Streda, 4. augusta, 2021Dnes je Deň Matice slovenskej, Meniny má Dominika, Dominik

V úvode traja Slováci, Hossa odštartoval nový ročník gólom

TASR|4. okt 2001 o 10:42

New York 4. októbra (TASR) - Zámorská NHL odštartovala tromi zápasmi v noci zo stredy na štvrtok svoj 85. ročník a do štatistík sa spomedzi troch Slovákov hneď v prvom vystúpení zapísal gólom Slovák Marián Hossa v drese Ottawy

.

Ottawskí senátori cestovali na úvodné tohtoročné buly do Toronta k javorovým listom a odniesli si po víťazstve 5:4 plný bodový zisk. O úspešný štart do zápasu sa postaral v 15. minúte slovenský útočník Marián Hossa, ktorý v presilovej hre po Havlátovej prihrávke upravil stav prvej tretiny na 2:1 pre hostí. Tí premenili celkovo 3 početné výhody z piatich, čo sa najväčšou mierou podpísalo na víťazstve v kanadskom derby, v ktorom domáci nenašli recept na tím z hlavného mesta už šesťkrát v sérii. "Góly v presilovkách boli pre nás kľúčové," povedal tréner Senators Jacques Martin. Takmer 28 minút strávil na ľade najvyšší muž NHL slovenský obranca Zdeno Chára, ktorému pribudol mínusový bod a 2 trestné minúty za držanie. Tretí Slovák Ivan Čiernik príležitosť nedostal a celý zápas presedel na lavičke. Nepríjemným zranením skončil svoje pôsobenie na ľade český obranca Ottawy Karel Rachůnek, ktorého po náraze od domáceho Tuckera, odniesli z ľadu na nosidlách a podľa neskorších informácii utrpel iba ľahšie poranenie chrbta. Výraznejšiu stratu však utrpeli senátori v podobe útočníka Magnusa Arvedsona, ktorý pre zrananie pravého stehna nenastúpil do hry už od konca prvej časti.

Prvý zápas s čistým kontom videli diváci v Calgary, kde padol iba jeden gól a to do bránky hostí z Edmontonu (1:0). Postaral sa o to v tretej tretine útočník Marc Savard, no výraznou mierou sa na úspechu podieľal český brankár Roman Turek, ktorý v premiérovom zápase za Calgary zlikvidoval 9 presilových hier hostí a zaznamenal 16. "shutout" v kariére. V drese Flames strávil na ľade takmer 10 minút slovenský útočník Ronald Petrovický, ktorý okrem dvoch dvojminútových trestov získal plusový bod, čiže nepriamo sa podieľal na jedinom úspechu svojho tímu.

O tretie predstavenie sa v úvodný deň najprestížnejsšej ligy na svete postarali Pittsburgh a obhajca trofeje z Colorada. Domáci bez Jágra, ktorý odišiel do Washingtonu nestačili na hostí, ktorých kvalitnú obranu aj bez Raya Bourqua, prekonali iba raz (1:3). V drese lavín sa výborne ukázal 19-ročný český center Václav Nedorost, ktorý pri svojej premiére v NHL strelil prvý gól a na ďaľší prihral. "Nemôžete si priať viac ako - prvý zápas, prvý gól," povedal na adresu nováčika strelec víťazného gólu Joe Sakic, s ktorým sa mladý český talent objavil aj na úvodnom buly zápasu. Colorado podržal pri neúčasti opory posledných rokov Petra Forsberga opäť brankár Patrick Roy, najužitočnejší hráč minuloročného play off. Za tučniakov sa nepresadil Mario Lemieux a tak podľahli Avalanche v dvanástom vzájomnom stretnutí v sérii.

