Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

V Budimíre Urban len trénoval na Rio

Štartovalo takmer 200 bežcov. Polmaratón má v Budimíre tradíciu i popularitu. (Autor: ilustračné - archív)
Jaroslav Vrábeľ|Publikované 20. apr 2016 o 22:00

Z víťazstva sa tešili Ukrajinci, v ženskej kategórii bol prekonaný traťový rekord o štyri sekundy.

BUDIMÍR. Ukrajinskí bežci z klubu JM Demolex Bardejov Viktor Starodubtsev a Mariya Gudak vyhrali nedeľňajší 21. ročník Budimírskeho polmaratónu.

Gudak navyše triumfovala v ženskom traťovom rekorde 1:24:16. Starý rekord Kataríny Jedinákovej z roku 1998 prekonala o štyri sekundy, napriek vetru a horúčave.

„Chcela som ísť na rekord aj s rezervou pod 1:24, sledovala som si čas na hodinkách, ale silný protivietor a slnko ma tak potrápili, že nakoniec som to len-len stihla,“ povedala nám 23-ročná Ukrajinka, ktorá sa doteraz viac venovala kratším tratiam, napríklad na 5 000 metrov.

Urban si zatrénoval

Aj Starodubtsev priznal, že sa mu bežalo ťažko a rozhodol sa sústrediť na víťazstvo, a nie čas. Zvíťazil za 1:12:22, pritom tento rok už má na konte aj čas pod 1:11. Traťový rekord Budimírskeho polmaratónu tak stále drží Olexander Babarika, ktorý v roku 2014 dominoval časom 1:06:31.

„Keď som videl na štarte Jozefa Urbana, myslel som, že pôjde na víťazstvo, ale ukázalo sa, že preteky poňal len tréningovo, tak som to využil,“ opísal Korzáru už 46-ročný tohtoročný víťaz, ktorý minulý rok (1:10:58) dobehol druhý práve za Urbanom.

Urban, ktorý vlani v Budimíre vyhral za 1:08:18 a nedávno ovládol aj polmaratón v Bratislave za 1:07:49, si teraz v Budimíre len zatrénoval (1:29:13) pred maratónom vo Varšave, kde teraz v nedeľu zabojuje o splnenie limitu na letnú olympiádu v Riu.

„Účasť takmer 200 bežcov bola dobrá, mali sme tu aj kvalitných pretekárov, takže tento ročník považujeme za vydarený,“ zhodnotil za organizátorov Ondrej Biacovský, ktorý Budimírsky polmaratón zakladal spolu s Jurajom Fotulom. Už druhý rok sa beží po novej trase, pretekári robia trikrát sedemkilometrový okruh Budimír – Kráľovce – Vajkovce. „Ukázalo sa to ako dobrý ťah, na novú trasu máme pozitívne reakcie,“ dodal Biacovský.

Výsledky – absolútne poradie – muži: 1. Viktor Starodubtsev 1:12:22, 2. Anatoliy Malyy (SVK, Goral Marathon Team) 1:15:32, 3. Marek Mockovčiak (SVK, TJ Obalservis Košice) 1:17:35.

Ženy: 1. Mariya Gudak 1:24:16, 2. Mahuliena Krištanová (SVK, Code2B Košice) 1:33:40, 3. Erika Ondrijová (SVK, MTC Vyšná Šebastová) 1:35:57.

Autor: Jaroslav Vrábeľ