nás bude však zachytiť začiatok súťaže, keďže hneď v prvých dvoch kolách si navzájom zmeriame naše sily s ďalšími nováčikmi V. ligy. O ostatných predsavzatiach je podľa mňa ešte predčasné hovoriť, pretože tie sa budú formovať až počas priebehu nasledujúcej sezóny. Prioritné v tomto súťažnom ročníku bude hlavne udržanie sa v tejto regionálnej súťaži, aby sme dokázali spoločne vytvoriť aj pre nasledujúcu sezónu stabilné futbalové prostredie, aké si náš FK Veľký Lipník určite zaslúži.“

Ste presvedčený, že pôsobenie v piatej lige aj s ďalšími klubmi z vášho okresu dokáže maximálne pozdvihnúť celkovú úroveň a podporu „koženej“ nielen vo vašej obci, ale i v blízkom okolí?

„V tejto veci je nutné poznamenať, že i celkový futbal v okrese Stará Ľubovňa, resp. aj v okresnej súťaži, sa vyznačuje svojou kvalitou, čoho boli diváci svedkami v nie jednom meraní síl sezóny. Kvalita takmer každého mužstva však neustále trpí dlhodobým problémom, ktorým je nedostatok pracovných možností v našom okolí. Väčšina hráčov, ktorí sú svojimi schopnosťami a predvedenými výkonmi v majstrovských stretnutiach schopní pozdvihnúť úroveň tohto najpopulárnejšieho kolektívneho športu v našom okolí, často odchádza za pracovnými možnosťami či už do väčších miest alebo navyše aj do zahraničia. Kvôli tomuto nepríjemnému problému tým pádom vzniká práve spomínaná absencia celkovej kvality tejto hry v našom okrese a úroveň futbalu akoby neustále klesala. Dúfam však, že v každej obci sa nielen v tomto čase, ale i v budúcnosti dokážu vždy nájsť zanietení jedinci, ktorí kolektívne s vedením obce nájdu spoločnú reč pri podpore a dlhodobo očakávanom rozvoji tohto krásneho športu a vytvoria tak adekvátne podmienky pre rozkvet futbalu v rámci všetkých vekových kategórií.“

Autor: Marián Dic

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.