Veľká cena vytrvalcov pokračovala v Kysaku

Momentka z predošlých ročníkov. (Autor: youtube.com)
Danica Božová|Publikované 4. apr 2017 o 22:00

Kysak bol dejiskom 35. ročníka Behu Hornádskou dolinou.

KOŠICE. Počas prvej aprílovej nedele 2017 bežecký sviatok zažívala nielen metropola Slovenska, ale i východoslovenský dopravný uzol Kysak, ktorý bol tento deň dejiskom 35. ročníka Behu Hornádskou dolinou.

Na polmaratónsku trať dlhú 21,1 km z Kysaku do Malej Lodiny a späť sa i napriek termínovej kolízii s ČSOB maratónom a Renault polmaratónom postavilo 157 pretekárov.

Dominancia zahraničných pretekárov

Podobne ako minulý rok, i teraz trať najrýchlejšie zvládli zahraniční bežci.

Mužom kraľoval Ukrajinec Anatolij Malyy. Na rozdiel od minulosti tentokrát sa na štart postavil bez manželky Natálie, ktorá si v zime zlomila ruku i nohu a bežeckú prípravu tak nútene vymenila za pobyt v nemocnici.

Medzi ženami dominovala najstaršia spomedzi všetkých bežkýň, vekom päťdesiatnička, Maďarka Ildiko Varga.

Potvrdila tak paradox veku. Kým minulý rok bojovala so zdravotnými problémami, teraz nedala súperkám žiadnu šancu.

Celkovo druhá v cieli Spišiačka Lenka Baronová dobehla so stratou takmer šiestich minút.

Spokojný s umiestnením

V hlavnej kategórii mužov do 39 rokov si po striebro dobehol Podtatranec Peter Gallik, syn bývalého slovenského reprezentanta v ultrabehoch Františka Gallika.

S umiestnením bol spokojný, nie však s výsledným časom. Po dobehnutí priebeh súťaže komentoval slovami:

„Po dlhej mrazivej zime bežcov privítalo veľmi teplé počasie. Vzhľadom na to, že sme štartovali o 14. hod., podmienky boli náročnejšie, ako bývajú pri behoch dopoludnia. Vzduch bol prehriaty, veľmi suchý, pri dýchaní robil bežcom problémy. Teplomer v tieni ukazoval 25 stupňov Celzia, na slnku sa ortuť vyšplhala nad tridsiatku. Za týchto okolností bolo veľmi ťažké dosiahnuť kvalitné rýchle časy. Na podujatí však panovala príjemná rodinná atmosféra a výborná organizácia, preto tu rád chodievam.“

Rovnako sa o podmienkach na trati vyjadril i Spišiak Tomáš Kamas, medailista z kategórie veteránov od 40 do 49 rokov:

„Teplo spôsobilo, že podmienky pre vytrvalostný beh boli veľmi náročné, pre všetkých však rovnaké. Ja som tempo prispôsobil danému stavu, takže sa mi bežalo celkom dobre.“

Autor: Danica Božová