Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Velďáková je spokojná na osemdesiat percent

Dana Velďáková. Kvalifikačný skok v Sopote. (Autor: tasr)
Sportnet|Publikované 11. mar 2014 o 23:00

Cestu do poľského Sopotu na 15. majstrovstvá sveta v halovej atletike si našli reprezentanti 134 národov.

Cestu na pobrežie Baltického mora do poľského Sopotu na 15. majstrovstvá sveta v halovej atletike našli reprezentanti 134 národov, medzi nimi aj dvojica Slovákov, trojskokanka Dana Velďáková a šprintér Adam Závacký. V hodnotení krajín, zásluhou jedného bodu Dany Velďákovej za 8. miesto vo finále, sa zaradili na 50. priečku tabuľky.

KOŠICE. Pre odchovankyňu košickej atletiky (momentálne členku VŠC Dukla Banská Bystrica) Danu Velďákovú to bol štvrtý „sveťák“ pod strechou.

Najlepšie obstála v roku 2010 v Dauhe, kde ju vo výsledkoch šampionátu evidujú na 6. mieste, v Moskve (2006), Istanbule (2011) i Sopote (2014) jej zapísali do atletického indexu halovú konštantu - číslo 8.

Bola by sklamaná...

Dana sa v Sopote prekonala v kvalifikácii, kde vybojovala štvrté miesto, v tejto fáze jej kariéry ojedinelým výkonom 14,10 m, ale vyhorela vo finále, kde skočila len 13,75 m a od siedmej Kubánky Martinezovej ju delilo až 24 centimetrov. Je náš odhad správny, že s vystúpením na halových majstrovstvách sveta je spokojná na 50 percent?

„Vzhľadom na to, ako sa vyvíjala táto sezóna, že som do Sopotu ani nemusela ísť a že sa mi vôbec nemuselo dariť v kvalifikácii, som so svojím výkonom na svetovom šampionáte spokojná na osemdesiat percent. Najmä preto, že som postúpila do finále výkonom 14,10, že som sa dokázala vyhecovať v kvalifikácii a hoci mi finále nevyšlo, nemôžem to hodnotiť horšie ako na osemdesiat percent.“

Vonku je to iné, lebo medzi kvalifikáciou a finále na vrcholných podujatiach je väčší časový priestor, kým v hale musia byť dobré dva dni po sebe.

„Ale dá sa na to nachystať, aby bola optimálna forma dva dni po sebe. No vzhľadom na moje zdravotné problémy, i to, že som sa dlho nevedela chytiť technicky, bola som rada, že som to dokázala naladiť aspoň na ten jeden deň, lebo mi to nemuselo vyjsť v kvalifikácii a bola by som sklamaná, že idem predčasne domov.“

Nachladená je stále...

Môžu byť poľahčujúcou okolnosťou, že vo finále chýbali sily, aj zdravotné problémy v kľúčovej fáze prípravy na svetový šampionát? „Na to sa nemôžem sťažovať, lebo ja som vlastne stále nachladená,“ berie Dana svoju „chronickosť“ už s úsmevom.

„Keby to bolo veľmi zlé, že som veľmi chorá, tak na ten šampionát ani nejdem. Podstatné je, že som opäť skočila cez štrnásť metrov. Po veľmi dlhom čase, štatistici vyrátali, že to vraj bolo presne po 279 dňoch, takže z tej štrnástky som veľmi šťastná, a teraz verím, že s ňou v letnej sezóne nebude už žiaden problém.“

K tomu môže prispieť aj mesačná „tepelná“ príprava v chýrnom španielskom letovisku Benidorm, kde Dana Velďáková, so sestrou Janou a trénerom Dubovským, odchádza už 21. marca.

„Som veľmi rada, že zimu už máme za sebou, že už nemusíme do haly, už naozaj stačilo... Aj keď v Španielsku to bude tréningová 'makačka', už sa tam tešíme, lebo ideme do dobre známeho prostredia a hlavne, budeme sa tam pripravovať v pokoji. V tomto čase tam zvyknú chodiť najmä Angličania a sem-tam aj nejaké menšie skupinky atlétov. Bývame dvesto či dvestopäťdesiat metrov od pláže, a aj keď na štadión musíme dochádzať do centra mesta, nie je žiaden problém, lebo máme k dispozícii autíčko.“

Súťažný štart do letnej sezóny čaká skokanské dvojičky Danu a Janu Velďákové už tradične doma, na štadióne ATU v Košiciach.

„Áno, prvými pretekmi novej letnej sezóny bude pre nás tradičný míting v Košiciach 3. mája, takže, volajte Košičanov...“ teší sa na ich tradičnú podporu slovenská rekordérka v trojskoku.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.