Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Väčšinu sezóny sa v bránke Brestu nudil

Mojmír Božík (vpravo) sa tešil z postupu. (Autor: archív)
Sportnet|Publikované 18. jún 2009 o 22:00

Vo Francúzsku strávil posledné štyri sezóny. Po troch rokoch vymenil Avignon za Brest, ktorý pôsobil v tretej najvyššej francúzskej súťaži. Brankár Mojmír Božík mladší sa v novom pôsobisku dočkal postupu do druhej ligy.KOŠICE. Druhá francúzska divízia je v poradí treťou najvyššou hokejovou súťažou v krajine galského kohúta. Pôsobia v nej viacerí slovenskí hokejisti. V drese Brestu strávil uplynulý rok brankár Mojmír Božík mladší. Odchovanec Košíc, syn niekdajšieho československého reprezentanta Mojmíra Božíka uprednostnil druhú divíziu pred prvou.

"Chcel som byť v klube, ktorý má ambície. Brest sa dva roky pokúšal postúpiť do prvej divízie, poskladali super mužstvo, preto som šiel o súťaž nižšie. Ale neľutujem, bola to skvelá sezóna. Nemali sme konkurenciu. Za celú sezónu sme prehrali iba dva zápasy, jeden v semifinále a druhý vo finále s Mulhouse. V priemere sme dávali na zápas desať gólov," vrátil sa gólman Brestu k sezóne, v ktorej si na svoje konto pripísal aj tri gólové asistencie.

Šesť Slovákov v šatni

Brest prevyšoval väčšinu tímov o hlavu i dve. Súperom nadeľoval. "Mohli sme sa naháňať za gólmi. Pre mňa to bola zvláštna sezóna, v bránke som sa neraz nudil. Až v play-off to boli normálne zápasy," poznamenal jeden zo šiestich Slovákov v tíme Brestu. Okrem toho tam pôsobili dvaja hokejisti z Ruska, dvaja Kanaďania a jeden Čech. "V šatni bolo viac počuť slovenčinu ako francúzštinu. Sedeli sme všetci krajania tak v rohu, pokope. V debatách sa k nám pridával aj Čech. Francúzi, ktorí hrávali boli v tíme dvaja-traja," popisoval pomery v klube, ktorý finančnú krízu nepocítil. "Peniaze vyplácali včas, platy nekrátili, všetko bolo tak, ako byť má."

Opäť chcú postúpiť

"Mojo" má v Breste zmluvu ešte na jednu sezónu. A v nej si klub trúfa opäť na postup. "Pomýšľajú na najvyššiu súťaž. Myslím, že to nie je nereálne. S tým mužstvom, čo sme mali, by sme sa dostali do prvej štvorky aj v prvej divízii. Vo Francúzsku sa neraz stalo, že klub postupoval dva roky po sebe. Stačí, ak máte financie, nakúpite hráčov a ide to."
Vyhrali 28:0!

V druhej divízii zažil aj mimoriadne kuriózne zápasy. "Víťazstvo 28:0 nie je v hokeji bežné. Súperov tréner už plakal na striedačke, lebo sme s nimi nemali zľutovania. A náš prezident klubu nás hnal, aby sme dali 32 gólov a prekonali klubový rekord. Motivoval nás, že ak vyhráme, platí večeru v Paríži vo fajnovej reštaurácii. Rekord sme neprekonali, ale i tak to bolo vraždenie neviniatok. V polovici zápasu ma tréner mohol úplne pokojne vystriedať za môjho mladého francúzskeho kolegu."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.