Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Vajda: Djokovič je momentálne najlepší na svete

Novak Djokovič (prvý zľava) a jeho tréner Marián Vajda (štvrtý zľava) sa minulý mesiac stretli v Kalifornii s hokejistom Mariánom Gáboríkom (druhý zľava) z New York Rangers. Na snímke sú aj ďalší členovia Djokovičovho realizačného tímu. (Autor: ARCHÍV MARIÁNA VAJDU)
Ondrej Gajdoš|6. apr 2011 o 19:44

Tenista MARIÁN VAJDA (46) vyhral v aktívnej kariére dva turnaje ATP a najvyššie sa dostal na 34. miesto svetového rebríčka. Oveľa väčšie úspechy dosahuje ako tréner s Novakom Djokovičom - vyhrali 22 turnajov a všetky štyri v tomto roku.

Tenista MARIÁN VAJDA (46) vyhral v aktívnej kariére dva turnaje ATP a najvyššie sa dostal na 34. miesto svetového rebríčka. Oveľa väčšie úspechy dosahuje ako tréner s Novakom Djokovičom - vyhrali 22 turnajov a všetky štyri v tomto roku, na ktorých srbský hráč štartoval. Djokovič už útočí na Nadalov post svetovej jednotky.

Váš zverenec ťahá sériu 29 víťazných zápasov, prehru nepozná od novembra. V čom sa tak zlepšil v poslednom období?

"Psychicky mu pomohol triumf srbského tímu v decembrovom finále Davisovho pohára. Hrá uvoľnene. Vyzrel, usporiadal si svoje veci. Vyčistil si hlavu. Vlani ukončil experiment s dvomi trénermi. Hrá vyrovnane. Víťazstvá mu posilnili sebavedomie. Robí body v kľúčových momentoch. Má svoj cieľ a ide za ním."

Menili ste niečo v príprave?

"Po minulej sezóne sme sa zamerali na zlepšenie servisu a zrýchlenie forhendu. Vylepšil svoje hlavné tenisové zbrane, výborný je aj na returne. Po kondičnej stránke ho považujem za absolútnu špičku, vo finále posledného turnaja v Miami už Nadal chytal kŕče a Nole mal ešte sily. Momentálne je najlepším tenistom na svete."

Djokovič však po triumfe v Miami vyhlásil, že najlepší je stále Nadal.

"Nole má rešpekt pred súpermi. Nohami stále zostáva na zemi. Aj tak sa vyjadruje."

Dostal sa na post dvojky. Ale po turnajoch na tvrdých povrchoch prichádza antuková sezóna a potom turnaje na tráve. Kalkulujete, kedy by sa mohol ohroziť svetovú jednotku Nadala?

"Nadal má teraz náskok 3170 bodov, ale z vlaňajška obhajuje na antuke víťazstvá v Monte Carle, Ríme, Madride, Paríži a potom aj vo Wimbledone. Bude pod veľkým tlakom. Naproti tomu Djokovič toho vlani na antuke veľa neuhral. Rátam, že po Wimbledone bude situácia v boji o jednotku veľmi zaujímavá. Rozhodujúce budú výsledky na oboch grandslamových turnajoch."

S Djokovičom ste začali spoluprácu pred piatimi rokmi, keď bol na 40. mieste svetového rebríčka. Verili ste vtedy, že môže zaútočiť na post svetovej jednotky?

"Najviac tomu na začiatku veril jeho otec Srdjan. A všetkých nás presvedčil. Ja odovzdávam Nolemu pozitívnu energiu a každodennú tréningovú prácu. Prežívame najkrajšie obdobie našej spolupráce."

Novak bol v minulosti známy imitáciami známych tenistov, v poslednom čase od toho upustil. Zvážnel?

"Je stále taký zábavný, ako predtým. Na každom turnaji sa nahrávame na kameru, zábery zverejňuje fanúšikom na internete. Komunikuje s nimi na facebooku, twitteri. Popri tvrdej robote si užívame aj veľa smiechu."

Videli ste jeho reklamný spot na lietadle?

"Fú, naskočili mi z neho zimomriavky. Nole mi najprv tvrdil, že stál na krídle lietadla aj vo vzduchu. Začal som preto pátrať, či by bol schopný tak riskovať. Nakoniec vysvitlo, že na krídle stál iba pri pohybe lietadla na zemi. Vo vzduchu ho nahradil dablér. Vystrelil si zo mňa."

Podľa agentúrnych správ sa vraj po turnaji v Indian Wells oženil na ostrove v Karibiku s dlhoročnou priateľkou Jelenou Rističovou.

"Bola to novinárska kačica, obletela celý svet. Nole je stále slobodný."

Vo voľnom čase hráte rád hokej. Prídete aj na majstrovstvá sveta v Bratislave?

"Pozeral som sa do kalendára, stihnem zápasy Slovenska v základnej skupine. V tom čase bude Djokovič hrať na turnaji Serbia Open a do Belehradu by som mal cestovať až na vyvrcholenie. Pred troma týždňami sme sa v Kalifornii stretli s Mariánom Gáboríkom a potešil by som sa, keby som ho videl strieľať góly aj na šampionáte."

Súvisiace články