Nedeľa, 17. októbra, 2021Meniny má Hedviga

V Toronte rozdajú ocenenia a zavŕšia sezónu

SITA|11. jún 2003 o 14:09

TORONTO 11. júna (SITA) - Bodkou za sezónou 2002/03 v NHL bude štvrtkový slávnostný galavečer v Toronte, počas ktorého rozdajú individuálne ocenenia najlepším hráčov ligy. Najväčšia pozornosť sa venuje Hart Trophy pre najužitočnejšieho hráča sezóny, o kto

rú sa uchádzajú center Colorado Avalanche Peter Forsberg, krídelník Vancouver Canucks Markus Näslund a gólman New Jersey Devils Martin Brodeur. Pre všetkých troch sú to prvé nominácie na najprestížnejšie individuálne ocenenie. Najvážnejším kandidátom je podľa zámorských médií Švéd Forsberg, ktorý bol najproduktívnejším hráčom "regular season". Na ocenenie pre najlepšieho obrancu kandiduje trojica Niklas Lidström (Detroit Red Wings), Al MacInnis (St. Louis Blues) a Derian Hatcher (Dallas Stars). Pre Lidströma i MacInnisa je to už šiesta nominácia na Norris Trophy a švédsky bek sa piaty rok za sebou uchádza aj o cenu pre najslušnejšieho hráča Lady Byng Trophy. V tejto kategórii sú jeho protikandidátmi center Dallasu Mike Modano a ruský krídelník Toronta Alexander Mogiľnyj. Najlepším brankárom sa stane jeden z tria Brodeur, Marty Turco (Dallas) a Ed Belfour (Toronto Maple Leafs) a o Calder Trophy pre najlepšieho nováčika sa pobijú Barret Jackman (St. Louis), Rick Nash (Columbus Blue Jackets) a Henrik Zetterberg (Detroit). O tretie ocenenie pre najlepšie brániaceho útočníka sa uchádza hráč Dallasu Fín Jere Lehtinen (1998, 1999), keď jeho rivalmi v súboji o Frank J. Selke Trophy budú John Madden z New Jersey a Wes Walz z Minnesoty. Najlepší tréner (Jack Adams Trophy) vzíde z trojice Jacques Lemaire (Minnesota), Jacques Martin (Ottawa) a John Tortorella (Tampa Bay).

O víťazoch Hart Trophy, Norris Trophy, Selke Trophy, Calder Trophy a Lady Byng Trophy rozhoduje Profesionálna asociácia píšucich hokejových novinárov. Jack Adams Trophy udeľuje Asociácia médii spojených s NHL (NHL Broadcaster Corporation) a o cene pre najlepšieho brankára - Vezina Trophy rozhodnú generálni manažéri mužstiev NHL. Víťazi jednotlivých trofejí zároveň dostanú finančnú prémiu desaťtisíc dolárov, ktoré zvyčajne venujú na charitu. V Toronte sa rozhodne aj o Cene Billa Mastertona, o ktorú sa uchádzajú Bryan Berard z Boston Bruins, Steve Rucchin z Anaheim Mighty Ducks a Steve Yzerman z Detroit Red Wings. Cena je určená za oddanosť hokeju a príkladné športové vystupovanie a udeľuje ju Asociácia profesionálnych novinárov.

Medzi kandidátmi na individuálne trofeje nie sú, podobne ako v posledných dvoch rokoch, slovenskí hokejisti. Doposiaľ sa individuálnu trofej podarilo zo Slovákov získať Stanovi Mikitovi, Petrovi Šťastnému a naposledy Pavlovi Demitrovi v roku 2000, keď sa stal najslušnejším hráčom NHL.

