Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Vďaka, mama, odkázal Joubert

Sportnet|Publikované 23. mar 2007 o 00:00

V polovici februára si korčuľou prerezal nohu, museli mu ju zašívať. Napriek tomu sa Brian Joubert ako tretí Francúz stal krasokorčuliarskym majstrom sveta.

TOKIO, BRATISLAVA. „Vďaka, mama,“ odkázal do hľadiska Brian Joubert a odkráčal si na stupeň po zlatú medailu.

Francúzske krasokorčuľovanie čakalo na túto chvíľu 42 rokov. Svetový primát majú len dvaja francúzski Alainovia. Získali ho ešte v Divínovej ére: Giletti v roku 1960 a Calmat o päť rokov neskôr.

Calmat sedel včera v tokijskom hľadisku. „Je mojím talizmanom. Na vlastné oči sledoval aj môj prvý európsky titul v Budapešti 2004,“ cituje Briana Jouberta webová stránka denníka L' Équipe.

Dvadsaťdvaročný Brian si po dvoch striebrach (2004 a 2006) siahol na zlato. Mal síce až tretiu najlepšiu voľnú jazdu, ale s vedomím takmer štvorbodového náskoku z krátkeho programu takticky stavil na precíznosť a istotu. Štvoritým tulupom na úvod si poistil titul, ďalší v kombinácii nahradil trojitým, a definitívne si ho zabezpečil vyskákaním zvyšných „trojákov“.

„Nechcel som vyhrať voľnú jazdu, ale celú súťaž. Bol som trochu nervózny, lebo predo mnou Švajčiar Lambiel zajazdil skvele,“ priznal a sľúbil: „Nabudúce budem lepší.“

Dvojnásobný európsky šampión si pred mesiacom na tréningu korčuľou prerezal nohu – museli mu ju zošívať. Stihol sa doliečiť a, aby mal pokoj a aklimatizoval sa, doletel do Tokia s týždňovým predstihom. Do zbierky mu chýba už len olympijské zlato.

Prvou hviezdou večera bol 21-ročný Japonec Daisuke Takahaši. Z ľadu schádzal za frenetického potlesku so slzami v očiach. „Nikdy som od šťastia neplakal,“ skonštatoval. Úvodný štvoritý tulup zachránil rukou, ale potom jazdil rozprávkovo, v úžasnom tempe i čisto, a získal striebro – tak vysoko nijaký Ázijčan ešte neskončil, maximom bol bronz.

Obhajca Lambiel sa po spackanom krátkom programe rehabilitoval štvoritým tulupom v trojkombinácii (pri ďalšom, sólovom si pomohol rukou) a nenapodobiteľnými piruetami, napokon bol spokojný aj s bronzom.

Český európsky vicemajster Verner doplatil na to, že v krátkom programe namiesto trojitého axla vykrútil jednoduchého. Vo voľnom podal životný výkon: ako jediný skočil dva čisté štvorité skoky (jeden v kombinácii s trojitým). Dojem naštrbil až v posledných sekun­dách pádom po trojitom flipe.

Súvisiace články