Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Varga je zatiaľ tretí, Rehák Štefečeková stále nemá miestenku na OH

Erik Varga začal svoju súťaž veľmi dobre. (Autor: TASR)
SITA|16. jún 2015 o 12:00

Je tu najlepších 28 strelcov z Európy, konkurencia je kvalitná. Každý môže vyhrať i byť posledný. V stávke je veľa, hovorí Erik Varga.

BAKU. Slovenský strelec Erik Varga je po prvom dni kvalifikácie trapu mužov na I. európskych hrách v Baku na treťom mieste. Zo 75 terčov trafil v utorok sedemdesiatštyri.

V stredu ho čakajú ešte dve kvalifikačné kolá.

"Vstup do súťaže bol dobrý, aj keď na začiatku som bol trocha nervózny. Sú to prvé európske hry, človek išiel s nasadením. Ustál som to, ale týmto ešte preteky nekončia," povedal.

Problémy s nábojmi

"Je tu najlepších 28 strelcov z Európy, konkurencia je kvalitná. Každý môže vyhrať i byť posledný. V stávke je veľa. Problémy mi trochu robí vietor. Nefúka rovnako. V tejto súťaži musí zahrať do kariet aj šťastie."

5august2012_varga_trap_101116296_r3630_res.jpg

Erik Varga by v Baku mohol mieriť vysoko. FOTO - TASR.

Okrem vetra mal Varga problémy aj s nábojmi. "Strieľame s iným druhom nábojov, ktoré tu nie sú a podľa rozpisu mali byť," prezradil.

"Človek nie je potom uvoľnený, ako by mal byť. Je to veľký rozdiel, keď má jeden druh streliva, s ním trénuje i strieľa súťaže. S týmto sme nepočítali, musíme však zabojovať. Strieľame s tým, čo máme.“

Zatiaľ stopercentní sú v kvalifikácii trapu Rus Alexej Alipov a Manuel Mancini zo San Marina. Druhý slovenský zástupca Marián Kovačócy je so 72 bodmi priebežne na trinástom mieste.

Rehák-Štefečeková bez miestenky

Nedarilo sa Zuzane Rehák-Štefečekovej. Ani na štvrtý pokus v tomto roku sa jej nepodarilo získať miestenku na budúcoročné olympijské hry v Riu de Janeiro.

Z utorňajšej kvalifikácie trapu nepostúpila do šesťčlenného semifinále - neuspela v K.O. rozstrele s ďalšími piatimi súperkami o posledné dve postupové miestenky.

Na budúcoročné OH sa z Baku priamo kvalifikuje len víťazka trapu.

4august2012_loh_stefecekova_61112413_r9403_res.jpg

Zuzane Rehák-Štefečekovej sa nedarí. FOTO - TASR.

Rehák-Štefečekovej nevyšla hneď úvodná položka - v nej rozprášila len dvadsaťjeden holubov. V ďalšom priebehu kvalifikácie musela doháňať stratené body. Vedela, že ak si chce udržať nádej na postup do semifinále, ďalšie zaváhania si už nesmie dovoliť.

Jeden chybný výstrel napokon prišiel ešte v druhom slede. Tretí zvládla na sto percent a spoločne s ďalšími piatimi pretekárkami sa v rozstrele pobila o dve postupové miesta do vyraďovacej fázy.

Ako prvé odpadli už po dvoch výstreloch Španielka Eva Maria Clementeová a Nemka Katrin Quoossová. Ďalšie štyri sa držali až do šiestej série - v nej zaváhala aj slovenská reprezentantka a spoločne s Taliankou Deborah Gelisiovou prepustili finálové miestenky Saadet Serdag Kandirovej z Turecka a Ruske Tatiane Barsukovej.

Ani úspech, ani neúspech

"Začala som so strachom, už na sústredení pred pretekmi som mala problémy. Psychika ešte viac rástla a dala som len dvadsaťjeden. Potom som si povedala, že nemám čo stratiť a budem si užívať," hodnotila Slovenka.

"Rozstrel je vždy hop alebo trop. Našťastie som neskončila po prvej rane, čo je občas moja špecialita. Trocha som ponaťahovala baby. Vďaka Bohu za dnešný konečný výsledok, keďže som bola po prvej položke predposledná."

4august2012_loh_stefecekova_striebro_211_r9967_res.jpg

Na posledných OH v Londýne vybojovala Rehák-Štefečeková striebro. Na najbližšie OH do Ria de Janeiro sa stále nekvalifikovala. FOTO - TASR.

Výsledok 70 ju napokon prekvapil. Počas sústredenia v Maďarsku mala technické problémy. Hľadala ich príčinu a napokon ju s trénerom Branislavom Slamkom našla.

"Vedela som, že to bude bomba výkon alebo trápenie. Keď som netrafila druhý terč, povedala som si - 'Ajéjé, zasa je to tu.' Napokon som ôsma. Nie je to úspech, ale ani neúspech," hovorí.

"Vyškrabať sa za dve položky o desať miest je veľmi dobré. Mám na čom stavať. Je to ďalšie znamenie, že keď Rehák Štefečeková nastúpi, nie vždy donesie medailu."

Slovenka naďalej zostáva bez miestenky na OH 2016. V Baku ju mohla získať len víťazka trapu. Šancu budú mať strelkyne tento rok ešte na európskom šampionáte či na pretekoch Svetového pohára.

"Ak bude, bude. Keď nie, tak nie. V posledných pretekoch hrala miestenka veľkú úlohu, bola som od nej na krok, ale ona mi odišla. Dnes som nad miestenkou nerozmýšľala, mohla ju získať ktorákoľvek z nás," uzavrela.

Európske hry v Baku

STREĽBA - I. časť kvalifikácie trapu mužov:

1. Alexej Alipov Rusko 75
Manuel Mancini San Marino 75
3. Erik Varga Slovensko 74
13. Marián Kovačócy Slovensko 72

STREĽBA - I. časť kvalifikácie trapu žien:

1. Fatima Galvezová Španielsko 73
2. Arianna Perilliová San Marino 71
3. Satu Mäkeläová-Nummelaová Fínsko 71
4. Elena Tkačová Rusko 71
5. Tatiana Barsuková Rusko 70 (8)
6. Saadet Serdag Kandirová Turecko 70 (8)
8 Zuzana Rehák-Štefečeková Slovensko 70 (5)

Súvisiace články