Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Vďaka úspešnej štvrtine súťaže si vylepšili platy o takmer miliónovú prémiu

Sportnet|Publikované 18. sep 2002 o 22:00

Košice Prvoligové futbalové mužstvá majú za sebou prvú štvrtinu súťaže a medzi najväčšie prekvapenia patrí hra i výsledky 1. FC Košice. Technická

hra tigrov sa divákom páči a najmä do Čermeľa priťahuje tisíce fanúšikov. Škoda len, že aj nie sponzorov. Sú tu síce menší sponzori, ale generálny sponzor stále chýba. Ešte šťastie, že firma Trade Trans Rail, vďaka ktorej teraz, podľa slov prezidenta Róberta Vargu, funguje klub, pochopila situáciu a pomohla košickému futbalu. Aké silné vyhlásenia bolo počuť z úst viacerých podnikateľov v čase, keď sa rozhodovalo o bytí, či nebytí futbalu v Košiciach. Rôzne záujmové skupiny sa dušovali, že len čo sa podarí vypoklonkovať talianskeho kamikadze z 1. FC a klub sa opäť vráti do košických rúk, tak pomôžu. Ubehlo už niekoľko mesiacov, vďaka zapáleniu niektorých ľudí sa podarilo pád klubu zastaviť, stabilizovala sa situácia, zachránila sa najvyššia súťaž a v novom ročníku je 1. FC ako jediné mužstvo v súťaži bez prehry, no odozva je chabá. Pritom, len ťažko je možné predstaviť si v súčasnosti lepšiu reklamu! Akosi sa zabudlo na počiatočné odhodlanie. Akoby si viacerí povedali, že futbal v Košiciach žije a funguje aj tak, na čo sa potom nad ním pozastavovať. Napriek tomu, že eufória medzi fanúšikmi prekvitá, medzi sponzormi nepochopiteľne stagnuje.

"Očakával som väčšie zapojenie sponzorov, lebo s týmito úspechmi prichádzajú dohodnuté odmeny a podobne. Hráči ukázali svoje schopnosti a potvrdili, že majú na každého súpera v lige. Obávam sa, že chlapci majú na tie najvyššie miesta v tabuľke a s tým rozpočtom, čo mám k dispozícii, neviem, neviem...," povedal s úsmevom prezident 1. FC Róbert Varga. Prebudia sa konečne i väčší sponzori?

Ako už R. Varga naznačil, úspešné vystúpenia košických futbalistov prinášajú i menšie vrásky na čele funkcionárov. Veď body, to sú aj odmeny. Na druhej strane, s akou radosťou by si takú vrásku nechali vyryť do čela funkcionári v Trenčíne, či v Ružomberku. Sú to tzv. "milé problémy". A čo spapkajú súčasné výborné výsledky tigrov okrem základných platov? Technický manažér 1. FC Ladislav Štecák predostrel prémiový poriadok mužstva. "Za víťazstvo vonku je odmena 200 000 korún, víťazstvo doma 150 000, remíza vonku 70 000, remíza doma nič, rovnako tak prehra vonku. Za prehru doma je pokuta, ktorú určí tréner Daňko. Chcel by som podotknúť, že tá nie je určená len pre hráčov, ale i realizačný tím. Ak si zrátame 18 hráčov, štyroch trénerov, dvoch masérov, lekára a kustóda, tak sa rozdelí medzi 26 ľudí. Rozdelenie prémie je záležitosťou trénera Daňka. Prémie sa vyplácajú v súhrne za každý mesiac. Rád by som pripomenul, že tieto sumy sú len približné, majú však veľmi blízko k skutočným číslam." Suma-summarum, žiadne megalomanské čísla z minulosti, realita, ktorá je vo väčšine klubov.

Pozrime sa teda na prvú štvrtinu súťaže. Hráči 1. FC vyhrali vonku tri stretnutia a raz remizovali 670 000 korún. Doma raz vyhrali a štyrikrát remizovali 150 000 korún. Spolu teda 820 000 korún (priemer 31 538 Sk). Ak zoberieme do úvahy, že je to len približná suma, skutočná nebude určite menšia. Netreba ani pripomínať, ako hráčov škreli 93. minúta, resp. 89. v domácich zápasoch s Interom, resp. s Púchovom, keď prišli o víťazstvá. Podobne, ako v 89. minúte prišli o víťazstvo v Žiline. To je 430 000 korún. Na druhej strane si v závere polepšili v Trenčíne (víťazný gól v 85. min.) a neprišli o peniaze v domácom zápase s Trnavou (1. FC vyrovnal v 87. min.). Hoci o tomto zápase by sa dalo dosť diskutovať.

Sú to však len špekulácie, čo by bolo, keby bolo. Dôležité je, že v mužstve panuje výborná atmosféra, vytvorila sa dobrá partia hráčov, mužstvo produkuje ľúbivý futbal a určite žiaden fanúšik tieto peniaze aktérom nezávidí. Aj aj keď závidí, tak im dopraje, lebo za doterajšie výkony si ich zaslúžia. "Dúfam, že ani nebudem musieť pristúpiť k pokutám," poznamenal s úsmevom R. Varga. To by znamenalo, že hráči nesmú doma prehrať. Vypočujú svojho šéfa?

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.