Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Valábik predčil Ovečkina, bratia Šťastní opäť v Quebecu

SITA|19. júl 2004 o 11:11

NIAGARA FALLS 19. júla (SITA) - Jeden z najväčších talentov zámorského hokeja Sidney Crosby sa stal jednotkou amatérskeho draftu vznikajúcej World Hockey Association (WHA). Len sedemnásťročný útočník ...

NIAGARA FALLS 19. júla (SITA) - Jeden z najväčších talentov zámorského hokeja Sidney Crosby sa stal jednotkou amatérskeho draftu vznikajúcej World Hockey Association (WHA). Len sedemnásťročný útočník sa ešte nemohol zúčastniť pre svoj vek na drafte NHL, pravidlá WHA to však umožňujú. V amatérskom drafte si kluby WHA vyberali hráčov, ktorí neboli ešte draftovaní v NHL alebo v posledných troch rokoch nemali žiadnu zmluvu v profilige. Crosbyho si v nedeľňajšom drafte WHA vybralo Toronto. Za tento klub však v budúcej sezóne podľa mnohých nástupca Wayna Gretzkeho nenastúpi. Crosby by chcel hrať aj v budúcej sezóne v juniorskej QMJHL, kde v uplynulej sezóne nazbieral v drese Rimouski v 59 stretnutiach 135 kanadských bodov za 54 gólov a 81 asistencií. Dvojkou amatérskeho draftu sa stal Rakúšan so slovenskými a českými koreňmi Thomas Vanek, ktorého si vybral Halifax, Detroit siahol z 3. miesta na Andreho Benoita. Na rozdiel od soboty v nedeľu padli aj mená slovenských hokejistov. V 3. kole si Dallas zo 17. miesta vybral obrancu Kitcheneru Borisa Valábika, ktorého si v NHL vybrala Atlanta z 10. miesta. Osemnásťročný Nitran predstihol vo WHA aj jednotku vstupného draftu NHL Alexandra Ovečkina. Krídelníka Dinama Moskva si vybral Hamilton až z 52. priečky. V záverečných kolách prišlo aj na potomkov slávnych rodičov. V Quebecu stále spomínajú na bratov Šťastných a najmä na Petra. Vedenie Nordiks siahlo na synov Petra Šťastného Yana a Paula. Staršieho Yana, ktorý pôsobí v nemeckom Norimbergu, si Quebec vybral v 27. kole z 214. miesta, mladšieho Paula zasa o kolo neskôr z 219. miesta. V Toronto Maple Leafs v NHL v minulosti hrával Peter Ihnačák, jeho syn Brian by mohol hrať za Toronto vo WHL, ktoré si ho vybralo z 224. miesta.

Draft sa začal už v sobotu, keď si kluby vyberali voľných hráčov z NHL. Jednotkou sa stal útočník Philadelphia Flyers Simon Gagne. Dvadsaťštyriročného hokejistu si vybral tím Quebec Nordiks. WHA, ktorá chce nadviazať na v roku 1979 zaniknutú súťaž, by sa mala začať 29. októbra s ôsmimi tímami. Zatiaľ však svoju účasť potvrdilo len sedem mužstiev - Quebec, Toronto, Hamilton, Dallas, Detroit, Halifax a Florida. V drafte sa vyberali hráči aj pre zatiaľ neexistujúci tím. Každé mužstvo si mohlo vybrať 30 hokejistov. Vedenia mužstiev teraz dúfajú, že draftovaní hráči s nimi podpíšu zmluvy. Stále totiž môžu hrať aj v NHL, nižších zámorských súťažiach či v Európe. Ako druhého v poradí si Halifax vybral Travisa Greena z Boston Bruins, Detroit z tretieho miesta siahol na Danyho Heatleyho z Atlanta Thrashers. Hamilton si následne zvolil Michaela Rydera z Montreal Canadiens, Toronto Joea Thorntona z Bostonu. Todd Bertuzzi z Vancouver Canucks sa môže stať hráčom zatiaľ nemenovaného tímu, Eric Lindros z New York Rangers by mohol obliekať dres Dallasu a držiteľ Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play off Brad Richards z Tampy Bay sa môže dohodnúť s Floridou. Aj v ďalších kolách si kluby vyberali známych hráčov, ktorí sú aktuálne bez platnej zmluvy v NHL. Hamilton napríklad siahol po kontroverznom Theovi Fleurym. V drafte WHA, ktorý sa konal v kasíne Fallsview pri Niagarských vodopádoch, nepadlo meno ani jedného slovenského hokejistu.

V novej súťaži odohrá v základnej časti každý tím po 76 zápasov. Kluby môžu minúť na platy hráčov len 15 miliónov dolárov, pričom jeden môže zinkasovať maximálne 5 miliónov. Pravidlá sa budú podobať európskym, na rozdiel od NHL nebude platiť postavenie mimo hry na červenej čiare a zakázané uvoľnenie sa bude pískať ihneď ako puk pretne bránkovú čiaru. V predĺžení nastúpia na každej strane okrem brankárov len traja hráči a keď sa zápas nerozhodne ani v nadstavenom čase, prídu na rad samostatné nájazdy.

Súvisiace články