Piatok, 17. septembra, 2021Meniny má Olympia

V utorok v NHL podpísali hráči zmluvy za pol miliardy dolárov

Chicago získalo výraznú posilu v podobe Brada Richardsa (vľavo). (Autor: SITA/AP)
SITA|2. júl 2014 o 10:39

Nabitý káder Chicaga doplnil skúsený Brad Richards. Posilnili sa aj iní favoriti na Stanleyho pohár.

TORONTO. Manažéri v hokejovej NHL majú za sebou rušný prvý deň prestupového obdobia, čulý pracovný ruch neutíchol ani počas kanadského národného sviatku. Kluby sa hneď po otvorení trhu dohodli s vyše 70 hokejistami, ktorí podpísali zmluvy za odhadom takmer pol miliardy dolárov. V utorok strieľali zátky šampanského v mnohých hokejových rodinách.

Za najväčšie podpisy posledných hodín sa považujú príchody Paula Stastného do St. Louis, Ryana Millera do Vancouveru a Jaroma Iginlu do Colorada. Stastný dal zbohom Coloradu Avalanche, v ktorom strávil doterajšiu kariéru, a dohodol sa na štyri roky a 28 miliónov dolárov s ambicióznymi Blues.

Veterána Iginlu podpísalo Colorado na tri roky

Miller po nedávnom príchode do St. Louis z Buffala nedotiahol Blues k úspechu v Stanleyho pohári a nevypočul ani volanie po novej zmluve. Vancouver potreboval brankársku jednotku a Millera prilákal na tri roky a sumu 18 miliónov dolárov. Iginla sa v minulej sezóne vysmial veku a skóroval v drese Bostonu tridsaťkrát. V utorok oslávil 37. narodeniny podpisom zmluvy na tri roky a 16 miliónov dolárov s Avalanche.

Zaujímavú výmenu zvolil Dallas, ktorý za Jasona Spezzu obetoval Ottawe viacerých hráčov vrátane Alexa Chiassona. Neskôr stratu vykompenzovali Stars angažovaním Aleša Hemského na tri roky za 12 miliónov USD. Mimo hry nezostalo ani Chicago, nabitý káder rozšíril veterán Brad Richards, ktorý predčasne skončil v New Yorku Rangers. S Blackhawks sa dohodol zatiaľ na jeden rok s príjmom 2 milióny dolárov.

Pittsburgh sa výrazne posilnil v obrane

Rakúšan s česko-slovenskými koreňmi Thomas Vanek veľmi túžil ísť do Minnesoty a želanie sa mu naplnilo. Ako voľný hráč opustil Montreal a zaviazal sa na tri roky za 19,5 milióna dolárov Wild. Zaujímavý krok urobil Christian Ehrhoff, ktorý ide na rok do Pittsburghu (4 mil. USD).

Utorok dal zabudnúť na situáciu z minulosti, keď NHL čelila ekonomickej kríze. Doteraz finančne poddimenzovaný Edmonton podpísal na päť rokov za 20 miliónov dolárov zmluvu s Benoitom Pouliotom, obranca Mark Fayne dostane počas štyroch rokoch 14 miliónov.

Na Floride sa rozhodli siahnuť po Davovi Bollandovi, Jussim Jokinenovi, Shawnovi Thorntonovi, Derekovi MacKenziem, Williem Mitchellovi i brankárovi Alovi Montoyovi. Vďaka týmto krokom sa Panthers dostali na platové minimum.

Žiadaný bol Niskanen

Toronto nemá problém zaplatiť obrancovi Stephanovi Robidasovi napriek jeho 37 rokom a posledným zdravotným problémom deväť miliónov za tri roky. Washington sa zasa dohodol s Mattom Niskanenom na sedem rokov za 40 miliónov dolárov.

Niskanen bol na trhu veľmi žiadaný, ale je otázkou, či nedostal za jednu mimoriadnu sezónu v Pittsburghu priveľa. Čudná je aj podľa zámorských médií aj suma 27,5 milióna dolárov na päť rokov pre ďalšieho bývalého zadáka Penguins Brooksa Orpika.

V Calgary získali kvalitnú jednotku do bránky v podobe Jonasa Hillera, ktorý podpísal na dva roky za 9 miliónov. Útok Flames posilnil na tri roky za 9,5 milióna USD Mason Raymond. Otázne je, či si doteraz náhradník v Pittsburghu Deryk Engelland s príjmom 575-tisíc dolárov zaslúži v Calgary 2,9 milióna dolárov počas ďalších troch rokov.

Buffalo so štyrmi posilami vrátane Meszároša

Generálny manažér Buffala Tim Murray sa rozhodol zanechať v klube prvýkrát výraznejšiu stopu a podpísal zmluvy s útočníkmi Brianom Giontom, Mattom Moulsonom a Coddym McCormickom a obrancom Andrejom Meszárošom. Práve považskobystrický rodák je jediným Slovákom, ktorý uzavrel v prvý deň otvoreného trhu zmluvu. Znie na rok a na 4 milióny dolárov.

Ďalší žiadaný obranca Dan Boyle sa presunul zo San Jose na Broadway a bude hrať za New York Rangers, kde sa stretne so starým kamarátom Martinom St. Louisom. Za rieku Hudson do New Jersey zamierili zasa Mike Cammalleri a Martin Havlát. Informácie zverejnil Toronto Sun a TSN.

Súvisiace články