Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Velická posila Slavomír Šoltýs je v novom prostredí maximálne spokojný

Sportnet|Publikované 6. dec 2002 o 00:00

Poprad - Medzi výrazné posily zadných radov štvrtoligového popradského klubu FK Tatran Poprad-Veľká patrí Slavomír Šoltýs (na fotografii najvyššie vo

výskoku). Jeho príchod sa zrealizoval už v úvode tohto roku. Tento kvalitný defenzívny hráč prišiel do velického mužstva na hosťovanie. Prvoradým cieľom tohto futbalistu bolo pomôcť tímu v defenzíve, čo sa mužstvu počas jesene darilo naplniť. Slavomír Šoltýs verí, že forma mu bude naďalej stúpať a že bude mať opäť dôvod k spokojnosti.

Na začiatku roka ste sa rozhodli k odchodu z treťoligového, vtedajšieho nováčika 1. PFC Poprad do FK Tatran Poprad-Veľká. Čo bolo dôvodom tohto rozhodnutia?

Môj odchod sa uskutočnil najmä vďaka vzájomnej dohode týchto dvoch popradských klubov. Velickí funkcionári a tréner chceli vystužiť defenzívnu činnosť mužstva, preto zháňali vhodné typy hráčov. Na základe tejto skutočnosti som odišiel do FK Tatran Poprad-Veľká. Štvrtoligový klub ponúkol na oplátku 1. PFC ofenzívnych futbalistov, ktorí mali posilniť útočnú formáciu kádra. Došlo k dohode, ktorá mala spád a na jar tohto roku sa úspešne zrealizovala.

Ako ste spokojný s podmienkami, ktoré pre vás vytvoril štvrtoligista. Sú výhodné a primerané vašim požiadavkám?

Musím podotknúť, že po príchode na hosťovanie do Popradu-Veľkej som konkrétne požiadavky ani nemal. To znamená, že s klubom sme sa dohodli na ďalšej spolupráci veľmi rýchlo. Funkcionári FK Tatran Poprad-Veľká si zaslúžia obdiv za spoľahlivú prácu. Doposiaľ sa v seniorskom mužstve ešte nestalo, aby sme čakali na financie, ktoré nám za vyhrané zápasy patria. V treťoligovom klube bola v tomto smere situácia oveľa vážnejšia.

V súčasnosti hrávate vo vekovo mladom kolektíve, ktorý postupne získava futbalové skúsenosti. Výsledky v jesennej časti boli ako na hojdačke. Väčším sklamaním je neúspešnosť na súperových ihriskách. Ako to vnímate z pohľadu skúseného hráča v kolektíve?

Súhlasím, že hrávam vo vekovo mladom kolektíve. I keď netvrdím, že som od ostatných rovesníkov starší, myslím si, že mužstvu chýba ešte veľmi veľa skúseností. Preto sa ešte nedokážeme svojím umením prejaviť na súperových ihriskách a odniesť si nejaké cenné body. Na príčine je aj herná taktika, pretože ak by sme hrávali viac zo zaistenej obrany a udržiavali bezgólovú deľbu bodov, boli by sme určite v tabuľke na tom lepšie. Z našej hry na súperových ihriskách som mal taký pocit, že nie všetci hráči mali chuť a vôľu popasovať sa o dobrý výsledok. Na domácej pôde sa vieme ako kolektív skoncentrovať.

Máte pred sebou určite náročnú zimnú prípravu, ktorá bude pozostávať z hrubej prípravy. Mali by ste v nej zbierať herné skúsenosti hlavne od mužstiev z vyšších súťaží prichádzajúcich do Vysokých Tatier na herné sústredenia. Aký bude mať futbalový efekt táto skutočnosť pre ďalší vzrast v kariére?

Zimná príprava bude pre naše seniorské mužstvo veľmi dôležitým článkom v programe. Hrubá príprava bude určite náročná, ale ak sa zlepší celková tréningová morálka v našom kolektíve, osobne si myslím, že na jar určite podáme lepšie výkony aj na súperových ihriskách. Prajem si, aby sme práve na ihriskách súperov dosahovali priaznivejšie výsledky a aby sme do nášho hľadiska pritiahli viac fanúšikov. Čo sa týka mojej hráčskej kariéry, určite už v súčasnosti nepomýšľam na príliš vysoké ciele. Hlavným dôvodom je môj zdravotný stav, keď si to odniesli najviac zranenia dolných končatín.

Situácia okolo popradského klubu je v súčasnosti veľmi vážna. Potvrdzuje to aj skutočnosť bezvládia v treťoligovom 1. PFC Poprad. Ako vnímate a hodnotíte tento nelichotivý stav futbalu z vášho pohľadu skúseného hráča?

Do popradského futbalu by podľa môjho názoru mali nastúpiť spoľahlivejší ľudia. Myslím si, že ak by tu boli odborníci, ktorí futbalu rozumejú, dočkali by sme sa v blízkej budúcnosti aj pod Tatrami druhej ligy. Prísun financií a záujem zo strany sponzorom by určite vylepšil podmienky okolo "koženej" a najmä hráči by postupom času mali výrazný vzostup výkonnostnej krivky aj vo vyšších súťažiach.

Veríte, že postupom času nastane výkonnostný trend hráčov pod vedením kormidelníka Vincenta Semana?

Pevne verím, že ak bude zimná príprava na kvalitnej úrovni, zdvihne sa taktiež morálka mužstva. Dôležitým článkom bude tréningová morálka a herné výsledky s ňou spojené. Náš tréner je natoľko skúsený, že dokáže pripraviť kolektív seniorov k tomu, aby sa úspešné výsledky mohli dostaviť. V závere by som chcel vyzdvihnúť všetkých zanietených funkcionárov a všetkých ľudí, ktorí pracujú okolo velického futbalu. Veľkú zásluhu na ňom majú funkcionári, hlásateľ, tréner ako aj vedúci mužstva. Vážiť si treba aj subjekty, ktoré prispievajú finančnou čiastkou. Počas jesennej časti som nepociťoval žiadne problémy v klube a preto je iba na nás hráčoch, aby sme odvádzali kvalitnú prácu a dosahovali dobré výsledky. Myslím si, že podmienky v Poprade-Veľkej sú pre hráčov primerane dobré.

Súvisiace články