Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Valerón zachránil Španielsko

Sportnet|14. jún 2004 o 00:00

Hoci španielski futbalisti zatlačili ruského súpera pred jeho pokutové územie a okrem poslednej štvrťhodiny, keď s nimi zverenci Georgija Jarceva trochu točili, gól neprichádzal. Jednoducho, prvý zápas na šampionáte sa zdal byť opäť kliatbou. Tréner ...


Hoci španielski futbalisti zatlačili ruského súpera pred jeho pokutové územie a okrem poslednej štvrťhodiny, keď s nimi zverenci Georgija Jarceva trochu točili, gól neprichádzal. Jednoducho, prvý zápas na šampionáte sa zdal byť opäť kliatbou. Tréner Iňaki Saez sa rozhodol poslať namiesto nevýrazného Morientesa na ihrisko útočného stredového hráča Juana Carlosa Valeróna. Rozhodne nie ako strelca, veď v reprezentácii mal na konte iba štyri presné zásahy, ale nabíjač je v klube aj za Raúlom parádny. No hneď prvá akcia rozjasala priaznivcov červených. Puyol obišiel svojho strážcu, poslal loptu pred Ovčinnikova a rodák z Kanárskych ostrovov premenil prvý dotyk na gól. Presnejšie povedané druhý, lebo loptu si chladnokrvne spracoval a až potom strieľal.

"Ak raz odovzdá všetko futbalu, bude najlepší na svete," povedal o ňom klubový tréner Javier Irureta. Čosi na tom bude, lebo Valerón má neraz problém presadiť sa aj v Deportive La Coruňa. Pravda, konkurencia je silná - Sergio, Victor, Fran, Amavisca, Djalminha, Duscher.

Vynikajúca kreativita, technické schopnosti, dribling a kontrola lopty, hra dopredu, milimetrová prihrávka - to sú silné stránky 180 cm vysokého futbalistu. Hoci ho neraz volajú aj "španielsky Zidane", do veľkého Francúza mu ešte všeličo chýba. Napríklad zanietenie pre hru, dôslednosť v defenzíve, a pod.

V roku 1997 vyhral s mužstvom do 21 rokov európsky šampionát a po roku sa objavil aj v seniorskej reprezentácii. Predstavil sa divákom na ME 2000, no nijako nezažiaril. Lepšie to bolo na MS 2002, odohral štyri zápasy a dal gól Slovincom. Aj v kvalifikácii o postup do Portugalska nastupoval pravidelne a skóroval pri víťazstve v Grécku. Po úspechoch oboch mužstiev v prvých dueloch šampionátu sa dá povedať, že šiesta skupina "vyslala" na finálový turnaj vysokú kvalitu. O jeho úspechu tréner Saez povedal: "Valeróna zvyknem poslať na ihrisko ako žolíka. Tento ťah mi často vychádza."

Vo futbalovom živote strelca jediného gólu boli dva zlomové okamihy - prechod do najvyššej súťaže a odchod do Deportiva. V Atlétiku Madrid mu ostávala po vypadnutí iba druhá liga. La Coruňa však ponúkla 10 miliónov eur a tomu ani klub z hlavného mesta neodolal. Hoci ho v sezóne 2002/2003 prenasledovalo veľa zranení, dokázal sa z nich vylízať a dynamicky vstúpiť do rozhodujúceho diania. Kontrakt má do roku 2007, ale ak by sa našiel dobrý kupec, asi by nemusel zaplatiť ani 60 miliónov eur. Na toľko si ho totiž mužstvo zo severu krajiny cení. (dus)

Juan Carlos Valerón Santana

(17. 6. 1975 Arguineguín)

Kariéra: UD Las Palmas (94 - 97), Mallorca (97 - 98), Atlético Madrid (98 - 2000), Deportivo La Coruňa (2000 -).

Súvisiace články