Streda, 20. októbra, 2021Meniny má Vendelín

V utorok stopercentný zásah talianskych klubov

SITA|23. apr 2003 o 09:00

BRATISLAVA 23. apríla (SITA) - Utorkové odvetné štvrťfinálové duely futbalovej Ligy majstrov 2002/2003 priniesli jednoznačný triumf talianskych klubov v konfrontácii so španielskymi súpermi, aj keď v oboch stretnutiach boli diváci svedkami veľkej drámy. I

nter Miláno prehral vo Valencii 1:2, ale po domácom víťazstve 1:0 pokračuje ďalej vďaka gólu strelenému na pôde španielskeho majstra. Po remíze 1:1 na štadióne Delle Alpi sa stretnutie FC Barcelona s Juventusom Turín skončilo v riadnom hracom čase rovnakým výsledkom aj na Nou Campe a o postupujúcom rozhodol až gól hosťujúceho Zalayetu šesť minút pred koncom predĺženia. V semifinále LM tak môže dôjsť k milánskemu derby, pokiaľ si AC poradí s Ajaxom Amsterdam. Juventus si počká na úspešnejší tím z dvojice Manchester United - Real Madrid.

Argentínsky tréner Hector Cuper už druhýkrát dokázal zastaviť svoj bývalý klub na ceste do semifinále európskej klubovej súťaže. Minulý rok postúpil Inter na úkor Valencie medzi najlepšie kvarteto v Pohári UEFA, v aktuálnej sezóne si "nerazzurri" svoj úspech zopakovali aj v boji o najprestížnejšiu trofej na starom kontinente. V semifinále "pohára č. 1" budú po dlhých 22 rokoch. Kľúčovým momentom utorkovej odvety bola chyba domáceho stopéra Ayalu už v 5. min, ktorú využil kanonier Christian Vieri a po presnom zásahu v prvom vzájomnom súboji dokázal opäť prekonať Canizaresa. Zverencov trénera Rafaela Beniteza vrátil do hry o necelé dve minúty Argentínčan Pablo Aimar. Domáci potom často privádzali preťaženú defenzívu Interu do úzkych, ale brankár Francesco Toldo patril medzi najväčšie hviezdy večera a svoj tím neraz podržal. Z futbalistov Valencie sa napokon dokázal strelecky presadiť už len Ruben Baraja, čo na postup nestačilo. "Toldo odchytal skvelý zápas, ale nechcem hodnotiť jednotlivcov. Ako tím sme nepodali najlepší výkon. Na tlak Valencie sme sa pripravovali, no v prvom polčase nás domáci trochu zaskočili. Dôležité je, že ideme ďalej. Je to veľký úspech a podľa mňa sme si ho zaslúžili. Je nám jedno, proti komu nastúpime v semifinále. AC by sme aspoň mohli oplatiť prehry zo Serie A," povedal po zápase šťastný kouč milánskeho mužstva. Naopak, pre Valenciu je táto sezóna sklamaním. V domácej súťaži prežíva úradujúci šampión krízu a účasť v budúcoročnom vydaní LM nemá ani zďaleka zabezpečenú. "Je to nespravodlivé. V oboch zápasoch sme boli lepší, no vypadli sme. Dnes prehral najmä futbal. Na ihrisku tvorilo iba jedno mužstvo. Inter sa zameral na deštrukciu. Ak to takto pôjde ďalej, čoskoro budú štadióny prázdne. Ak by rozhodca správne posúdil aspoň jeden z dvoch faulov na mojich hráčov v šestnástke, mohli sme sa dočkať spravodlivosti," sťažoval sa Benitez.

