Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

V úlohe favoritiek sa Košičankám nehralo ľahko, ale kvalita sa prejavila

Sportnet|Publikované 28. nov 2003 o 23:00

Košice - Basketbalistky Delty I.C.P. Košice majú za sebou boje v základnej skupine Európskeho pohára FIBA. Zvládli ich úspešne, ale zaváhania na

palubovkách súperiek znamenali, že o prvenstvo v skupine museli zápasiť až do posledného duelu proti maďarskému Szegedu. V ňom vo štvrtok tohto protivníka zdolali 97:74 a vyhrali skupinu práve pred Szegedom. Chorvátskemu Šibeniku nepomohlo ani víťazstvo 86:63 v Marburgu, keďže mal najhoršie skóre, skončil až na nepostupovej tretej priečke.

Do štvrtkového rozhodujúceho duelu proti Szegedu nevstúpili Košičanky najlepšie. Zbytočné chyby azda vyplývali z psychického tlaku, pretože prehra by znamenala vyradenie. "Začiatok bol trochu nervózny, lebo sme museli vyhrať. Potom sme sa dostali do tempa, zlepšili obranu a pozískavali lopty, z čoho sme vyrážali do rýchlej hry, ktorá je nám vlastná. V druhom polčase to už išlo lepšie ako v prvom, keď sme hrali statický basketbal," vyjadrila sa najlepšia strelkyňa Delty Slávka Frniaková. Do druhého polčasu vybehli domáce bravúrne a po jedenásťbodovej šnúre prišlo upokojenie. Hneď bolol viedieť, že sa hrá ináč, keď máte náskok ako keď sa naťahujete o každý bodík. Zvlášť v takomto dôležitom stretnutí. "Určite. Pre divákov je možno dobré, keď je zápas napínavý a dramatický, ale ja som rada, že sme sa v druhom polčase od súperiek odtrhli rýchlymi protiútokmi a trojkami a dohrali sme pokojne bez stresov a nervov." Frniaková ešte ndávno laborovala so zranením, ale pred duelom proti Szegedu sa stihla dať zdravotne dokopy. "Po dlhom čase som sa konečne mohla v zápase venovať iba basketbalu a mať z neho radosť. Nebolelo ma nič, možno preto bol môj výkon taký. Dúfam, že zranenia som si vyčerpala a už sa na mňa nič nenalepí." Košičanky teda svoju úlohu splnili - postúpili z prvého miesta. Ako sa východniarkám hralo, keďže bol pred nich postavený najvyšší cieľ? "Veď práve, v úlohe favorita sa hrá ťažko, musíte stále vyhrávať. Všetci nás pasovali to tejto pozície. Keď ste v úlohe slabšieho, možete len prekvapiť, hrať ako favorit je ťažšie. Myslím si však, že sme ukázali, že máme kvalitné družstvo. Každá z desiatich hráčok môže kohokoľvek zastúpiť a na ihrisku pomôcť." V Košiciach nastáva basketbalový ošiaľ, stretnutie proti Szegedu sledovala plná hala. "Bola som veľmi prekvapená. Diváci sa zlepšujú od zápasu k zápasu. Radi by sme ich v takom hojnom počte videli aj na ďalších zápasoch. Prídu atraktívni súperi, tak dúfam, že na nás nezanevrú a budú pozbudzovať ďalej."

Výbornú divácku kulisu si pochvaľovala aj košická kapitánka Zuzana Škvareková. "Som neskutočne šťastná, že prišlo toľko ľudí a fandila nám celá hala. Som naozaj milo prekvapená." Škvareková pomohla družstvu nielen bodmi, ale aj ôsmimi doskokmi, viac v štvrtkovom stretnutí nedosiahla žiadna z aktériek. Aj skúsená piovotka však priznala, že z psychického hľadiska to nebol jednoduchú duel. "Určite, zápasy, v ktorých sa rozhoduje, sa hrajú veľmi ťažko. Trošku nám to zväzovalo ruky, ale ja som pevne verila, že vyhráme." Škvareková bola pri tom, keď vo vlaňajšej sezóne Delta zo základnej skupiny Európskeho pohára FIBA nepostúpila. Vtedy však žlto-modrý káder nebol taký nabitý ako dnes. V základnej skupine to delťáčky potvrdili, hoci na maďarskej i chorvátskej pôde prehrali. "Myslím si, že Szeged a Šibenik sú domácich palubovkách vynikajúce družstvá. My sme to trošku aj podcenili a za následok to malo dve tesné prehry, jednu o bodu, druhú o dva. Doma sme však jednoznačne hrali výborne," dodala Z. Škvareková.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.