Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

V zjazde favoritmi Rakúšania, Američania a Pärsonová

SITA|Publikované 9. feb 2007 o 11:47

AARE 9. februára (SITA) - Účastníkov majstrovstiev sveta v alpských lyžiarskych disciplínach vo švédskom Aare čaká najťažší víkend. V sobotu a nedeľu sú na programe kráľovské zjazdy. Muži absolvujú ten ...

AARE 9. februára (SITA) - Účastníkov majstrovstiev sveta v alpských lyžiarskych disciplínach vo švédskom Aare čaká najťažší víkend. V sobotu a nedeľu sú na programe kráľovské zjazdy. Muži absolvujú ten svoj v sobotu so začiatkom o 12.30 h, ženy prídu na rad o 24 hodín neskôr.

Organizátori upozorňujú, že okrem náročnosti tratí sa budú musieť pretekári vyrovnať aj s “mrazivým dychom” prírody. V sobotu napoludnie sa v priestore štartu mužského zjazdu očakáva -25°C. “Chlad cítiť až tak nebudem, to skôr povestný adrenalín, keď sa vydám na trať,” tvrdí svojský Američan Bode Miller. Obhajca majstrovského titulu z Bormia je opäť zrejme najvážnejším kandidátom na zisk zlatej medaily. V aktuálnej sezóne 2006/07 vyhral vo Svetovom pohári dvojicu zrejme najťažších zjazdov v Beaver Creeku a Wengene, no na šampionáte v Aare už dvakrát pozíciu favorita nezvládol. V super G obsadil až 24. miesto a v kombinácii, hoci vyhral úvodnú zjazdársku časť, bol napokon klasifikovaný na 6. priečke. Hlavnými vyzývateľmi Millera budú Rakúšania. Kvarteto Michael Walchhofer, Mario Scheiber, Fritz Strobl a dodatočne nominovaný Hermann Maier má najvyššie ambície. Walchhofer a Maier majú už na konte zlato z najrýchlejšej disciplíny z MS (2003 resp. 1999), Strobl dokonca z olympijských hier (2002). “Rakúsky tím je pod permanentným tlakom, ale tak je to správne. Vyhovuje nám to. Ja osobne sa na sobotňajšie preteky veľmi teším,” cituje Reuters Walchhofera. Trúfa si aj prekvapujúci víťaz super G, Talian Patrick Staudacher. “Mojím víťazstvom v super G sa začala nová éra alpského lyžovania v Taliansku. Chcem vyhrať aj zjazd, som na to pripravený,” povedal Staudacher, ktorý bol až do šampionátu v Aare známejší ako rockový muzikant.

Ženský zjazd by mal byť americko-rakúskym súbojom. Podľa výsledkov Svetového pohára, ale aj aktuálnej formy, by sa mala stať kráľovnou rýchlosti jedna z tria Renate Götschlová (Rak.) - Julia Mancusová - Lindsey Kildowová (obe USA). Tieto tri pretekárky sa podelili o šesť zo siedmich víťazstiev v zjazde v tohtosezónnom kolotoči SP. Priamo v dejisku MS však do boja o medaily zrejme výrazne prehovorí aj domáca favoritka Anja Pärsonová. Univerzálna Švédka už vyhrala v Aare super G, pomerne suverénne aj štvrtkový tréning zjazdu, a tak by jej ďalšie zlato až tak neprekvapilo. “Som opäť pripravená podávať najlepšie výkony a podmaniť si najvyššie méty,” uviedla 25-ročná rodáčka z Tärnaby po zisku najcennejšieho kovu v super G. Obhajkyňa titulu zo Santa Cateriny Chorvátka Janica Kosteličová na šampionáte chýba, keďže vynecháva celú poolympijskú sezónu.

Do bojov v zjazde by mali počas víkendu zasiahnuť aj štyria slovenskí reprezentanti. Lepší výsledok možno očakávať od mužov Ivana Heimschilda a Jaroslava Lubellana. Jednak majú viac natrénované a kĺzavé disciplíny im nie sú až natoľko cudzie ako menej skúsenému ženskému duu Eva Hučková - Soňa Maculová.


Parametre tratí zjazdu na MS 2007 v Aare:


MUŽI

Štart: 1240 m

Cieľ: 396 m

Prevýšenie: 844 m

Dĺžka: 2922 m

Priemerný sklon svahu: 33%

Maximálny sklon svahu: 69%

Predpokladaná priemerná rýchlosť: 100 km/h


ŽENY

Štart: 1055 m

Cieľ: 396 m

Prevýšenie: 659 m

Dĺžka: 2236 m

Priemerný sklon svahu: 31%

Maximálny sklon svahu: 69%

Predpokladaná priemerná rýchlosť: 95 km/hPrehľad víťazov pretekov v zjazde vo Svetovom pohári 2006/07:


MUŽI

Lake Louise (Kan.): Marco Büchel (Licht.)

Beaver Creek (USA): Bode Miller (USA)

Val Gardena (Tal.): Steven Nyman (USA)

2x Bormio (Tal.): 2x Michael Walchhofer (Rak.)

Wengen (Švajč.): Bode Miller (USA)

Val d´Isere (Fr.): Pierre-Emmanuel Dalcin (Fr.)


ŽENY

2x Lake Louise (Kan.): Maria Rieschová (Nem.) a Lindsey Kildowová (USA)

2x Val d´Isere (Fr.): Julia Mancusová (USA) a Lindsey Kildowová (USA)

Altenmarkt-Zauchensee (Rak.): Renate Götschlová (Rak.)

Cortina d´Ampezzo (Tal.): Renate Götschlová (Rak.)

San Sicario (Tal.): Renate Götschlová (Rak.)Poslední víťazi zjazdu v rámci pretekov SP v Aare:

15. 3. 2006: Aksel Lund Svindal (Nór.)

8. 3. 2001: Hermann Maier (Rak.)

-----------------------------------------------------

15. 3. 2006: Anja Pärsonová (Švéd.)

2. 2. 2002: Renate Götschlová (Rak.)

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.