Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Varšavskú víťazku takmer stopla v kvalifikácii Wienerová

SITA|Publikované 24. máj 2009 o 11:01

Tenisová rozprávka Rumunky Alexandry Dulgherovej vyvrcholila v sobotu na antuke vo Varšave finálovým triumfom.

VARŠAVA.

Ak bolo celkové víťazstvo 19-ročnej tenistky prekvapením, tak potom ´kanár´, ktorý uštedrila vo finále favorizovanej Aľone Bondarenkovej /7:6 (3), 3:6, 6:0/, bol pre jej skúsenejšiu súperku doslova šokom.

"Skúšala som všetko, ale ona hrala neuveriteľne. Dnes som ju fakt asi nemohla zdolať," povedala Bondarenková, ktorá si počas tretieho setu finále aj párkrát poplakala. "Dala som do toho všetku energiu, ale aj tak nechápem, ako som mohla tak dobre zahrať. Snažila som sa o topspiny, lebo keby som pustila súperku do klasických výmen, asi by som nepochodila," vysvetlila na stránke WTA Tour Dulgherová.

Neznáma Bukureštianka prišla na podujatie Warsaw Open s chabou tenisovou vizitkou. Dve víťazstvá na malých turnajoch kategórie ITF, jedno síce spred troch týždňov v Bari, veľmi nedávali tušiť nadchádzajúce frontálne zlepšenie. Navyše na hlavnom okruhu WTA neodohrala v hlavnej súťaži do tohto týždňa ani jeden zápas. Stačilo málo a o pár dní 20-ročná Rumunka by zostala nespoznaná tenisovým svetom aj vo Varšave. V úvodnom kole kvalifikácie totiž stála na pokraji prehry proti Slovenke Lenke Wienerovej, keď prehrávala už 5:7 a 2:4. Zápas otočila a napokon na ceste k senzačnému celkovému prvenstvu vyhrala až 8 stretnutí. V poľskej metropole napokon zdolala ešte jednu slovenskú hráčku, v semifinále doslova prevalcovala v treťom sete Danielu Hantuchovú /6:4, 6:7 (2), 6:1/. "Myslela som si, že práve v treťom sete to na ňu doľahne. Prvýkrát taký veľký zápas, čakala som, že znervóznie. Ona však zahrala tak dobre, že som sa len pozerala...Takto určite nehrajú tenistky z tretej stovky," skomentovala svoju premárnenú finálovú šancu D. Hantuchová.

Nečakaný kvalitatívny posun je v tenise zväčša spojený aj s veľkým skokom na rebríčku a tiež nezanedbateľnou prémiou. Pre Dulgherovú to platí dvojnásobne. Varšavský triumf ju katapultoval z 201. až na 83. priečku rebríčka WTA Tour a víťazná prémia 98 500 USD je takmer dvakrát toľko, čo zarobila počas doterajšej kariéry.

Pozoruhodná je aj historická štatistika týkajúca sa víťazných turnajov na hlavnom okruhu WTA v podaní hráčok s nižším singlovým renkingom ako 200. Pred Dulgherovou sa takýto husársky kúsok podaril iba štvorici: Angelique Widžajová (Bali 2001), Fabiola Zuluagová (Bogota 2002), Tamira Paszeková (Portorož 2005) a Lindsay Davenportová (Bali 2007). Absolútnou rekordérkou v tomto smere je Indonézanka Widžajová, ktorá triumfovala pred ôsmimi rokmi na Bali ako 579. hráčka svetového počítačového poradia. "Pôvodne som tu chcela iba postúpiť z kvalifikácie do hlavného turnaja. Po tomto splnenom cieli som si vravela, že pôjdem krok po kroku a uvidím. Som nevýslovne šťastná, lebo celkové víťazstvo som vôbec nečakala. Neznamená to však, že nemám čo zlepšovať. Musím byť agresívnejšia v prejave na dvorci, čo znamená lepšiu fyzickú pripravenosť. Na tom musím popravovať," zhodnotila Dulgherová.