Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Včera III. liga, dnes III. trieda...

Sportnet|Publikované 11. júl 2008 o 22:00

Brekovský futbal bol v ostatných rokoch častým terčom debát. Počnúc začiatkom 21. storočia sa o ňom hovorilo iba v superlatívoch, zo šiestich sezón

sa štyrikrát slávil postup. Ostatný súťažný ročník už taký úspešný nebol, ba nasledoval pád. Kým "včera" bola pod Brekovským hradom ešte III. futbalová liga, dnes ich čaká účinkovanie v III. triede ObFZ Humenné...

BREKOV. Novodobú futbalovú renesanciu zažil klub spod Brekovského hradu od 6. kola súťažného ročníka 2001/2002, keď účinkoval v II. triede ObFZ Humenné. Do štruktúr FK Spartak Brekov vtedy prišli činovníci vranovskej Bukózy a iba málokto z futbalovej verejnosti si vtedy pomyslel, že o šesť rokov bude SFZ ponúkať Brekovčanom možnosť hrať v II. futbalovej lige.

Víťazné série

Prvý pamätný dátum bol 14. apríl 2002. Spartakovci vtedy okúsili prehru v II. triede, čo však bola posledná v súťažiach v rámci ObFZ Humenné. Po postupe do I. triedy totiž prešli súťažou v kolónke prehier s nulou a iba dvoma remízami. Už ako piatoligista si udržal neporaziteľnosť do 3. kola, osudným sa stalo derby v Udavskom (0:1). Dňom 24. augusta 2003 sa tak zastavila neuveriteľná séria 36 majstrovských stretnutí bez prehry: 36 33 3 0 140:17, pričom kalendárne utrpeli Spartakovci porážku v súťaži po 497 dňoch! Druhá séria víťazstiev sa týkala domáceho prostredia. Začala sa tiež v II. triede ObFZ, no skončila sa až vo IV. lige... Prvý doma inkasovaný gól v tejto súťaži hneď znamenal prehru (Sp. Podhradie 0:1) a po 34 zápasoch pod Brekovským hradom bola ukončená aj domáca neporaziteľnosť: 34 32 2 0 152:16.

Miestenka v II. lige

Za šesť sezón oslavoval brekovský futbal štyrikrát postup a mohol a piatykrát. V súťažnom ročníku 2006/2007 totiž skončili Spartakovci až v baráži. Proti Rakytovciam sice neuspeli, ale keďže z I. futbalovej ligy sa odhlásil Močenok, jeho pozíciu zaujal Trebišov, po ktorom ostalo v II. lige, sk. Východ voľné miesto a SFZ ho ponúkol práve neúspešnému mužstvu z baráže - FK Spartak Brekov. Vzhľadom na finančnú a materiálnu náročnosť sa však funkcionári Spartaka za ponuku poďakovali.

Poprad, resp. Ňagov

Ostatná sezóna sa niesla pre Spartakovcov v znamení záchrany. Tá nakoniec uzrela svetlo sveta, ale zlúčenie klubov FK Šaca a FK Spartak Brekov dalo nástupnícke treťoligové práva do "košických" rúk. FK Spartak Brekov ako klub zanikol, brekovskú futbalovú púť prebral novovzniknutý OFK Brekov. A ten začína na samom futbalovom dne. Kým pred rokom sa pod Brekovským hradom predstavil napr. Poprad, či Bardejov, teraz tam pocestujú napr. Ňagov, Čertižné, Hrubov, či ďalší účastníci III. A triedy ObFZ Humenné.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.