Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

V základnej časti valcovali, play-off zakončili bronzom

Ostáva v Poľsku. Milan Jančuška povedie Nový Targ aj naďalej. (Autor: archív)
Sportnet|Publikované 7. júl 2009 o 22:00

V susednom Poľsku našlo uplatnenie veľa slovenských hokejistov. A u severných susedov sa realizoval aj tréner Milan Jančuška. V klube Wojas Podhale Nový Targ si odkrútil už dve sezóny a dvakrát sa s mužstvom prepracoval k bronzovým medailám.KOŠICE. Milan Jančuška trávi tieto dni v Košiciach. Hokejový tréner, ktorý pred časom viedol Košice, Poprad či Liptovský Mikuláš, predtým pôsobil vo Francúzsku, našiel pôsobisko v Novom Targu. V uplynulej sezóne s ním dokonca vyhral základnú časť poľskej ligy.

"Mužstvo som poriadne omladil. V Novom Targu pôsobí ešte jeden klub, ktorý sa venuje mládeži, odtiaľ som stiahol viacero juniorov. Pred sezónou sme tak mali cieľ skončiť do šiesteho miesta, no my sme základnú časť vyhrali. Majiteľ klubu, sponzor, fanúšikovia to isto nečakali. Počas sezón sme valcovali, mali šnúru 17 zápapsov bez prehry," pochválil sa rodák z Liptovského Mikuláša, ktorý žije dlhé roky v Košiciach.

Tri prehry po sebe

Nový Targ v play-off neprešiel cez semifinálovú prekážku. Pritom sa zdalo, že je na najlepšej ceste do finále. "Štvrťfinálovú sériu sme vyhrali 3:0. A potom nad Tychami viedli v sérii 2:0 na zápasy. Trikrát po sebe sme však prehrali. A v šiestom stretnutí v Tychách rozhodovali až samostatné nájazdy. Verím tomu, že rozhodujúce siedme vystúpenie by sme zvládli. Tak sme sa útlmom v troch zápasoch pripravili o finále a možno aj o titul. No potvrdilo sa, že play-off je iná súťaž. A aj to tretie miesto bolo pre náš mladý tím úspech. V súbojoch o bronz sme súperovi z Gdaňska nedali šancu, sériu vyhrali 3:0."

V klube aj Slováci

V klube pôsobili dvaja českí legionári, ale Milan Jančuška siahol aj po Slovákoch. "Klub angažoval Priechodského, Petrinu a Kubenka. Priechodský si zlomil nohu, a tak počas sezóny v decembri prišiel zo Skalice Ivičič. Priechodský dva mesiace netrénoval, takže ten návrat do zostavy bol ťažký."

Chýbajú tréneri

V Poľsku sa zorientoval rýchlo. Oťukal si tamojšiu ligu, schopnosti hráčov. "Keď som prišiel, zistil som, že hráči sú slabo trénovaní, ale to som dal časom dokopy. V hernom systéme prevládla neraz živelnosť, aj preto je teraz Poľsko v B-skupine majstrovstiev sveta a len sa pokúša o návrat do áčka. Chýbajú im dobrí tréneri, potenciál tam je, len hráčov treba viesť inak. No a ďalšia vec, do hokeja nejdú také peniaze ako do futbalu, basketbalu, volejbalu, hoci hráči, legionári si tu zarobia viac, ako dostanú u nás v extralige."

Dlhé cestovanie

Jančuška ostáva na doterajšom mieste. Zmluvu má ešte na jednu sezónu. "Potreboval som si oddýchnuť od extraligy a slovenskej reality. Ale na druhej strane, ak by bolo niečo zaujímavé, v kontrakte mám klauzulu, že ma klub v takom prípade uvoľní," podotkol. V Poľsku si už zvykol na to, že cestovanie dá podstatne viac zabrať ako to na Slovensku. "Taký Gdaňsk je od Targu 14 hodín cesty autobusom. Stalo sa, že sme vyrážali ráno o druhej, na zápas prišli dve hodiny pred jeho začiatkom a potom zase dlhá cesta späť. Aj som tých hráčov ľutoval. Na Slovensku sedíte v autobuse maximálne päť hodín, a to nehovorím o strašných poľských cestách," dodal.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.