Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Vajda: Nemyslel som si, že Djokovič bude jednotkou

Marián Vajda počas tlačovej besedy v Národnom tenisovom centre v Bratislave. (Autor: SITA)
TASR|6. júl 2011 o 12:50

Úspešný tenisový tréner Marián Vajda si prežil s Novakom Djokovičom aj ťažké chvíle, momentálne s ním však prežíva najkrajšie obdobie.

BRATISLAVA. Slovenský tenisový tréner Marián Vajda pri prvých kontaktoch s Novakom Djokovičom príliš neveril, že Srb to môže raz dotiahnuť až na post svetovej jednotky. "Noleho" považoval za talentovaného hráča, ktorý má svoje limity. Djokovičovu cestu na mužský trón korunovanú titulom wimbledonského šampióna považuje Vajda za splnenie sna.

"Keď ma Djokovičovi rodičia v roku 2006 oslovili s tým, aby som trénoval Novaka, nemyslel som si, že môže byť prvý na sete. Jeho otec mi tvrdil, že bude raz svetová jednotka, no ja som sa vtedy na tom pousmial. Povedal mi, že chce mať trénera, ktorý by ho podporoval aj osobnostne. Za tých päť rokov sme spolu s Novakom prežili krásne i krušné chvíle. Po nedeľňajšom wimbledonskom triumfe nad Rafaelom Nadalom mi v hlave prebehol celý ten film, cítil som silné emócie. Vynaložili sme veľa úsilia na to, aby bol svetovou jednotkou. Novak sa zlepšil vo všetkých herných činnostiach. Má kvalitnejší servis, rýchlejší forhend. Zlepšil si hlavu i fyzičku. Je pohyblivý ako leopard, veľmi flexibilný," povedal Vajda na stredajšom stretnutí so slovenskými novinármi.

Zlom prišiel po prehre s Melzerom

Podľa slovenského kouča u Djokoviča nastal zlom po vlaňajšej prehre s Rakúšanom Melzerom na Roland Garros v zápase, v ktorom viedol 2:0 na sety.

"Po Roland Garros mal Novak krízu, vo Wimbledone navyše prehral v semifinále s Berdychom. Pochopil, že musí niektoré veci zmeniť a urovnať si to v hlave. Pomohla mu aj zmena stravovacích návykov. Srbský odborník na výživu zistil, že je alergický na lepok. Svoj pitný režim obohatil o minerály a vitamíny. Správne ho naštartovalo víťazstvo nad Francúzskom vo finále Davisovho pohára. Tento rok predvádza fascinujúce výkony, veď prehral iba na Roland Garros s Federerom. Bola to trpká prehra, nebolo ľahké ju prehltnúť, no dokázal sa cez ňu preniesť a to bol základ jeho úspešného ťaženia vo Wimbledone. Vo finále proti Nadalovi hral fantasticky, uvoľnene, čo bolo spôsobené aj tým, že bol už svetovou jednotkou."

Ohromili ho fanúšikovia v Belehrade

Zatiaľ čo oslavy wimbledonského triumfu v dejisku grandslamového turnaja boli skôr konzervatívne, v Belehrade vítalo Novaka 100.000 nadšených srbských fanúšikov.

"Bolo to niečo ohromujúce. Bol som šokovaný z toho, koľko ľudí môže prísť. Srbi dokázali, ako si Novaka vážia, a ako milujú tenis. Každý povedal pár slov a aj ja som sa dostal ku krátkemu prejavu, ktorý som predniesol v srbštine. Bolo to spontánne, nič som si dopredu nepripravoval," dodal Vajda, ktorý chce aj naďalej pokračovať v spolupráci so svetovou jednotkou.

"Raz príde určite ten deň, keď s Novakom skončím a budem sa viac venovať svojej rodine, no momentálne mám chuť pokračovať ďalej. Pred nami je príprava na sériu turnajov v zámorí a záverečný grandslam sezóny US Open."

Súvisiace články