Ani druhý španielsky zástupca v utorok neuspel, aj keď po remíze 1:1 v Turíne sa väčšie šance dávali Barcelone. V obojstranne otvorenom súboji posunul starú dámu bližšie k semifinále Pavel Nedvěd, ale Xavi kontroval vyrovnávajúcim gólom. Po štvrťfinálovom súboji Barcelony s FC Chelsea zo sezóny 1999/2000 sa tak po trojročnej prestávke opäť rozhodovalo o semifinalistovi Ligy majstrov v predĺžení. Juventusu v nadstavenej polhodine chýbal vylúčený Davids a Katalánci prevzali iniciatívu. Rozhodnutie mal na kopačke Kluivert, no hostia podnikli ojedinelý výlet na súperovu polovicu ihriska a Zalayeta šokoval zaplnený Nou Camp. "Bol to mimoriadne náročný súboj. V takýchto zápasoch musíte zo seba vydať všetko. Nám sa to podarilo a sme o krok bližšie k veľkému cieľu. O víťazstve v Lige majstrov snívam od začiatku svojej kariéry," vyhlásila jedna z najväčších osobností talianskeho majstra P. Nedvěd, ku ktorej sa pripojil aj kouč Marcello Lippi: "Je to vynikajúci úspech pre klub i našich fanúšikov. Dokázali sme hrať veľmi účelne, najmä pri početnej prevahe domácich v predĺžení. Taliansky futbal opäť získava prestíž. Prešli sme cez veľkú prekážku a viem, že v semifinále to nebude o nič jednoduchšie." Barcelona v celom ročníku LM v riadnom hracom čase nenašla premožiteľa, no napriek tomu sa lúči už vo štvrťfinále. Sklamanie je v tíme klubového šampióna starého kontinentu z roku 1992 o to väčšie, že katalánskemu gigantovi hrozí prvýkrát v histórii neúčasť na európskej pohárovej scéne. V Primera Division je Barca na 12. mieste a momentálne má ďaleko aj do Pohára UEFA. "Bude veľmi náročné motivovať mužstvo na zvyšok sezóny. Okrem ťažkej psychickej rany sme dnes stratili niekoľko zranených hráčov. Podľa mňa bola Barcelona lepšia. Skúšali sme všetko, ale nešlo to. Aj keď sme si vypracovali šance, góly neprichádzali. V predĺžení trafil Kluivert iba brankára. Naopak, my sme inkasovali," konštatoval domáci kormidelník Radomir Antič.

Súhrn utorkových odvetných štvrťfinálových stretnutí Ligy majstrov 2002/2003:

FC Valencia - Inter Miláno 2:1 (1:1) - prvý zápas 0:1, postupuje Inter Miláno

Góly: 7. Aimar, 51. Baraja - 5. Vieri, rozhodoval: Kim Milton Nielsen (Dán.), 52 000 divákov

Zostavy:

Valencia: Canizares - Réveillere, Ayala, Marchena, Carboni (80. Fábio Aurélio) - Angulo, Baraja, Vicente Rodríguez - Aimar (84. Mista) - Juan Sánchez, Carew (73. Rufete)

Inter: Toldo - Cordoba, Gamarra, Materazzi, Pasquale (46. Adani) - J. Zanetti, C. Zanetti, Di Biagio (75. Okan Buruk), Dalmat - Vieri (32. Recoba), Crespo

FC Barcelona - Juventus Turín 1:2 po predĺžení (1:1, 0:0) - prvý zápas 1:1, postupuje Juventus

Góly: 66. Xavi Hernández - 53. Nedvěd, 114. Zalayeta, ČK: 79. Davids (po druhej ŽK), rozhodoval: Graham Poll (Angl.), 98 000 divákov

Zostavy:

Barcelona: Bonano - Puyol, P. Andersson (61. Mendieta), F. de Boer, Reiziger (91. Gerard López) - Overmars (85. Riquelme), Xavi Hernández, Motta, Luis Enrique - Saviola, Kluivert

Juventus: Buffon - Thuram, Ferrara, Montero, Zambrotta - Camoranesi (46. Birindelli), Tacchinardi, Davids, Nedvěd - Del Piero (83. Tudor), Di Vaio (46. Zalayeta)