Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

V Turecku začínal ovčou krvou, Panioniosu požehnal pop

Sportnet|20. sep 2004 o 00:00

Po pôsobení v tureckom Genclerbirligi a návrate domov do bratislavského Interu má slovenský futbalový tréner KAROL PECZE opäť zahraničný ...

Po úspešnej pohárovej premiére s Udinese čakal slovenského kouča Karola Peczeho debut v gréckej lige na trávniku ChalkidónuPo pôsobení v tureckom Genclerbirligi a návrate domov do bratislavského Interu má slovenský futbalový tréner KAROL PECZE opäť zahraničný angažmán. Dva mesiace je trénerom aténskeho klubu Panionios. Najstarší grécky klub (založili ho pred 119 rokmi v tureckom Izmire, odkiaľ sa postupne presúval až do Grécka) štvrtok večer úspešne vstúpil do 1. kola Pohára UEFA. Taliansky tím Udinese zdolali jeho noví zverenci 3:1, keď v útoku takmer celý zápas odohralo slovenské duo Mário Breška s Ľubomírom Meszárošom. Cez víkend čakala skúseného slovenského kouča po domácej premiére ďalšia. Tentoraz v gréckej lige na trávniku Chalkidónu.

Aký máte pocit z nového mužstva?

"Po sezóne sa vymenilo trinásť hráčov, takže mojou prvoradou úlohou je, aby sa tím zohral. Proti Udinese vybehlo na trávnik šesť nováčikov. Priznám sa, dobrý výkon som čakal. Prvé domáce vystúpenie zvykne byť vždy pre hráčov motiváciou. Výsledok 3:1 bol viac ako lichotivý."

Panionios je jeden z deviatich aténskych klubov v 16-člennej gréckej lige. Vlani skončil piaty. Aké ciele vám prezident predostrel pred štartom súťaže?

"On je maximalista, hovoril o titule, ale myslím si, že si veľmi dobre uvedomuje, že tak vysoko nemôžeme rúbať. Sú tu bohatšie a väčšie kluby a navyše u nás bola veľmi veľká fluktuácia. Problémom sú aj reprezentanti, my síce máme len tých do 21 rokov, ale taký Parodi je v kádri uruguajskej reprezentácie. Odcestuje na zápas a potom ho dva týždne niet. To sa len ťažko trénuje a zohráva."

Máte v kádri Uruguajčana, Chorváta, Francúza, Čechov i Slovákov. Ako s nimi komunikujete?

"Futbal je internacionálna záležitosť. Keď sa dokážeme dohodnúť na trávniku, musíme aj mimo neho. Uruguajčan Parodi hovorí po španielsky, ale už sa chytá aj po grécky. Ja po grécky neviem, ale Česi Drobný či Vlček sú tu už dlhšie a pomáhajú mi s komunikáciou. A navyše mám Gejzu Farkaša ako tlmočníka a asistenta. Trinásť rokov bol na Cypre, ale teraz je už druhý rok tu v Grécku. Veľký kus práce tu v minulých rokoch odviedol aj tréner Bubenko. V klube si zvykli, že tu pôsobia aj inak hovoriaci futbalisti."

Aká bola príprava na sezónu?

"Keďže bola olympiáda a opravovali nám štadión, tak sme sa len potulovali po okolí. Fanúšikovia však boli na nový káder zvedaví. Na prvý tréning sa prišlo pozrieť päťtisíc ľudí."

Predchádzal mu nejaký rituál?

"Prišiel pop, vysvätil a požehnal mužstvo. V Turecku to bolo iné. Tam pred sezónou zarezali ovcu a s vytekajúcou krvou natreli hráčom čelo a kopačky pre šťastie i pre to, aby odohnali zlých duchov."

Vytriezveli už Gréci z eufórie po európskom prvenstve na šampionáte v Portugalsku?

"Gréci sú ochotní pre futbal aj zomrieť a tunajšia liga pre nich veľa znamená. Skutočnosť, že do nej príde hrať aj Brazílčan Rivaldo za Olympiakos, hovorí za všetko. To vytriezvenie určite príde, olympijský turnaj im trochu otvoril oči, ale ťažko Grékovi vysvetlíte, že nie je najlepší, keď je na prvom mieste. Na druhej strane sa triumf Grékov v Portugalsku odrazil aj na našej príprave. Keď sme boli na sústredení v Taliansku a hrali s Chievom, Bolognou, Sienou či Regginou, každý sa proti nám chcel vytiahnuť. Mali veľkú chuť nás vyškoliť, keďže sme tím z krajiny majstrov Európy. Určite nám to prišlo vhod."

Máte v klube dvoch slovenských hráčov. S vami ste traja. Ako sa s tým domáci vyrovnávajú?

"V Turecku sme už traja pôsobili, ale v Grécku to asi výnimočnosť bude. Zároveň to však zvyšuje pocit rizika a zodpovednosti. Od Brešku s Meszárošom sa ako od cudzincov pochopiteľne čakajú lepšie výkony."

Aký máte najbližší program?

"Po nedeľnej premiére v gréckej lige na ihrisku Chalkidonu hráme s ďalším pohárovým zástupcom PAOK-om Solún a potom s AEK Atény. Nasleduje odlet na odvetu s Udinese, kde by sme si radi udržali náskok z prvého zápasu. Dôležité bude, ako rýchlo sa tím dokáže zohrať. Až po pár zápasoch budem schopný odhadnúť, na čo si v tomto ročníku môžeme trúfať."

Vstupné na zápas s Udinese bolo 20 eur. Veľa?

"To ešte ujde, ale keď som bol študovať hru Udinese v zápase talianskej ligy s Regginou, zaplatil som 41 eur. To už je pre fanúšika dosť prehnaná suma."

Už ste si v Aténach zvykli?

"Ubytovanie je v poriadku, aj strava chutná. Na môj vkus však príliš obľubujú olivový olej."

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Škótsko vs. Česko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Poľsko vs. Slovensko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Španielsko vs. Švédsko
Kurzy prináša