Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

V zostave prešovských volejbalistov neostal kameň na kameni

Ľuboslav Šalata pripravuje prešovských volejbalistov na novú sezónu. (Autor: Michal Frank)
Michal Frank|Publikované 21. aug 2013 o 22:00

Odišlo viacero skúsených hráčov. Vynovený tím chce stavať na kolektívnom prejave a hlade po víťazstvách.

Prešovskí volejbalisti sa hotujú na novú sezónu so zmeneným kádrom.

PREŠOV. Volejbalisti VK Mirad PU Prešov sa v týchto dňoch naplno venujú príprave na novú extraligovú sezónu.

Tá minulá sa skončila neúspešne, pričom od triumfu delili Prešovčanov doslova dve, tri zbabrané lopty vo štvrťfinálovom tajbrejku.

Z kádra Šarišanov neostal takmer kameň na kameni, prešovský dres si vyzliekli až štyria hráči základnej zostavy.

Odišli piliere zo základu

„Po predchádzajúcej sezóne, v ktorej sme skončili na 5. mieste, odišlo niekoľko hráčov. Ciele klubu boli podstatne vyššie, chceli sme sa predrať do prvej štvorky, čo sa nám nepodarilo. Z toho pramenili aj zmeny v hráčskom kádri,“ uviedol tréner VK Mirad PU Ľuboslav Šalata a konkretizoval, že smečiar Peter Beňa sa po rokoch vrátil do Humenného, univerzál Peter Tholt do Svidníka.

Bezprostredne po sezóne bolo jasné, že z Prešova odíde perspektívny nahrávač Mikalai Škľar, ktorý sa vrátil do domovského klubu v Bielorusku.

Káder opustila aj dlhoročná opora, blokár Marek Mikita, ktorý na rok odchádza do Kanady.

S dvojicou hráčov z lavičky, Romanom Némethom (smečiar) a Marošom Sopkom (nahrávač) klub nepredĺžil spoluprácu.

„Štyria z nich boli piliermi základnej zostavy. Je to rapídny zásah do kádra,“ povedal kormidelník Prešova, ktorý testuje nových hráčov.

Klub angažoval dvojicu nahrávačov, prišli skúsený Stanislav Lampart (brat Tomáša hrajúceho za Prešov na poste libera) a Ľubomír Zavacký.

S. Lampart hral vo viacerých slovenských tímoch, posledné dva roky účinkoval v druhej najvyššej ligovej súťaži v Nemecku.

Zavacký hral v poslednej sezóne v Starej Ľubovni, kde bol na hosťovaní zo Svidníka.

Svidníčania i odchovanci

„Namiesto Mareka Mikitu sme angažovali Ľuboša Macka zo Svidníka. Zo Svidníka prichádza aj Michal Rajduga, ktorý už v minulosti v Prešove pôsobil. Títo štyria sú noví a káder sme doplnili dvojicou vlastných odchovancov, Kamilom Pavlinským a Jakubom Gondžúrom,“ informoval o zmenách tréner Šalata.

Podľa neho má vynovený celok perspektívu, ťažiť chce z kolektívneho prejavu a chuti vyhrávať.

Mladší hráči môžu ukázať, čo v nich je. Zároveň však kormidelník Prešova pripustil, že hráči, ktorí dodávali hre tvár, budú chýbať.

„Skúsenosti Beňu boli nenahraditeľné. Vedel to v rozhodujúcich fázach zápasu zobrať do svojich rúk. Bol ťahúňom celú sezónu. Dobré fázy v sezóne mal aj Tholt. Nie je ľahké ich nahradiť...“

Aké má klub ambície: „Ťažko ešte rozprávať o konkrétnych cieľoch, pretože nepoznáme silu súperov. Pribudli dvaja ambiciózni nováčikovia Prievidza a Komárno, ktorí avizujú veľké nákupy. Hlavne Prievidza. V každom prípade bude naším cieľom dostať sa do prvej štvorky, ktorú po základnej časti doplnia Volley Team Bratislava a Humenné.“

Hladní po úspechu

Kapitána si zatiaľ hráči nezvolili. Kto bude ťahúňom, ukážu zápasy. „Skôr by som povedal, že sa budeme snažiť presadiť kolektívnym prejavom, lebo žiadnu veľkú hviezdu v tíme nemáme,“ konštatoval motivátor Šalata.

„Našou snahou bolo vytvoriť ambicióznejší tím, ktorý bude hladnejší po úspechu.“ Práve hlad po úspechu akoby v minulej neúspešnej sezóne chýbal...

Momentálne sa hráči zahryzli do letnej prípravy, na ktorú si Šalata prizval špecialistu, kondičného trénera Martina Bercela.

V najbližších dňoch prídu na rad prvé prípravné zápasy, ktorých chce Prešov absolvovať pätnásť, vrátane účasti na turnajoch vo Svidníku (koncom mesiaca) a medzinárodnom Mirad Cupe doma v Prešove. Ostrý štart sezóny bude 28. septembra doma s Trenčínom.

Súpiska Prešovčanov

V extraligovej sezóne 2013/2014 povedie VK Mirad PU Prešov znovu Ľuboslav Šalata. K dispozícii má týchto hráčov:

Nahrávači: S. Lampart, Zavacký
Libero: T. Lampart
Blokári: Faron, Macko, Andráš
Smečiari: Hudák, Digaňa, Lux, Pavlinský
Univerzáli: Rajduga, Gondžúr (môže alternovať aj na inom poste)

frk

Autor: Michal Frank

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.