Sobota, 6. marec, 2021Meniny má Radoslav, Radoslava

V záverečnom maratóne zlato pre Northuga, Bajčičák 25.

TASR|Publikované 6. mar 2011 o 15:21

Víťazom záverečných pretekov 48. majstrovstiev sveta v severských lyžiarskych disciplínach sa v nedeľu v maratóne na 50 km voľnou technikou stal Nór Petter Northug.

OSLO. Domáce Nórsko suverénne vyhralo medailovú bilanciu šampionátu pred Rakúskom, ktoré síce získalo len o jedno zlato menej, no v celkovom počte cenných kovov výrazne zaostalo (20:10).

Northug obhájil zlato spred dvoch rokov z MS v Liberci a nadviazal aj na najcennejší olympijský kov z klasickej päťdesiatky z Vancouveru. Na striebornú pozíciu odsúdil v závere pretekov Rusa Maxima Vylegžanina a bronz získal ďalší Nór Tord Asle Gjerdalen. Slovenský reprezentant Martin Bajčičák obsadil 25. miesto.

V ideálnom počasí a vo fantastickej kulise, ktorú na štadióne a popri tratiach vytvorilo približne 150.000 divákov, sa preteky veľmi dlho vyvíjali podľa očakávania. Hlavný balík približne päťdesiatich mužov sa viezol pokope takmer prvých dvadsať kilometrov bez jediného významnejšieho náznaku úniku.

V čele sa striedali Nóri, Taliani, Francúzi i Rusi a k prvému trháku sa odhodlal až po druhom prezúvaní Talian Roland Clara. Nabral na pelotón zhruba desať sekúnd, no márne sa obzeral po nejakom možnom spolupracovníkovi a po pár kilometroch sa už Holmenkollenom opäť valila jednoliata pestrofarebná masa.

Ďalší pokus prišiel od Kanaďana Ivana Babikova, lenže ten mal ešte kratšie trvanie.

Jediný Slovák na štarte zvolil trpezlivú taktiku, prvých dvadsať kilometrov sa pohyboval iba na chvoste veľkej skupiny okolo 40. priečky. Až po 25. kilometri sa začal postupne prepracovávať dopredu a 20 kilometrov pred cieľom bol už dvanásty.

Všetko nasvedčovalo, že kráľovská disciplína bude mať veľmi podobné vyvrcholenie ako pred týždňom skiatlon - teda masový finiš a rozdávanie medailí až v cieľovej rovinke. Ale stúpanie po 35 kilometroch prinieslo nápor Švéda Marcusa Hellnera a Taliana Pietra Pillera Cottrera a vláčik sa na niekoľkých miestach pretrhol.

Bajčičák, ktorý sa predtým nestihol občerstviť, sa prepadol až na 28. miesto s mankom takmer 40 sekúnd. Na čele sa vytvorila nebezpečná sedemčlenná skupina zložená z viacerých favoritov a hoci zjazd viacero kúskov reťaze opäť pospájal, v balíku zostalo už iba 22 bežcov bez Bajčičáka.

Hellner naďalej tvrdošijne diktoval tempo a neskôr mu prišiel pomôcť aj krajan Daniel Rickardsson, ale po ich tieňoch vytrvalo kráčal Northug, ktorého sa najviac túžili zbaviť. Postupne sa ale z hry o medaily vytrúsili víťaz Tour de Ski Dario Cologna, český medailový ašpirant Lukáš Bauer, či Piller Cottrer.

Neskôr odpadol aj Hellner, ale Northug zostal a pre zmenu dlho dýchal na krk Fínovi Juhovi Lallukkovi. Na štadión prišiel natlačený na Rusa Maxima Vylegžanina a v cieľovej rovinke nepripustil žiadne prekvapenie.

Výsledky:

Muži, 50 km voľnou technikou: 1. Petter Northug (Nór.) 2:08:09,0, 2. Maxim Vylegžanin (Rus.) +1,7, 3. Tord Asle Gjerdalen +6,3, 4. Sjur Roethe (obaja Nór.) +8,0, 5. Alex Harvey (Kan.) +8,2, 6. Tobias Angerer (Nem.) +8,2, 7. Daniel Rickardsson (Švéd.) +8,5, 8. Juha Lallukka (Fín.) +10,4, 9. Giorgio DiCenta (Tal.) +24,9, 10. Sergej Dolidovič (Biel.) +28,9, ..., 25. Martin BAJČIČÁK (SR) +3:16,1

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články