Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Vedenie NHL zrušilo októbrové zápasy

TASR|30. sep 2004 o 12:34

Toronto 30. septembra (TASR) - Hráčsky štrajk v zámorskej hokejovej NHL prinútil vedenie ligy k prvému radikálnemu kroku - zrušeniu októbrových zápasov.

Prvýkrát od sezóny 1994/95 sa tak neodohrajú podľa plánu stretnutia základnej časti, pred desiatimi rokmi súťaž odštartovala až 20. januára a hokejisti nastúpili v "regular season" oproti pôvodným 82 zápasom iba k 48 duelom.

Súťaž mala pôvodne otvoriť svoje brány 13. októbra, majitelia klubov však rozhodli, že bez podpisu novej kolektívnej zmluvy prípravné kempy neotvoria. "Kluby plánujú akcie na svojich štadiónoch 30 dní dopredu, takže najbližší možný termín odštartovania súťaže je 28. október. Ináč povedané, októbrové zápasy sme odvolali," oznámil viceprezident exekutívy NHL Bill Daly.

Spor medzi vedením ligy, majiteľmi klubov a Hráčskou asociáciou NHLPA zrejme naberie nové kontúry o dva týždne, keď príde termín prvých z trinástich výplatných dní v NHL. Hráčom prichádzajú na ich kontá zárobky vždy v 15. a 30. deň v mesiaci, začínajúc 15. októbra a končiac 15. apríla. Pri priemernej mzde 1,8 milióna amerických dolárov sa tak v prvom výplatnom termíne ušetrí 138.460 USD, avšak mnohí hokejisti prídu o ďaleko vyššie zárobky. Podľa predstaviteľov ligy by práve tri, štyri vynechané termíny mohli prinútiť hráčske odbory k akceptovaniu novej kolektívnej zmluvy, ktorá zahrňuje i pre dosiaľ hráčov neprijateľný platový strop.

"Nemyslím si, že toto zmení naše rozhodnutie. Rovnakú patovú situáciu sme zažili v roku 1994 a hráči sa tentokrát na podobnú situáciu už zodpovedne pripravili. V súčasnosti máme 178 hráčov pôsobiacich v Európe a ďalšie desiatky pripravujúcich sa v Severnej Amerike," nemieni ustúpiť riaditeľ NHLPA Ted Saskin.

Vedenie ligy hovorí o systéme, na základe ktorého náklady na hráčske platy nepresiahnu 53 percent z tržieb. Podľa prepočtov by teda hokejisti zarobili ročne v priemere 1,3 milióna amerických dolárov, teda asi o pol milióna menej než v sezóne 2003/2004. Hráčska únia by na daný návrh pristúpila, ale s podmienkou že v novej zmluve nebude ani slovíčko o platovom obmedzení, obvyklého v iných amerických profesionálnych súťažiach.

ms jp

Súvisiace články