O štyroch cenách sa rozhodlo už skôr. Prestížne ocenenie Art Ross Trophy, ktoré sa tradične udeľuje najproduktívnejšiemu hráčovi základnej časti NHL, získal Švéd Peter Forsberg z Colorada, ktorý strelil v 75 stretnutiach 29 gólov a na 77 prihral. Pre švédskeho útočníka je to prvá Art Ross Trophy v kariére. Forsbergov spoluhráč z Colorada Milan Hejduk zasa získal ocenenie pre najlepšieho kanoniera základnej časti - Maurice Richard Trophy. Český útočník pokoril ako jediný v sezóne 50-gólovú hranicu a stal sa najlepším strelcom základnej časti 86. ročníka NHL. Hejduk strelil svoj posledný a jubilejný 50. gól päť minút pred koncom posledného súboja základnej časti so St. Louis (5:2). Tretím ocenením, ktorého nositeľ bol známy hneď po skončení základnej časti, je William Jennings Trophy. Toto ocenenie sa udeľuje brankárovi tímu, ktorý v základnej časti inkasoval najmenej gólov. Tentoraz sa o trofej podelili štyria brankári, keď Martin Brodeur s Coreym Schwabom z New Jersey a Roman Čechmánek s Robertom Eschem z Philadelphie dostali zhodne po 166 gólov. Najužitočnejším hráčom play off sa stal Jean-Sebastien Giguere z Anaheimu a získal Conn Smythe Trophy. Giguere je iba piatym brankárom zo zdolaného tímu, ktorý získal Conn Smythe Trophy. Pred ním trofej pre MVP nepodporenú Stanleyho pohárom získali Roger Crozier (1966, Detroit Red Wings), Glenn Hall (1968, St. Louis Blues), Reg Leach (1976, Philadelphia Flyers) a Ron Hextall (1987, Philadelphia Flyers).


Nominácie:

Hart Trophy (najužitočnejší hráč): Peter Forsberg (Colorado), Markus Näslund (Vancouver), Martin Brodeur (New Jersey)

James Norris Trophy (najlepší obranca): Nicklas Lidström (Detroit), Al MacInnis (St. Louis), Derian Hatcher (Dallas)

Frank J. Selke Trophy (najlepšie brániaci útočník): Jere Lehtinen (Dallas), John Madden (New Jersey), Wes Walz (Minnesota)

Vezina Trophy (najlepší brankár): Martin Brodeur (New Jersey), Marty Turco (Dallas), Ed Belfour (Toronto)

Calder Trophy (najlepší nováčik): Rick Nash (Columbus), Henrik Zetterberg (Detroit), Barret Jackman (St. Louis)

Lady Byng Trophy (najslušnejší hráč): Nicklas Lidström (Detroit), Alexander Mogiľnyj (Toronto), Mike Modano (Dallas)

Jack Adams Trophy (najlepší tréner): Jacques Lemaire (Minnesota), Jacques Martin (Ottawa), John Tortorella (Tampa Bay).

Bill Masterton Trophy (oddanosť hokeju a príkladné športové vystupovanie): Bryan Berard (Boston), Steve Rucchin (Anaheim), Steve Yzerman (Detroit)


Už známe ocenenia:

Art Ross Trophy (najproduktívnejší hráč základnej časti NHL): Peter Forsberg (Colorado)

Maurice Richard Trophy (najlepší kanonier základnej časti): Milan Hejduk (Colorado)

William Jennings Trophy (brankári tímu, ktorý v základnej časti inkasoval najmenej gólov): Martin Brodeur, Corey Schwab (New Jersey) a Roman Čechmánek, Robert Eschem (Philadelphia)

Conn Smythe Trophy (najužitočnejší hráč play off): Jean-Sebastien Giguere (Anaheim)


Držitelia cien za sezónu 2001/2002:

Hart Trophy: Jose Theodore (Montreal)

James Norris Trophy: Nicklas Lidström (Detroit)

Calder Trophy: Dany Heatley (Atlanta)

Frank J. Selke Trophy: Michael Peca (N.Y. Islanders)

Vezina Trophy: Jose Theodore (Montreal)

Lady Byng Trophy: Ron Francis (Carolina)

Jack Adams Trophy: Bob Francis (Phoenix)

Súvisiace články