Piatok, 23. júla, 2021Meniny má Oľga

Najprv skúšobný režim. Britskí fanúšikovia sa vrátia na štadióny ešte v tomto roku

Fanúšikovia Liverpool FC oslavujú majstrovský titul v Premier League 2019/2020. (Autor: TASR/AP)
SITA|17. júl 2020 o 14:11

Každý štadión bude mať vlastný manuál.

LONDÝN. V Anglicku budú od budúceho týždňa skúšať účasť fanúšikov na vybraných športových podujatiach.

Prvým pokusom od celoplošného prerušenia vrcholového športu v marci tohto roku budú 26.- 27. júla súťaže v krikete a istý počet divákov zrejme povolia aj na svetovom šampionáte v snookri, ktorý sa uskutoční v Sheffielde od 31. júla.

Tešiť sa čiastočne môžu aj priaznivci dostihového športu. Prvého augusta budú môcť v obmedzenom počte prísť na turfový festival Glorious Goodwood.

Testovacia prevádzka s fanúšikmi sa zatiaľ netýka futbalu.

Dve najvyššie súťaže v najpopulárnejšom športe určite dohrajú v tejto sezóne bez priamej účasti divákov. Potvrdil to britský minister športu Nigel Huddleston.

"Neskôr v októbri máme v pláne úplný návrat fanúšikov na tribúny športovísk. Závisieť to však bude aj od úspechu pilotných projektov, ktoré čoskoro spustíme. V konečnom dôsledku budeme aj tak musieť reagovať na aktuálny stav so šírením koronavírusu," uviedol britský premiér Boris Johnson na Downing Street.

Aktuálne sa fanúšikovia dostanú na štadión v spomenutých športoch, ale za prísnych podmienok v obmedzenom počte. Tam, kde nebude možné dodržať potrebné sociálne rozostupy, budú nainštalované bariéry.

Týka sa na to najmä bufetových prevádzok či obchodov so suvenírmi na štadiónoch. Správanie sa fanúšikov bude pod drobnohľadom a upozornenia na opatrnosť budú rovnako súčasťou športových akcií.

Veľká Británia je s počtom obetí viac než 45 000 momentálne treťou najviac zasiahnutou krajinou na svete ochorením Covid-19. Horšie štatistiky úmrtnosti majú len Brazília a Spojené štáty americké.

"Ešte nejaký čas potrvá, kým sa naplnia naše futbalové štadióny. Som však rád, že sme sa pohli dopredu a verím, že o nejaký čas sa otvoria brány štadiónov pre všetkých fanúšikov športu," uviedol minister Huddleston.

Anglická Futbalová asociácia ešte minulý mesiac uviedla, že plánuje zrušiť 82 pracovných miest, aby znížila deficit 300 miliónov libier spôsobený neúčasťou divákov na zápasoch.

Súvisiace články