Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Veľká Británia nevyšle na OH 2016 spoločný futbalový tím

Reprezentácia Veľkej Británie vypadla vo štvrťfinále OH 2012, keď podľahla Juhokórejčanom. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 31. mar 2015 o 10:19

Veľkú Britániu nebude na OH 2016 v Rio de Janeiro reprezentovať spoločný tím futbalistov Anglicka, Škótska, Walesu a Severného Írska.

LONDÝN. V Riu sa tak nezopakuje situácia z OH 2012 v Londýne, kde Veľká Británia vo futbale po 52 rokoch postavila spoločné družstvá mužov i žien. Proti tomu protestovali najmä zástupcovia škótskej a waleskej asociácie, ktorí sa boja, že prídu o štatút nezávislosti svojich organizácii v Medzinárodnej futbalovej federácii (FIFA).

Z rovnakého dôvodu Škóti, Walesania i Severní Íri napokon nesúhlasili s podobnou stavbou mužstva ako v roku 2012. Spoločné tímy z Londýna 2012 zostanú pravdepodobne na dlhší čas ojedinelou epizódou.

Anglickej Futbalovej asociácii (FA) sa nepodarilo presvedčiť svojich troch partnerov z Walesu, Škótska a Severného Írska, aby na ňu nadviazali.

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) už prostredníctvom svojho viceprezidenta Jima Boycea upozornila, že bez dohody všetkých štyroch členských asociácií účasť britských výberov neschváli.

Britská reprezentácia sa objavila v Londýne na OH prvýkrát od roku 1960, no už vtedy bolo zrejmé, že pôjde len o jednorazovú záležitosť.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.