TORONTO - OTTAWA 4:5 (1:2, 2:2, 1:1)

Ottawskí senátori cestovali na úvodné tohtoročné buly do Toronta k javorovým listom a odniesli si po víťazstve 5:4 plný bodový zisk. O úspešný štart do zápasu sa postaral v 15. minúte slovenský útočník Marián Hossa, ktorý v presilovej hre po Havlátovej prihrávke upravil stav prvej tretiny na 2:1 pre hostí. Tí premenili celkovo 3 početné výhody z piatich, čo sa najväčšou mierou podpísalo na víťazstve v kanadskom derby, v ktorom domáci nenašli recept na tím z hlavného mesta už šesťkrát v sérii. "Góly v presilovkách boli pre nás kľúčové," povedal tréner Senators Jacques Martin. Takmer 28 minút strávil na ľade najvyšší muž NHL slovenský obranca Zdeno Chára, ktorému pribudol mínusový bod a 2 trestné minúty za držanie. Tretí Slovák Ivan Čiernik príležitosť nedostal a celý zápas presedel na lavičke. Nepríjemným zranením skončil svoje pôsobenie na ľade český obranca Ottawy Karel Rachůnek, ktorého po náraze na mantinel od domáceho Tuckera, odniesli z ľadu na nosidlách a podľa neskorších informácii utrpel iba ľahšie poranenie chrbta. Výraznejšiu stratu však utrpeli senátori v podobe útočníka Magnusa Arvedsona, ktorý pre zrananie pravého stehna nenastúpil do hry už od konca prvej časti. V drese hostí sa dvoma gólmi zaskvel útočník Alexander Mogiľnyj.

Góly: 8. Mogiľnyj (Reichel, Green), 22. Mogiľnyj (Roberts, Reichel), 40. Sundin (Renberg, Höglund), 59. Roberts (Sundin) - 3. Redden, 15. HOSSA (Havlát, Bonk), 23. Roy (White), 36. Bonk (Havlát), 49. White (Alfredsson, McEachern). Vylúčení: 5:9 na 2 min, 2x Tucker (TOR), Muckalt (OTT) na 5 min, Corson (TOR), Roy (OTT) na 10 min, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 27:24. Brankári: Joseph - Lalime. Rozhodcovia: Van Massenhoven, Leggo - 19.173 divákov.

CALGARY - EDMONTON 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Prvý zápas s čistým kontom videli diváci v Calgary, kde padol iba jeden gól a to do bránky hostí z Edmontonu. Postaral sa o to v tretej tretine útočník Marc Savard, no výraznou mierou sa na úspechu podieľal český brankár Roman Turek, ktorý v premiérovom zápase za Calgary zlikvidoval 9 presilových hier hostí a zaznamenal 16. "shutout" v kariére. V drese Flames strávil na ľade takmer 10 minút slovenský útočník Ronald Petrovický, ktorý okrem dvoch dvojminútových trestov získal plusový bod, čiže nepriamo sa podieľal na jedinom úspechu svojho tímu.

Góly: 47. Savard (Morris, Kravčuk). Vylúčení: 10:7 na 2 min, Cowan, Berube (CGY), Staios (EDM) na 5 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:24. Brankári: Turek - Salo. Rozhodcovia: Joanette, Shick - 16.242 divákov.

PITTSBURGH - COLORADO 1:3 (0:0, 0:2, 1:2)

O tretie predstavenie sa v úvodný deň najprestížnejsšej ligy na svete postarali Pittsburgh a obhajca trofeje z Colorada. Domáci bez Jágra, ktorý odišiel do Washingtonu nestačili na hostí, ktorých kvalitnú obranu aj bez Raya Bourqua, prekonali iba raz. V drese lavín sa výborne ukázal český center Václav Nedorost, ktorý pri svojej premiére v NHL strelil gól stretnutia a na ďaľší prihral. "Nemôžete si priať viac ako - prvý zápas, prvý gól," povedal na adresu nováčika strelec víťazného gólu Joe Sakic, s ktorým sa mladý český talent objavil aj na úvodnom buly zápasu. Colorado podržal pri neúčasti opory posledných rokov Petra Forsberga opäť brankár Patrick Roy, najužitočnejší hráč minuloročného play off. Za tučniakov sa nepresadil Mario Lemieux a tak podľahli Avalanche v dvanástom vzájomnom stretnutí v sérii.

Góly: 54. Lang (Kovaľov, Kasparaitis) - 22. Nedorost (Reiprecht, Drury), 30. Sakic (Hejduk, Nedorost), 49. Drury (Tanguay, Gill). Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1. Strely na bránku: 33:20. Brankári: Hedberg - Roy. Rozhodcovia: Jackson, Walkom - 17.148 divákov. ki fi